Logo
Logo

Rozpraw się ze ślimakami. Naturalnie! Jak zapobiec inwazji?

Choć ślimaki nie kojarzą nam się zwykle negatywnie, to niestety w warzywniku są to szkodniki, które potrafią doszczętnie zniszczyć plony warzyw. Wygryzają one dziury w liściach, kwiatach i owocach, a także zjadają korzenie roślin zarówno warzyw, jak i roślin ozdobnych. Są szczególnym zagrożeniem dla sadzonek, ale potrafią ogołocić również dorodne warzywa na przykład kapustę.

Istnieją oczywiście chemiczne preparaty na ślimaki, jednak ich stosowanie wcale nie jest konieczne, aby pozbyć się problemu. Do dyspozycji mamy bowiem bezpieczne i bardzo skuteczne ekologiczne metody na ślimaki w ogrodzie. Poznaj sprawdzone sposoby na ślimaki w warzywniku.

Spis treści
Dlaczego ślimaki nie są pożądane w ogrodzie? Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Jak wyłapać ślimaki z muszlą? Jak wyłapać ślimaki nagie? Które rośliny odstraszają ślimaki? Jak zapobiec inwazji ślimaków w ogrodzie?

Dlaczego ślimaki nie są pożądane w ogrodzie?

Ślimaki to stworzenia, które lubią wilgotną pogodę i żerują w nocy. Gromadzą się w cienistych zakątkach, wysokiej trawie i zaniedbanych miejscach, gdzie znajduje się sporo resztek roślinnych. Jeśli pojawią się w dużej ilości w naszym ogrodzie, wówczas z pewnością narobią one tam wiele szkód – szczególnie ślimaki z grupy nagich, w dogodnych dla nich okresach potrafią ogołocić nasze warzywa i rośliny ozdobne.

Ślimaki niszczą nasze rośliny m.in. poprzez:

  • wygryzanie dziur w kwiatach oraz liściach,
  • niszczenie plonów – zjadanie owoców i warzyw,
  • niszczenie korzen, co prowadzi do osłabienia roślin.

 

Ulubionym przysmakiem ślimaków są warzywa, dlatego ochrona przed tymi szkodnikami jest szczególnie ważna, jeśli planujemy ich uprawę w przydomowym ogrodzie lub na działce.

Inwazja ślimaków jest szczególnie niebezpieczna na wiosnę, gdy rośliny są młode. Może wtedy dojść nawet do całkowitego ich zniszczenia.

Taśma Miedziana Na Ślimaki
Taśma Miedziana Na Ślimaki
Samoprzylepna taśma miedziana to nowy i skuteczny sposób na ślimaki.
Kup online

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Ślimaki łatwo zwalczymy, stosując ekologiczne nieszkodliwe dla środowiska naturalnego i naszego zdrowia metody. Łatwiejsze zadanie czeka nas w przypadku ślimaków z muszlami, ale i na te nagie są sprawdzone sposoby.

Możemy się pozbyć ślimaków z ogrodu, wykorzystując następujące metody:

1. Jak wyłapać ślimaki z muszlą

Tutaj mamy bardzo łatwe zadanie. Ślimaki muszlowe są dobrze widoczne. Łatwo je zauważyć i pozbierać. Przeszukajmy więc dokładnie cały warzywnik, zwracając szczególną uwagę na spodnie strony liści roślin, gdzie lubią chować się ślimaki, a następnie pozbierajmy je do wiaderka lub miski i wynieśmy gdzieś daleko od naszego grodu. Warto to robić systematycznie raz w tygodniu.

W ten sposób szybko pozbędziemy się ślimaków i uratujemy nasze warzywa przed zniszczeniem.

2. Jak wyłapać ślimaki nagie

W przypadku ślimaków nagich sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana, ponieważ trudniej je znaleźć i złapać. W ciągu dnia pozostają one w ukryciu, a nocą wychodzą żerować.

Aby złapać ślimaki, trzeba zrobić pułapki, by skutecznie je wychwytywać. Przykładami pułapek mogą być:

ŁAPANIE NA WARZYWA I OWOCE
Pułapkę wykonamy np. wykładając na mokrą glebę liście łopianu, kapusty, deski, czy nawet zwykłe pocięte średniej wielkości szmatki bawełniane. Pod nimi wykładamy przynęty pokarmowe na ślimaki w postaci pokrojonej marchwi, jabłek, buraków, ziemniaków. Ślimaki z pewnością przyjdą w to miejsce nocą i schowają się tam, aby przespać dzień. W ten sposób możemy je złapać i podobnie jak w przypadku ślimaków muszlowych wynieść daleko od naszego ogrodu.

ŁAPANIE NA PIWO
Dobrą pułapką na ślimaki, nie tylko te nagie, jest też wiaderko lub miseczka, której wnętrze zostało przetarte szmatką zamoczoną w piwie. Możemy także ściereczkę też zostawić na dnie miski. Ślimaki bardzo lubią zapach piwa i wiele z nich zostanie w ten sposób zwabionych do pułapki.

Pułapka na ślimaki – 2 szt.
Dzięki zawartości atraktantu wabi i skutecznie wyłapuje ślimaki żerujące na warzywach i roślinach ozdobnych.
Kup online

Rośliny odstraszające ślimaki

Aby zapobiec inwazji ślimaków, zarówno tych muszlowych, jak i nagich warto również podsadzić w ogrodzie rośliny, które je skutecznie odstraszą. Jest ich bardzo wiele. Ślimaki nie lubią wydzielanego przez nie zapachu i unikają miejsc, gdzie rosną. Są to np.:

Mieszanka kwiatów odstraszających ślimaki
Mieszanka kwiatów odstraszających ślimaki
Mieszanka nasion kwiaty odstraszające ślimaki to kompozycja jednorocznych uroczych, kolorowych i pachnących letnich kwiatów, których zapachu nie tolerują ślimaki.
Kup online

Jak zapobiec inwazji ślimaków w ogrodzie?

Jeśli już we wcześniejszych latach w naszym ogrodzie warzywnym wystąpił problem ślimaków, to warto zawczasu zabezpieczyć warzywnik tak, aby nie pojawiły się one ponownie. Jest na to wiele skutecznych sposobów. Aby uniknąć inwazji ślimaków w ogrodzie, zastosujemy następujące zasady:

  • Utrzymujemy porządek w ogrodzie i unikajmy składowania w nim takich rzeczy jak sterty starych desek, gałęzi czy materiałów budowlanych, ponieważ mogą one stanowić kryjówkę dla ślimaków.

  • Regularnie odchwaszczajmy ogród i kośmy trawę, gdyż w zaniedbanych mocno zarośniętych miejscach często bytują ślimaki.

  • Ślimaki bardzo lubią wilgoć, potrzebują jej sporo do dopełnienia swojego cyklu życiowego i rozmnażania. Warto więc w słoneczne dni spulchniać glebę, dzięki czemu wysuszeniu ulegną jaja ślimaków. Pamiętajmy też, by nie przelewać trawników.

  • Lepiej podlewać ogród wczesnym rankiem niż wieczorem. Gdy zrobimy to przed nocą, stworzymy ślimakom idealne warunki do żerowania.

  • Chrońmy rośliny na grządkach, stosując ściółkowanie takimi materiałami jak: trociny, kora, piasek, igliwie sosnowe.

 

Na chemiczne środki ochrony roślin decydujmy się więc jedynie w ostateczności, jeśli inne metody zawiodą. Oczywiście nie zapominajmy przy ich stosowaniu o zachowaniu wszelkich niezbędnych środków ostrożności zalecanych przez producenta, ponieważ wiele z tych preparatów to środki drażniące lub wręcz toksyczne, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Dani Egli/Pixabay ed.

Autor
Rozpraw się ze ślimakami. Naturalnie! Jak zapobiec inwazji?
Rozpraw się ze ślimakami. Naturalnie! Jak zapobiec inwazji?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl