Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Klosze z 5 litrowych butelek do ochrony sadzonek przez przymrozkami

Przymrozki to dla wielu roślin mogą stanowić poważne zagrożenie, które może zniszczyć całą uprawę. Dlatego też ogrodnicy szukają skutecznych sposobów, które pozwolą chronić rośliny przed niskimi temperaturami. Jednym z popularnych rozwiązań jest wykorzystanie pustych 5 litrowych butelek plastikowych jako kloszy ochronnych, które zakłada się na sadzonki przez przymrozkami.

Jak zrobić mini szklarenki z butelek?

Butelki plastikowe, zwłaszcza te jednorazowe, są poważnym problemem dla naszej planety. Dlatego też warto wykorzystywać je ponownie, zamiast wyrzucać do śmieci. Są przecież doskonałym materiałem, który można łatwo przekształcić w klosze ochronne i wykorzystać na działce lub w ogrodzie do ochrony wielu roślin (a w szczególności ciepłolubnych warzyw t.j. pomidory, papryki, bakłażany) przed wiosennymi przymrozkami.

Zrobienie takiego klosza jest banalnie proste. Potrzebujesz jedynie butelki (najlepiej jak największej) i ostrego noża (najlepiej tapicerskiego) lub nożyczek. Wystarczy odciąć dolną część butelki, a następnie umieścić ją na roślinie. W ten sposób uzyskujemy mini-szklarenkę, która pozwala na zatrzymanie ciepła i wilgoci wokół rośliny, która ochroni ją przez niewielkimi przymrozkami. Dzięki temu nie tylko chronimy nasze rośliny, ale także oszczędzamy na kosztach zakupu specjalistycznych kloszy ochronnych. 

JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK / YouTube


Takie osłony z butelek stanowią także doskonałą barierę, która chroni młode sadzonki przez żarłocznymi ślimakami. Klosze z 5 litrowych butelek są popularne na działkach ROD i w ogrodach przydomowych. Mogą być także wykorzystane w ochronie warzywnika na balkonie czy tarasie. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że klosze ochronne z butelek plastikowych nie są idealnym rozwiązaniem. Mogą one zatrzymywać wilgoć wokół rośliny, co w niektórych przypadkach może prowadzić do powstania chorób. Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, wystarczy odkręcić z butelki nakrętkę. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: VPales / Adobe Stock

Autor
Klosze z 5 litrowych butelek do ochrony sadzonek przez przymrozkami
Klosze z 5 litrowych butelek do ochrony sadzonek przez przymrozkami
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz