Od kilku lat najmodniejszymi dekoracjami na choinkę są ozdoby wykonane z naturalnych materiałów. Minęła moda na ozdoby z tworzywa sztucznego. Coraz częściej dekorujemy świąteczne drzewko "bombkami" zrobionymi z drewna, słomy, korka, szyszek, orzechów lub suszonych owoców. Kolorowe plastry cytrusów – limonek, mandarynek, cytryn czy pomarańczy mają kilka zalet. Są naturalne, mają okrągły kształt, jedyny w swoim rodzaju kolor oraz delikatną cytrusową nutę.
Zasady suszenia pomarańczy na choinkę
O tym musisz pamiętać, zanim przystąpisz do suszenia pomarańczy:
- Pokrój pomarańcze na plastry grubości 5-7 mm.
- Nie miażdż owoców podczas transportu do domu i podczas krojenia, aby uzyskać okrągły kształt plastrów.
- Używaj ostrego noża, aby nie poszarpać skórki i wewnętrznych błon owoców.
- Dla uzyskania ciekawych efektów dekoracyjnych podczas zakupów zwróć uwagę na odmianę pomarańczy – dostępne są owoce o miąższu pomarańczowym i ciemnoczerwonym, jeszcze bardziej efektownym.
- Układając plastry do suszenia zwróć uwagę na to, aby się ze sobą nie stykały i równo leżały.
- Z pomarańczy zrobisz plastry 4-5 cm średnicy. Jeśli potrzebujesz mniejszych krążków, wykorzystaj mniejsze owoce, takie jak limonki czy cytryny, a jeśli chcesz uzyskać większe – sięgnij po grejpfruty.
Metody suszenia pomarańczy
Poznaj pięć najpopularniejszych metod suszenia pomarańczy na choinkę w domu.
Suszenie w mikrofalówce
To najszybsza metoda suszenia pomarańczy na choinkę, ale nie zawsze daje dobre efekty, ponieważ łatwo spalić owoce. Aby wysuszyć pomarańcze w mikrofalówce, pokrój owoce na półcentymetrowe plastry, zawiń je kilka razy w papier do pieczenia, włóż do mikrofalówki i ustaw urządzenie na 50% mocy. Plastry należy suszyć po 3 minuty z każdej strony.
Suszenie w piekarniku
Plastry pomarańczy do wysuszenia w piekarniku ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Blachę umieść na środkowym poziomie, ustaw piekarnik na 70-80ºC i włącz termoobieg. Piecz owoce przez około 2-4 godziny (czas suszenia zależy od grubości plastrów, zawartości wody w owocach i piekarnika). Przekładaj plastry na drugą stronę co 30 minut. Sprawdzaj regularnie, czy nie ciemnieją, bo możesz je przypalić.
Suszenie w suszarce do grzybów
Dobrą i skuteczną metodą suszenia pomarańczy na choinkę jest wykorzystanie suszarki do żywności. Jeśli masz ją w domu, warto po nią sięgnąć podczas przygotowań do Świąt. W suszarce plastry suszą się wolniej, ale nie ma ryzyka, że się przypalą, tak jak w mikrofalówce czy piekarniku.
Sprawdź instrukcję obsługi suszarki, ponieważ modele różnią się między sobą. Następnie ułóż pokrojone plastry pomarańczy na sitach tak, by do siebie nie dotykały, poukładaj sita jedne na drugich, przykryj przykrywką i włącz urządzenie. Suszenie pomarańczy w suszarce trwa mniej więcej 4 godziny.
Suszenie na kaloryferze
To najdłuższa metoda suszenia owoców pomarańczy. Jest jednak najtańsza, gdyż nie wymaga uruchamiania dodatkowych urządzeń i nie ma ryzyka przypalenia owoców. Pokrojone plastry ułóż na papierowych lub aluminiowych tackach i połóż na rozgrzany kaloryfer. Przekładaj plastry na drugą stronę co najmniej dwa razy dziennie. Suszenie pomarańczy na choinkę tą metodą może zająć kilka dni, ale sprawia, że po mieszkaniu roznosi się zapach owoców.
Suszenie na kominku
Dobrą metodą suszenia owoców jest wykorzystanie ciepła pochodzącego z domowego kominka. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by nie układać plastrów pomarańczy zbyt blisko drzwiczek paleniska i nie zaplamić obudowy kominka sokiem z owoców. Suszenie pomarańczy na kominku, zależnie od emitowanego ciepła, trwa zwykle kilka-kilkanaście godzin. Pokrojone plastry owoców ułóż na aluminiowej lub metalowej tacce i przekładaj je co pewien czas.
Zanim przystąpisz do suszenia pomarańczy na kominku, sprawdź, czy producent nie zabrania układania do suszenia przedmiotów na jego obudowie.
Zastosowanie suszonych pomarańczy
Suszone plastry pomarańczy mają mnóstwo zastosowań. Ich kształt i kolor idealnie nadaje się do tworzenia zawieszek na choinkę. Są lekkie i dlatego często wykorzystywane do ozdabiania wianków na drzwi, wieńców adwentowych czy stroików. Można je wykorzystywać do dekoracji świec, robienia latarenek i lampionów, albo do dekoracji świątecznego stołu.
Plastry pomarańczy wspaniale wyglądają zawieszone w kuchni nad blatem – dodatek suszonych ziół czy owoców (np. róży) i warzyw, np. papryczek chili, pasuje do wnętrz w stylu rustykalnym, a suszone plastry pomarańczy przyczepione do makramy z koralikami lub piórkami ze sznurka, mogą ozdobić wnętrze urządzonych w stylu boho.
Suszonych plastrów pomarańczy nie warto przechować do kolejnych świąt, ponieważ w kolejne święta nie będą już wyglądać tak ładnie, jak tuż po wysuszeniu. Łatwo się zbiera na nich kuch i po pewnym czasie tracą kolor. Ze względu na niewielki koszt takich ozdób, lepiej robić nowe plastry co roku od nowa, wypełniając przy tym mieszkanie wspaniałym, cytrusowym aromatem.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Pixel-Shot / AdobeStock