Logo
Logo
19
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Zrębki i trociny – jak je wykorzystać w ogrodzie?

Zrębki i trociny to doskonały materiał organiczny, który z powodzeniem możesz wykorzystać w ogrodzie do ściółkowania i nawożenia roślin. Dowiedz się, co zrobić z drewnianymi odpadami. Nie wyrzucaj, wykorzystaj!

 

3 sposoby na wykorzystanie zrębków i trocin w ogrodzie

Wióry, zrębki i trociny to odpady po obróbce drewna, które warto odpowiednio wykorzystać. Oto 3 wskazówki, jak możesz to zrobić:

Cenny nawóz organiczny

Zrębki i trociny to doskonałe źródło próchnicy, jednak nim dodasz do gleby, musisz je przekompostować, dzięki czemu pozbędziesz się niebezpiecznych substancji (garbników i fenoli), który mogłyby negatywnie wpłynąć na rośliny! Kompostowanie drewnianych odpadków (z uwagi na dużą zawartość węgla, a niską azotu) może trwać długo (nawet 12 miesięcy), dlatego aby wspomóc mikroorganizmy, dodaje się do pryzmy nawozów azotowych (np. saletrą amonowo-wapniową lub obornik). Po kilkumiesięcznym kompostowaniu materię organiczną będzie można wykorzystać do nawożenia: podsypywania roślin lub jako dodatek do gleby. Lekko zakwaszą glebę, poprawią jej strukturę i wprowadzą cenną próchnicę.

Doskonała ściółka

Rozsyp zrębki i trociny pod roślinami, a będziesz mieć najlepszą ściółkę i to zupełnie za darmo! Pamiętaj jednak, że wióry z roślin liściastych musisz koniecznie przekompostować, z iglastych niekoniecznie (ale lepiej to zrobić). 5 cm warstwa ściółki zatrzyma wilgoć w glebie i utrudni rozwój chwastom.

Dodatek do palenia i wędzenia

Drewniane odpadki możesz spalić w piecu (np. "trociniak" przeznaczony jest właśnie do tego rodzaju paliwa) i wykorzystać je do ogrzania domu. Trociny z drzew liściastych (dębu, grabu, buka, olchy i wszystkich drzew owocowych) doskonale nadają się do wędzenia mięs, ryb i serów, nadając im przyjemnego aromatu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: nicksuphoto / Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!