Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
19
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Zrębki i trociny – jak je wykorzystać w ogrodzie?

Zrębki i trociny to doskonały materiał organiczny, który z powodzeniem możesz wykorzystać w ogrodzie do ściółkowania i nawożenia roślin. Dowiedz się, co zrobić z drewnianymi odpadami. Nie wyrzucaj, wykorzystaj!

 

3 sposoby na wykorzystanie zrębków i trocin w ogrodzie

Wióry, zrębki i trociny to odpady po obróbce drewna, które warto odpowiednio wykorzystać. Oto 3 wskazówki, jak możesz to zrobić:

Cenny nawóz organiczny

Zrębki i trociny to doskonałe źródło próchnicy, jednak nim dodasz do gleby, musisz je przekompostować, dzięki czemu pozbędziesz się niebezpiecznych substancji (garbników i fenoli), który mogłyby negatywnie wpłynąć na rośliny! Kompostowanie drewnianych odpadków (z uwagi na dużą zawartość węgla, a niską azotu) może trwać długo (nawet 12 miesięcy), dlatego aby wspomóc mikroorganizmy, dodaje się do pryzmy nawozów azotowych (np. saletrą amonowo-wapniową lub obornik). Po kilkumiesięcznym kompostowaniu materię organiczną będzie można wykorzystać do nawożenia: podsypywania roślin lub jako dodatek do gleby. Lekko zakwaszą glebę, poprawią jej strukturę i wprowadzą cenną próchnicę.

Doskonała ściółka

Rozsyp zrębki i trociny pod roślinami, a będziesz mieć najlepszą ściółkę i to zupełnie za darmo! Pamiętaj jednak, że wióry z roślin liściastych musisz koniecznie przekompostować, z iglastych niekoniecznie (ale lepiej to zrobić). 5 cm warstwa ściółki zatrzyma wilgoć w glebie i utrudni rozwój chwastom.

Dodatek do palenia i wędzenia

Drewniane odpadki możesz spalić w piecu (np. "trociniak" przeznaczony jest właśnie do tego rodzaju paliwa) i wykorzystać je do ogrzania domu. Trociny z drzew liściastych (dębu, grabu, buka, olchy i wszystkich drzew owocowych) doskonale nadają się do wędzenia mięs, ryb i serów, nadając im przyjemnego aromatu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: nicksuphoto / Depositphotos

Warto przeczytać
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT