Gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata) znana również jako łyszczec wiechowaty to roślina wieloletnia należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje powszechnie na terenie Europy oraz w Azji. W Polsce roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. To zwykle dość wysoka bylina (do 100 cm wysokości) o wzniesionym i rozgałęzionym pokroju. Liście są drobne, równowąskie i naprzemianległe.

Gipsówka wiechowata obficie kwitnie od czerwca do września. Drobne białe lub różowawe kwiaty zebrane są w gęste wiechy. Na jednej roślinie może pojawić się nawet do 1000 kwiatów. Owocem jest torebka.

Warunki uprawy gipsówki

Gipsówka lub ciepłe, słoneczne stanowiska. Optymalne są lekkie, piaszczyste, przepuszczalne podłoża z dużą zawartością wapnia. Roślina nie lubi nadmiaru wody - preferuje dość suche gleby - ale czasami w okresie suszy wymaga podlewania.

Można ją rozmnażać przez wiosenny wysiew nasion lub ukorzenianie pędów w inspekcie i wysadzanie na miejsce stałe pod koniec lata. Po przekwitnięciu roślinę trzeba przyciąć nad ziemią.

Zastosowanie gipsówki wiechowatej

Gipsówka najlepiej rośnie sadzona na skalniakach, ale z powodzeniem można ją wykorzystywać do tworzenia rabat na mniej żyznych i wilgotnych glebach. Warto ją sadzić z rudbekiami, przetacznikami i jeżówkami. Najpopularniejsze zastosowanie tego gatunku to tworzenie zarówno żywych jak i suszonych bukietów.


Popularne odmiany gipsówki, to:

  • 'Compact Plena' - o kwiatach różowawych;
  • 'Bristol Fairy' - o kwiatach pełnych

fot. digital cat, c chan808, 4028mdk09 (źródło: flickr.com)