Logo
Logo

Zrębki i trociny – jak je wykorzystać w ogrodzie? 3 sprawdzone metody!

Zrębki i trociny to doskonały materiał organiczny, który z powodzeniem możesz wykorzystać w ogrodzie do ściółkowania i nawożenia roślin. Dowiedz się, co zrobić z drewnianymi odpadami. Nie wyrzucaj, wykorzystaj!

Spis treści
Cenny nawóz organiczny Doskonała ściółka Dodatek do palenia i wędzenia

3 sposoby na wykorzystanie zrębków i trocin w ogrodzie

Wióry, zrębki i trociny to odpady po obróbce drewna, które warto odpowiednio wykorzystać. Oto 3 wskazówki, jak możesz to zrobić:

Cenny nawóz organiczny

Zrębki i trociny to doskonałe źródło próchnicy, jednak nim dodasz do gleby, musisz je przekompostować, dzięki czemu pozbędziesz się niebezpiecznych substancji (garbników i fenoli), który mogłyby negatywnie wpłynąć na rośliny! Kompostowanie drewnianych odpadków (z uwagi na dużą zawartość węgla, a niską azotu) może trwać długo (nawet 12 miesięcy), dlatego aby wspomóc mikroorganizmy, dodaje się do pryzmy nawozów azotowych (np. saletrą amonowo-wapniową lub obornik). Po kilkumiesięcznym kompostowaniu materię organiczną będzie można wykorzystać do nawożenia: podsypywania roślin lub jako dodatek do gleby. Lekko zakwaszą glebę, poprawią jej strukturę i wprowadzą cenną próchnicę.

Doskonała ściółka

Rozsyp zrębki i trociny pod roślinami, a będziesz mieć najlepszą ściółkę i to zupełnie za darmo! Pamiętaj jednak, że wióry z roślin liściastych musisz koniecznie przekompostować, z iglastych niekoniecznie (ale lepiej to zrobić). 5 cm warstwa ściółki zatrzyma wilgoć w glebie i utrudni rozwój chwastom.

Dodatek do palenia i wędzenia

Drewniane odpadki możesz spalić w piecu (np. "trociniak" przeznaczony jest właśnie do tego rodzaju paliwa) i wykorzystać je do ogrzania domu. Trociny z drzew liściastych (dębu, grabu, buka, olchy i wszystkich drzew owocowych) doskonale nadają się do wędzenia mięs, ryb i serów, nadając im przyjemnego aromatu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: nicksuphoto / Depositphotos

Autor
Zrębki i trociny – jak je wykorzystać w ogrodzie? 3 sprawdzone metody!
Zrębki i trociny – jak je wykorzystać w ogrodzie? 3 sprawdzone metody!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl