Logo
Logo

Wykorzystaj plastikową butelkę | Wygodne podlewanie z dozownikiem

Zasady podlewania roślin doniczkowych są proste ale i tutaj możemy spotkać się z problemami, które w swojej naturze są bardzo prozaiczne. Podpowiadamy, jak w sprytny i mało wymagający sposób ich uniknąć wykorzystując plastikową butelkę! Zobacz, jak łatwo zrobić dozownik wody dla kwiatów i miej podlewanie pod kontrolą!

Spis treści
Zasady podlewania roślin. O czym pamiętać? Jak wykrzystując plastikową butelkę samemu zrobić prosty dozownik do podlewania? Jak prawidłowo stosować "dozownik" do podlewania?

O czym pamiętać przy podlewaniu roślin?

Podając wodę roślinom, w tradycyjny sposób "od góry", zdarza się, że przesadzamy z jej ilością i ziemia w doniczce nie nadąża jej wchłonąć – płyn wylewa się poza pojemnik i musimy go czym prędzej wycierać. Innym razem posługujemy się zbyt mocnym strumieniem, który w efekcie wypłukuje z doniczki podłoże. W obawie przed tymi rzeczami zaczynamy przesadzić w drugą stronę – podlewamy za mało, co powoduje słabnięcie i chorowanie naszych kwiatów.

Ponadto, niektóre rośliny nie lubią moczenia liści – wielokrotnie kończy się na tym, że kupujemy specjalną, drogą konewkę z wąską szyjką, przeznaczoną tylko dla jednej czy dwóch roślin.

Aby uniknąć takich i innych problemów można zastosować bardzo prosty patent! Poznaj nasz przepis na sprytne podlewanie roślin doniczkowych z dozownikiem do wody z plastikowej butelki.

Jak zrobić z plastikowej butelki podlewanie?
Dozownik do wody krok po kroku

Aby wykonać prosty i skuteczny dozownik do podlewania z zużytej plastikowej butelki, będą nam potrzebne:

  • plastikowa butelka o wąskiej szyjce,
  • ostry nóż lub inne narzędzie do przecięcia plastiku,
  • igła, którą będziemy mogli podgrzewać.

Jak zrobić dozownik do podlewania z plastkowej butelki Fot. F. Strauss/Mak Media

1. Butelkę obcinamy nożem mniej więcej w 1/3 wysokości od jej otworu. Pamiętajmy, aby pozostawić na niej zakręcony korek.

2. Rozgrzaną igłą robimy w butelce dziurki – to przez nie woda będzie przesiąkać do ziemi w doniczce. Ich ilość i wielkość zależy będzie zależeć od naszych potrzeb.

Szukasz oryginalnej ozdoby do ogrodu i kochasz naturę? Te rzeźby grają i tańczą na wietrze
Przeczytaj także
Szukasz oryginalnej ozdoby do ogrodu i kochasz naturę? Te rzeźby grają i tańczą na wietrze

Jak wykorzytać plastikową butelkę do podlewania Fot. F. Strauss/Mak Media

3. Umieszczamy obciętą część butelki w doniczce korkiem do dołu. Dziurki muszą znajdować się pod poziomem ziemi. 

Gotowe!

Przed zastosowaniem tej metody sprawdźmy nad zlewem, czy ilość dziurek w butelce nie jest zbyt duża oraz czy w doniczce jest na nią odpowiednio dużo miejsca.


Taki swoisty dozownik do wody można umieścić nie tylko w doniczkach, ale też w ogrodzie – np. w warzywniku. Dostarczana w taki sposób woda, będzie lepiej i wydajniej wchłaniana przez wybrane przez nas rośliny.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: F. Strauss/Mak Media

Autor
Wykorzystaj plastikową butelkę | Wygodne podlewanie z dozownikiem
Wykorzystaj plastikową butelkę | Wygodne podlewanie z dozownikiem
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)