Bieluń / Datura Datura

Bieluń dziędzierzawa - kwiat, fot. The NYSIPM Image Gallery (CC BY 2.0) - Flickr
Bieluń / Datura (Datura) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
46
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, fioletowe, białe, żółte
Kwiaty: pojedyncze, pełne, duże, pachnące, języczkowate, lejkowate
Owoce: kuliste, trujące, torebka
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: roślina trująca
Zapach: kwiaty
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony, tarasy, rabaty

Bieluń (Datura) to rodzaj roślin jednorocznych lub bylin z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Najwięcej gatunków występuje w Ameryce Południowej.

W ogrodach uprawia się głównie ozdobne odmiany wieloletnie, które nie wytwarzają w naszym klimacie owoców i nasion. Liście bielunia są duże, jajowate o brzegu mocno wcinanym. Posiadają włoski gruczołowe, albo na całej blaszce, albo tylko na ogonku i nerwach (np. u bielunia dziędzierzawy).

Rośliny cenione są za bardzo duże, dzwonkowate lub rurkowate kwiaty, które mogą być pojedyncze lub pełne o barwie białej, jasno-żółtej, fioletowej, purpurowej. Wydzielają intensywny zapach. Bieluń powtarza kwitnienie i może wytwarzać kwiaty od wiosny do jesieni.

Owoc bielunia to owalna, jasno-zielona torebka i pokryta wypustkami lub cierniami (zdj. 2, 3 – bieluń dziędzierzawa). W niej znajdują się kuliste lub nerkowate, czarne nasiona.

Wszystkie części bielunia są silnie trujące. Posiadają alkaloidy tropanowe, które oprócz halucynacji wywołują padaczkę, trudności z oddychaniem i wiele innych niebezpiecznych objawów, aż do zapaści i śmierci!

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Wymagania i uprawa

Bielunie wieloletnie preferują miejsca słoneczne i zaciszne oraz glebę próchniczną, zasobną, przepuszczalną, o pH 5,5-6,5. Bielunie są bardzo wrażliwe na brak wody, ale nie lubią zraszania liści i kwiatów.

Starsze rośliny wymagają intensywnego nawożenia w okresie wegetacji. Nie są mrozoodporne i trzeba je przenosić na zimę do pomieszczenia.

Ponieważ bielunie szybko rosną, młode egzemplarze często przesadzamy. Rośliny przycina się 1-3 razy w roku (poza pierwszym rokiem uprawy).

Zastosowanie

Bielunie wieloletnie sadzi się w donicach, które latem zdobią ogrody i tarasy. Jednoroczne można wysiewać na rabaty wśród bylin. Zawsze uważajmy na te rośliny, gdy w pobliżu są dzieci!

Wybrane gatunki

  • Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) – jednoroczny, występujący w Polsce, znany pod wieloma potocznymi nazwami (zdj. 1)
  • Bieluń indiański (Datura inoxia) – bylina, lekko omszona, kwiaty białe (zdj. 4)
  • Bieluń surmikwiat (Datura metel) – jednoroczna, omszona, owoce z wypustkami (nie kolce), kwiaty bardzo duże o kolorach od białego do fioletowego czy jasno-żółte (zdj. 5, 6)

Ciekawostki

Rośliny te często pojawiają się w różnych kulturach i religiach, ponieważ mają właściwości psychoaktywne. Wzmianki i rytuały z ich udziałem możemy spotkać w hinduizmie, buddyzmie czy w wierzeniach Indian z obu Ameryk. Są też wiązane z europejskimi wierzeniami w czarownice.


Zdjęcia: Datura stramonium/The NYSIPM Image Gallery/CC BY 2.0, WikimediaImages/Pixabay Datura Metel/blumenbiene/CC BY 2.0, "190908 143 Chicago Botanic Gdn - Rose Terrace, Datura metel 'Ballerina Purple'/cultivar413/CC BY 2.0


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bieluń dziędzierzawa Datura stramonium

Najpiękniejsze dalie za grosze? Tak, jeśli wybierzesz te sadzonki
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści