Gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata) znana również jako łyszczec wiechowaty, to roślina wieloletnia należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje powszechnie na terenie Europy oraz w Azji. W Polsce roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.
Co to gipsówka wiechowata i jak wygląda?
Gipsówka wiechowata to roślina wieloletnia, bylina, która dorasta do 60-100 cm wysokości. Posiada wzniesiony, krzaczkowaty, mocno rozgałęziony pokrój. Ma sztywne łodygi porośnięte Liście są igłowate – bardzo drobne, równowąskie i ułożone naprzemianlegle.
Gipsówka wiechowata kwitnie od czerwca do września. Tworzy ogromne ilości bardzo drobnych kwiatów. Na jednej roślinie może pojawić się nawet do 1000! Są one białe lub różowawe zebrane są w gęste wiechy. W ogrodach najpopularniejsze są odmiany o kwiatach pełnych (w naturze zwykle posiadają kwiaty pojedyncze). Owocem jest torebka.
Jakie warunki lubi gipsówka wiechowata?
Gipsówka wiechowata lubi ciepłe, słoneczne stanowiska. Optymalne są lekkie, piaszczyste, przepuszczalne podłoża z dużą zawartością wapnia i tendencją do przesuszania się.
Można ją rozmnażać przez wiosenny wysiew nasion lub ukorzenianie pędów w inspekcie i wysadzanie na miejsce stałe pod koniec lata.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak pielęgnować gipsówkę wiechowatą?
Gipsówka wiechowata nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewanie gipsówki jest wymagane jedynie w okresach długotrwałych susz, z wyjątkiem młodych roślin, które w pierwszym roku uprawy wymagają częstszego podlewania.
Nawożenie gipsówki nie jest zazwyczaj konieczne, chyba że rośnie ona na glebach kamienistych lub jałowych. W takim przypadku, zaleca się podawanie niewielkich dawek nawozów mineralnych lub stosowanie nawożenia organicznego.
Po kwitnieniu, przeprowadza się cięcie rośliny tuż przy ziemi, co pozwala jej na szybką regenerację.
Szkodniki i choroby gipsówki
Gipsówka wiechowata jest odporna na większość chorób i szkodników, jednak należy chronić ją przed ślimakami.
Gdzie i obok czeego najlepiej sadzić gipsówkę wiechowatą?
Gipsówka najlepiej rośnie sadzona na skalniakach, ale z powodzeniem można ją wykorzystywać do tworzenia rabat na mniej żyznych i wilgotnych glebach. Warto ją sadzić z rudbekiami, przetacznikami i jeżówkami. To idealny gatunek do ogrodów preriowych.
Najpopularniejsze zastosowanie tego gatunku to tworzenie zarówno żywych jak i suszonych bukietów.
Wybrane odmiany gipsówki
- 'Compact Plena' – o kwiatach różowawych
- 'Bristol Fairy' – o kwiatach pełnych
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Gdzie można kupić sadzonki gipsówki wiechowatej?
Gipsówkę wiechowatą można kupić w formie sadzonki w donicy jak i nasion, które wysiewamy we własnym zakresie. Roślinę można znaleźć w wielu miejscach, w tym i w sklepach internetowych, takich jak:
- bilscy.info
- albamar.pl
- sklep.swiatkwiatow.pl (nasiona)
- sklep-nasiona.pl (nasiona)
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: "Gypsophila paniculata"/Matt Lavin/CC BY-SA 2.0.; Tanya Chanova, Viacheslav Volodin, Yves Cedric Schulze/unsplash, NoName_13/Pixabay