Głóg szkarłatny Crataegus coccinea

Glog szkarlatny Crataegus coccinea
Głóg szkarłatny (Crataegus coccinea) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
32
Dekoracyjność: owocostany, owoce, ulistnienie
Gleba: żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiatostan: baldachogrono
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Owoce: kuliste, owalne, owoce pozorne
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Przydatność do spożycia: owoce
Wysokość: 5 m
Okres kwitnienia: V, VI
Kolor owoców: czerwone
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: żywopłoty, szpalery, nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, w grupie, duże ogrody, parki, roślina jadalna, ogrody wiejskie

Głóg szkarłatny (Crataegus coccinea, dawniej syn. Crataegus pedicellata) można czasem znaleźć pod nazwą głóg szypułkowy. Jest to roślina należąca do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. W Polsce coraz częściej spotyka się go w parkach, zieleni miejskiej i ogrodach.

To niewielkie, cierniste drzewo lub duży krzew, które osiąga 5 (max 7) metrów wysokości. Posiada wzniesiony, rozłożysty pokrój. Kora na młodych gałęziach jest gładka i brązowa, a z czasem staje się średnio mocno bruzdowana i szara. Na pędach znajdują się liczne ciernie o długości do 4-6 cm. Liśce są szeroko jajowate, mają ząbkowany brzeg i są ciemnozielone. Jesienią przebarwiają się na kolory od pomarańczowego do czerwonego.

Głóg szkarłatny kwitnie obficie w maju i czerwcu. Kwiaty są małe (2 cm średnicy), biało-różowe z czerwonymi pręcikami, zebrane w baldachogrona. Od września przekształcają się w ozdobne, duże (2 cm średnicy i nawet 6 cm dł.) czerwone owoce, które są jadalne.

Wymagania i uprawa

Głóg szkarłatny jest łatwy w uprawie. Najlepiej go uprawiać na stanowiskach słonecznych i znosi półcień, choć wtedy słabiej kwitnie i owocuje. Dobrze rośnie na niemal każdym typie podłoża, z wyjątkiem ziemi podmokłej. W ogrodzie wato mu zapewnić glebę żyzną, przepuszczalną, o odczynie od obojętnego do zasadowego. To gatunek mrozoodporny.

Przez pierwsze lata uprawy zaleca się regularnie go podlewać. Warto stosować nawozy mineralne jak i organiczne. Jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Można go sadzić jesienią lub wiosną i warto przy tym pamiętać, że źle znosi przesadzanie.

Zastosowanie

Roślina jest chętnie sadzona w zieleni miejskiej. To dobry gatunek zarówno do tworzenia alei, żywopłotów formowanych, nieformowanych jak i pojedynczych nasadzeń.

Dawniej głóg szkarłatny był uprawiany dla jadalnych owoców, które są większe niż u innych gatunków. Można je wykorzystywać do produkcji przetworów.

Ciekawostki

Przez wiele lat (prawie 100) nazwa Crataegus coccinea (głóg szkarłatny) była mylnie stosowana i przez długi czas sprawiało to spore zamieszanie. Okazało się, że jest to ten sam gatunek co głóg szypułkowy (Crataegus pedicellata). Nazwa ta była (i bywa) również błędnie stosowana dla okazów C. intricata (głóg zakłopotany).


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: 4028mdk09/CC BY-SA 3.0/Link; VoDeTan2/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość jalas
26-10-2020 00:20
Mam problem z identyfikacją. Mój ma dość mączyste i dość smaczne owoce. Z reguły 4 pestki wewnątrz. Owoc lekko wydłużony, średnica około 16 mm, długość około 18 . Barwa skórki czerwona, nieco ciemniejsza niż na fotografii, miąższ kremowy. Czy to może być ten? Kto pomoże?
Gość maria
10-10-2020 09:04
mam i goraco polecam :) przycinam regularnie, zeby nie miec problemu ze zbiorem owocow :)
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści