Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) występuje czasem pod potocznymi nazwami takimi jak czarcie ziele, trąba anioła, ogórczakdurna rzepa i wieloma innymi. Jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Jest zaliczanych do roślin ruderalnych.

Roślina ta dorasta do ok. 1 m wysokości. Łodygi są grube, rozgałęzione i lekko owłosione (czasem nagie). Liście bielunia są jajowate, ostro-ząbkowane, spiczasto zakończone cała blaszka liściowa zwykle pofalowana.

Całe ziele bielunia dziędzierzawy wydziela charakterystyczny, mocny zapach, nazywany przez niektórych "słodkawo-mysim".

Kwiaty są białe, duże, wzniesione, budowy rurkowatej/trąbkowej o ostro zakończonych, trójkątnych 5 płatkach okwiatu. Są miododajne. Roślina kwitnie od czerwca do pierwszych mrozów (października).

Owocami są bardzo kolczaste torebki wielkości orzecha włoskiego. Gdy dojrzeją pękają na 4 części pokazując środek wypełniony czarnymi, nerkowatymi nasionami.

Wszystkie bielunie są bardzo trujące! Warto wiedzieć, że największe stężenie związków trujących jest w nasionach bielunia, a objawy zatrucia pojawiają się po ok. 4 godzinach i mogą utrzymywać się wiele dni.

Wymagania i uprawa

Bieluń rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, osłoniętych przed wiatrem. Najlepiej będzie rosnąć w przepuszczalnym i żyznym podłożu o umiarkowanej wilgotności i pH zasadowym (lubi gleby wapienne). Znosi zanieczyszczenia i zasolenie gleby.

Roślina ta ma bardzo silny wzrost dlatego dla jak najpiękniejszego kwitnienia powinniśmy ją systematycznie podlewać. Dobrze też reaguje na nawożenie.

Bieluń wysiewamy do inspektu w marcu-kwietniu, a do gruntu wysadzamy w drugiej połowie maja.

Zastosowanie 

Jako roślina ozdobna bieluń jest sadzony na rabatach przydomowych – konieczne jest odpowiednie zabezpieczanie ich przed dziećmi (udokumentowano przypadki zgonów dzieci, po zjedzeniu niespełna 5-10 nasion!).

Bieluń dziędzierzawa jest rośliną leczniczą wykorzystywaną w przemyśle medycznym. Jest najbardziej znana z obecności w swoim składzie kilku alkaloidów tropanowych odpowiedzialnych za właściwości psychoaktywne / narkotyczne rośliny. Jest to bardzo niebezpieczne zioło, którego nie można używać bez konsultacji z lekarzem. Objawy zatrucia bieluniem dziędzierzawą to m.in.: wymioty, zaczerwienienie skóry, napady padaczki, stany lękowe, omamy wzrokowe i słuchowe, itp. Mogą się utrzymywać nawet do kilku dni.

Ciekawostki

Najbardziej znaną nazwą ludową rośliny jest diabelskie ziele – ze względu na właściwości psychoaktywne roślina była kojarzona z magią, a przede wszystkim z czarownicami, które wg. przypowieści miały nacierać zielem swoje miotły.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: "Datura"/anro0002/CC BY-SA 2.0, "Datura stramonium"/John Tann/CC BY 2.0, WikimediaImages/Pixabay