Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata) znana również jako łyszczec wiechowaty, to roślina wieloletnia należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje powszechnie na terenie Europy oraz w Azji. W Polsce roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

To zwykle dość wysoka bylina – dorasta do 60-100 cm wysokości. Posiada wzniesiony, krzaczkowaty, mocno rozgałęziony pokrój. Ma sztywne łodygi porośnięte  Liście są igłowate – bardzo drobne, równowąskie i ułożone naprzemianlegle.

Gipsówka wiechowata kwitnie od czerwca do września. Tworzy ogromne ilości bardzo drobnych kwiatów. Na jednej roślinie może pojawić się nawet do 1000! Są one białe lub różowawe zebrane są w gęste wiechy. W ogrodach najpopularniejsze są odmiany o kwiatach pełnych (w naturze zwykle posiadają kwiaty pojedyncze). Owocem jest torebka.

Wymagania i uprawa

Gipsówka lub ciepłe, słoneczne stanowiska. Optymalne są lekkie, piaszczyste, przepuszczalne podłoża z dużą zawartością wapnia. Roślina nie lubi nadmiaru wody – preferuje dość suche gleby ale należy pamiętać, że w okresie przedłużającej się suszy wymaga podlewania.

Można ją rozmnażać przez wiosenny wysiew nasion lub ukorzenianie pędów w inspekcie i wysadzanie na miejsce stałe pod koniec lata. Po przekwitnięciu roślinę trzeba przyciąć nad ziemią.

Zastosowanie

Gipsówka najlepiej rośnie sadzona na skalniakach, ale z powodzeniem można ją wykorzystywać do tworzenia rabat na mniej żyznych i wilgotnych glebach. Warto ją sadzić z rudbekiami, przetacznikami i jeżówkami. To idealny gatunek do ogrodów preriowych.

Najpopularniejsze zastosowanie tego gatunku to tworzenie zarówno żywych jak i suszonych bukietów.

Popularne odmiany

  • 'Compact Plena' – o kwiatach różowawych
  • 'Bristol Fairy' – o kwiatach pełnych


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: "Gypsophila paniculata"/Matt Lavin/CC BY-SA 2.0.; Tanya Chanova, Viacheslav Volodin, Yves Cedric Schulze/unsplash, NoName_13/Pixabay