Tanie materiały do ochrony roślin przez zimnem | Jak zaoszczędzić na agrowłókninie?

Materiały do ochrony roślin przed zimnem

Pytanie czytelnika: Jakich materiałów mogę użyć, by ochronić rośliny przed zimnem. Mam białą agrowłókninę zimową, ale szukam także innych, bardziej naturalnych (i tańszych) materiałów. Może coś podpowiecie?

Posłuchaj
00:00
32
Spis treści
Jak najskuteczniej ochronić rośliny przed zimnem? Jaki tani i naturalny materiał ochroni rośliny przed zimnem?

Jak najskuteczniej ochronić rośliny przed zimnem?

Metod i materiałów do ochrony roślin przed mrozem jest wiele. Wybranie odpowiedniego zależy przede wszystkim od gatunku rośliny i stopnia jej mrozoodporności. Istnieją gatunki i odmiany mrozoodporne, które nawet bez zabezpieczenia przetrwają zimowe mrozy. Bardzo często jednak nie wiemy czy rośliny w naszym ogrodzie są mrozoodporne. Warto je wtedy zabezpieczyć.

Do tego celu można używać materiałów z ogrodu – słoma, trociny, suche liście lub stroisz (gałązki roślin iglastych) lub materiałów dostępnych w sklepach ogrodniczych – maty słomiane, szary papier, kora lub agrowłóknina.

Agrowłóknina chroni przed wiatrem i słońcem, jest cienka i przewiewna, doskonale przepuszcza powietrze. Jest trwała, można ją wykorzystywać wielokrotnie. Wykorzystywana jest do okrywania wielu roślin ogrodowych – drzew i krzewów. ▶ Dowiedz się więcej

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jaki tani i naturalny materiał ochroni rośliny przed zimnem?

Materiały do zabezpieczania roślin na zimę powinny przede wszystkim przepuszczać powietrze i nie nagrzewać się. W żadnym wypadku nie należy wykorzystywać worków foliowych i plastikowych pojemników (kubłów i wiader), gdyż nie przepuszczają one powietrza i nadmiernie się nagrzewają. Poniżej proponujemy najbardziej popularne oraz najłatwiej dostępne materiały do ochrony roślin przed mrozem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety i odpowiedni jest do zabezpieczania konkretnych roślin.

  • Słoma i maty słomiane zabezpieczają rośliny, nawet przed dużym mrozem, nie chłoną wilgoci i przepuszczają powietrze. Niestety w słomianych chochołach często chowają się gryzonie, które podgryzają rośliny. ▶ Dowiedz się więcej

  • Papier szary chroni przed wiatrem i słońcem. Wykorzystuje się go do osłaniania krzewów, pni drzewek oraz rabat bylinowych. Niestety szybko chłonie wodę i jest nietrwały. ▶ Dowiedz się więcej

  • Trociny i kora wykorzystywane są przede wszystkim do kopczykowania drzew (drzewa ozdobne i drzewa owocowe) i krzewów (głównie róż) oraz rabat bylinowych. Niestety w kopcach często skrywają się gryzonie, które uszkadzają zimujące rośliny. Suche liście idealnie nadają się do okrywania rabat bylinowych oraz posadzonych roślin cebulowych. Liście powinny być przebrane i wysuszone. Dodatkowo dobrze jest zabezpieczyć je gałązkami, aby nie wywiewał ich wiatr. Liśćmi nie powinno się okrywać roślin zimozielonych, gdyż gruba warstwa nie przepuszcza powietrza – co prowadzi do powstawania chorób. ▶ Dowiedz się więcej

  • Stroiszgałęzie drzew iglastych (świerkowe lub sosnowe) wykorzystywany jest do okrywania wielu roślin, także zimozielonych. Przepuszcza on powietrze oraz nie gnieżdżą się w nim gryzonie. ▶ Dowiedz się więcej


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: kolaż – Iuliia Oleinik / Dreamstime, _Alicja_ / Pixabay oraz Silvia & Frank/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

TO SIĘ PRZYDA
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 1,60 m x 10 mb | Megran
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 1,60 m x 10 mb | Megran
Kaptur Ochronny Biały 2,2 m x 2,4 m 1 szt.
Kaptur Ochronny Biały 2,2 m x 2,4 m 1 szt.
Dyski Ochronne fi21
Dyski Ochronne fi21
Wełniana Włóknina Zimowa - Poltops
Wełniana Włóknina Zimowa - Poltops
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowe traktorki Cedrus C-Trac. Moc, komfort i efektywność pielęgnacji dużych powierzchni
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Nowe traktorki Cedrus C-Trac. Moc, komfort i efektywność pielęgnacji dużych powierzchni
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści