Głóg szkarłatny (Crataegus coccinea) to niewielkie, cierniste drzewo należące do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. W Polsce coraz częściej spotyka się go w parkach, zieleni miejskiej i ogrodach.

Głóg osiąga kilka metrów wysokości. Posiada wrębne liście o piłkowatych brzegi. Kwitnie obficie od maja. Kwiaty są biało-różowe. Od sierpnia przekształcają się w duże (2cm średnicy), czerwone owoce.

Głóg jest łatwy w uprawie. Można uprawiać go w miejscach słonecznych lub zacienionych (wtedy gorzej kwitnie i owocuje). Lubi podłoża żyzne, przepuszczalne o odczynie lekko zasadowym lub zasadowym. Na glebach jałowych szybko gubi liście. To gatunek mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Przez pierwsze lata uprawy zaleca się regularnie go podlewać. Warto stosować nawożenie - dla lepszego kwitnienia i owocowania. Jest dość odporny na choroby i szkodniki. Źle znosi przesadzanie.

Roślina jest chętnie sadzona w zieleni miejskiej. To dobry gatunek zarówno do tworzenia alei jak i pojedynczych nasadzeń. Jest ceniona szczególnie ze względu na okazałeh owoców (znacznie większe niż u krajowych gatunków). Są jadalne i można je wykorzystywać do produkcji przetworów.

zdjęcie: VoDeTan2 (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons