Wykorzystaj plastikową butelkę | Wygodne podlewanie z dozownikiem

Sprytny patent na podlewanie roślin, fot. F. Strauss - Mak Media

Zasady podlewania roślin doniczkowych są proste ale i tutaj możemy spotkać się z problemami, które w swojej naturze są bardzo prozaiczne. Podpowiadamy, jak w sprytny i mało wymagający sposób ich uniknąć wykorzystując plastikową butelkę! Zobacz, jak łatwo zrobić dozownik wody dla kwiatów i miej podlewanie pod kontrolą!

Posłuchaj
00:00
180
Spis treści
Zasady podlewania roślin. O czym pamiętać? Jak wykrzystując plastikową butelkę samemu zrobić prosty dozownik do podlewania? Jak prawidłowo stosować "dozownik" do podlewania?

O czym pamiętać przy podlewaniu roślin?

Podając wodę roślinom, w tradycyjny sposób "od góry", zdarza się, że przesadzamy z jej ilością i ziemia w doniczce nie nadąża jej wchłonąć – płyn wylewa się poza pojemnik i musimy go czym prędzej wycierać. Innym razem posługujemy się zbyt mocnym strumieniem, który w efekcie wypłukuje z doniczki podłoże. W obawie przed tymi rzeczami zaczynamy przesadzić w drugą stronę – podlewamy za mało, co powoduje słabnięcie i chorowanie naszych kwiatów.

Ponadto, niektóre rośliny nie lubią moczenia liści – wielokrotnie kończy się na tym, że kupujemy specjalną, drogą konewkę z wąską szyjką, przeznaczoną tylko dla jednej czy dwóch roślin.

Aby uniknąć takich i innych problemów można zastosować bardzo prosty patent! Poznaj nasz przepis na sprytne podlewanie roślin doniczkowych z dozownikiem do wody z plastikowej butelki.

Jak zrobić z plastikowej butelki podlewanie?
Dozownik do wody krok po kroku

Aby wykonać prosty i skuteczny dozownik do podlewania z zużytej plastikowej butelki, będą nam potrzebne:

  • plastikowa butelka o wąskiej szyjce,
  • ostry nóż lub inne narzędzie do przecięcia plastiku,
  • igła, którą będziemy mogli podgrzewać.

Jak zrobić dozownik do podlewania z plastkowej butelki Fot. F. Strauss/Mak Media

1. Butelkę obcinamy nożem mniej więcej w 1/3 wysokości od jej otworu. Pamiętajmy, aby pozostawić na niej zakręcony korek.

2. Rozgrzaną igłą robimy w butelce dziurki – to przez nie woda będzie przesiąkać do ziemi w doniczce. Ich ilość i wielkość zależy będzie zależeć od naszych potrzeb.

Jak wykorzytać plastikową butelkę do podlewania Fot. F. Strauss/Mak Media

3. Umieszczamy obciętą część butelki w doniczce korkiem do dołu. Dziurki muszą znajdować się pod poziomem ziemi. 

Gotowe!

Przed zastosowaniem tej metody sprawdźmy nad zlewem, czy ilość dziurek w butelce nie jest zbyt duża oraz czy w doniczce jest na nią odpowiednio dużo miejsca.


Taki swoisty dozownik do wody można umieścić nie tylko w doniczkach, ale też w ogrodzie – np. w warzywniku. Dostarczana w taki sposób woda, będzie lepiej i wydajniej wchłaniana przez wybrane przez nas rośliny.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: F. Strauss/Mak Media

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość Ewelina
27-07-2020 14:07
Czy ta woda, szczegolnie w szklarni czy pod namiotem, to nie bedzie za duzo parowac gora niz leciec dolem? Znam ten "trik" do uzycia przy donicach na balkonie, ale nie odcina sie dolnej czesci butelki (i robi trzy dziurki w zakretce). Jak butelka sie nagrzeje, to tworzy sie para, ktora ...
Gość Małgorzata T.
14-06-2020 13:23
Właśnie zastosowałam przy moich pomidorach - przy każdym jedna butelka. Napełnione wodą rano, pod koniec dnia były niemal puste - ten sposób "podlewania" bardzo mi się podoba :)
Gość Pofpis
19-03-2020 23:22
CO2 nikomu nie szkodzi więc artykuł nadaje się psu pod ogon. razem z autorem zero wiarygodności.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści