Głóg szkarłatny (Crataegus coccinea, dawniej syn. Crataegus pedicellata) można czasem znaleźć pod nazwą głóg szypułkowy. Jest to roślina należąca do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. W Polsce coraz częściej spotyka się go w parkach, zieleni miejskiej i ogrodach.

To niewielkie, cierniste drzewo lub duży krzew, które osiąga 5 (max 7) metrów wysokości. Posiada wzniesiony, rozłożysty pokrój. Kora na młodych gałęziach jest gładka i brązowa, a z czasem staje się średnio mocno bruzdowana i szara. Na pędach znajdują się liczne ciernie o długości do 4-6 cm. Liśce są szeroko jajowate, mają ząbkowany brzeg i są ciemnozielone. Jesienią przebarwiają się na kolory od pomarańczowego do czerwonego.

Głóg szkarłatny kwitnie obficie w maju i czerwcu. Kwiaty są małe (2 cm średnicy), biało-różowe z czerwonymi pręcikami, zebrane w baldachogrona. Od września przekształcają się w ozdobne, duże (2 cm średnicy i nawet 6 cm dł.) czerwone owoce, które są jadalne.

Wymagania i uprawa

Głóg szkarłatny jest łatwy w uprawie. Najlepiej go uprawiać na stanowiskach słonecznych i znosi półcień, choć wtedy słabiej kwitnie i owocuje. Dobrze rośnie na niemal każdym typie podłoża, z wyjątkiem ziemi podmokłej. W ogrodzie wato mu zapewnić glebę żyzną, przepuszczalną, o odczynie od obojętnego do zasadowego. To gatunek mrozoodporny.

Przez pierwsze lata uprawy zaleca się regularnie go podlewać. Warto stosować nawozy mineralne jak i organiczne. Jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Można go sadzić jesienią lub wiosną i warto przy tym pamiętać, że źle znosi przesadzanie.

Zastosowanie

Roślina jest chętnie sadzona w zieleni miejskiej. To dobry gatunek zarówno do tworzenia alei, żywopłotów formowanych, nieformowanych jak i pojedynczych nasadzeń.

Dawniej głóg szkarłatny był uprawiany dla jadalnych owoców, które są większe niż u innych gatunków. Można je wykorzystywać do produkcji przetworów.

Ciekawostki

Przez wiele lat (prawie 100) nazwa Crataegus coccinea (głóg szkarłatny) była mylnie stosowana i przez długi czas sprawiało to spore zamieszanie. Okazało się, że jest to ten sam gatunek co głóg szypułkowy (Crataegus pedicellata). Nazwa ta była (i bywa) również błędnie stosowana dla okazów C. intricata (głóg zakłopotany).


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: 4028mdk09/CC BY-SA 3.0/Link; VoDeTan2/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons