Logo
Logo
154
Do góry

Jak i po co stosować hydrożel ogrodniczy?

Hydrożel to świetny sposób, by ograniczyć częstotliwość podlewania roślin. Wystarczy wsypać granulat do ziemi i podlać, by zmagazynować wodę na długie tygodnie. Sprawdź, jak działa i czy warto go zastosować w ogrodzie i w doniczce.
Wraz z firmą Target przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik stosowania Hydrożelu i Nawozu TerraCottem®. Zastosuj podczas wysiewania, sadzenia i przesadzania... i podlewaj mniej!

Jak działa hydrożel?

Hyrożel (agrożel, superabsorbent, doglebowy absorbent wody) to drobne, polimerowe kuleczki, które pochłaniają wodę (z podlewania lub opadów), ale mogą je z powrotem oddać korzeniom. Kuleczki nie rozpuszczają się w glebie i nie tracą swoich właściwości absorbujących (nawet przez 5 lat). Gdy w ziemi będzie dużo wody wchłoną jej nadmiar (powiększą się), a oddadzą roślinom w czasie suszy (skurczą się). Niektóre hydrożele potrafią zmagazynować nawet kilkaset razy więcej wody, niż wynosi ich waga!

Działanie hydrożelu ogrodniczego polega na wiązaniu i zatrzymywaniu wody w glebie, a następnie powolnemu oddawaniu jej roślinom, kiedy tego potrzebują, np. w czasie suszy. Cykl wchłaniania i oddawania wody może być powtarzany tysiące razy!

TerraCottem® to nie tylko hydrożel!

Niezależnie od tego czy masz w ogrodzie drzewa, krzewy, kwiaty czy trawnik, każda roślina do rozwoju potrzebuje odpowiednich warunków glebowych.  Jeśli zabraknie choć jednego elementu, wzrost zostanie zahamowany. Dlatego by poprawić jakość gleby naukowcy po wielu latach badań wynaleźli produkt TerraCottem. Mieszanka opracowana została przez belgijskiego prof. Willema Van Cotthema na Uniwersytecie w Gandawie.

TerraCottem universal to innowacyjna odżywka do gleby, dzięki której rośliny mają zapewniony stały dostęp do wody i niezbędnych składników odżywczych. W skład produktu wchodzi ponad 20 składników z 4 grup:

Organiczny materiał nośnikowy wpływa na zwiększenie objętości i szybszy podział komórek korzeni oraz pobudza rozwój i wzrost ulistnienia. Korzenie szybciej rosną wgłąb gleby, gdzie znajduje się więcej wody.

Dawka startowa nawozów mineralnych i organicznych (rozpuszczalnych i o spowolnionym uwalnianiu) oraz mikroelementy (B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn) zapewniają całkowite odżywienie rośliny przez pierwszy rok po zastosowaniu dla drzew, krzewów i roślin doniczkowych.

jak wygląda terracottem 4w1

Wszystkie wymienione składniki tworzą unikalną mieszankę i w sposób synergiczny (wzajemnie wzmacniający się) bardzo korzystnie wpływają na proces wzrostu rośliny.

⚫ Polimery hydroabsorbujące czyli różne rodzaje organicznych „żelków”, które w mokro-suchych cyklach magazynują i oddają wodę wraz ze składnikami odżywczymi korzeniom włośnikowym rośliny. Polimery działają minimum przez 8 lat.

Lawa wulkaniczna umożliwia jednorodne rozprowadzenie wszystkie komponentów w glebie i polepsza jej napowietrzenie.

Sprawdź, jak hydrożel TerraCottem magazynuje wodę


Zalety
Hydrożelu i Nawozu TerraCottem®

magazynuje wodę w strefie korzeniowe;
ogranicza straty wody podczas jej parowania;
wydłuża okresy pomiędzy zabiegami podlewania;
stymuluje rozwój systemu korzeniowego;
poprawia strukturę gleby (lepsze napowietrzenie i spulchnienie);
przyspiesza wzrost roślin;
zapobiega wymywaniu składników pokarmowych z nawozów;
zachowuje długo swoje właściwości (nawet 5 lat);
nadaje się do stosowania w uprawie wszystkich roślin ogrodowych i doniczkowych;
jest bezpieczny (nietoksyczny) dla roślin i gleby.

Hydrożel i nawóz TerraCottem

TerraCottem możesz kupić w plastikowym opakowaniu z nakrętką. Szczelne zamknięcie umożliwia długie przechowywanie produktu. Na etykiecie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące składu, sposoby stosowania oraz dawkowania preparatu.

Gdzie kupić?

Hydrożel TerraCottem bez problemu kupisz w większości centrów ogrodniczych tutaj sprawdzisz listę stacjonarnych sklepów lub w wybranych sklepach online.

TerraCottem universal 4 w 1

TerraCottem® universal
4 w 1

Hydrożel i nawóz wieloskładnikowy dla roślin do stosowania doglebowego podczas sadzenia, wysiewania nasion lub renowacji zieleni.

KUP ONLINE

Jak stosować hydrożel TerraCottem®?

TerraCottem universal poleca się w uprawie roślin ogrodowych, balkonowych i domowych. Jest przeznaczony do stosowania zarówno podczas sadzenia, siania jak i renowacji zieleni. Wpływa na lepszy rozwój systemu korzeniowego co pozwala na zmniejszenie wielkości i częstotliwości podlewania roślin od 40% aż do 75% oraz ich nawożenia o ok. 60%.

Stosując preparat masz gwarancję odpowiedniego wzrostu i rozwoju roślin w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Zmagazynowana przez hydrożel woda w glebie jest stopniowo uwalniana w momentach gdy korzenie jej potrzebują i trafia wprost do rośliny, bez większych strat w postaci parowania czy spływów gruntowych. Dodatkowo produkt pozytywnie wpływa na właściwości gleby: poprawia jej zdolność do magazynowania wody, aktywuje życie mikrobiologiczne, a także spulchnia ją i napowietrza. Dowiedz się więcej, jak działa TerraCottem.

Jednorazowa dawka Terracottem universal zmieszana z ziemią jest wszystkim, czego potrzebuje roślina by bujnie rosnąć, pięknie kwitnąć i dorodnie owocować.
zastosowanie hydrożelu podczas sadzenia roślin doniczkowych

PRZYGOTUJ świeże podłoże odpowiednie do wybranej uprawy. ODMIERZ odpowiednią dawkę suchego preparatu (od kilku do kilkunastu gram na 10 litrów podłoża dawkowanie podane jest na opakowaniu). ROZSYP granulki na podłożu, a następnie WYMIESZAJ je z glebą lub podłożem doniczkowym (podczas wysiewania nasion, sadzenia roślin doniczkowych i ogrodowych lub ich przesadzania), POSADŹ roślinę do dołka wypełnionego mieszaniną podłoża i granulatu a następnie obficie dokładnie obsyp ją ziemią. Na końcu PODLEJ, aby granulki hydrożelu zaczęły magazynować wodę. Zaczną pęcznieć już po kilkudziesięciu sekundach.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Target.
Więcej porad oraz produktów znajdziesz na: www.terracottem.pl

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (5)
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu