Jak urządzić ogród na tarasie? Planowanie, rośliny i dodatki

Ogród na tarasie jest przedłużeniem domu, w widoczny sposób łącząc się z wnętrzem mieszkania – tworząc jedną, uzupełniającą się przestrzeń. Latem otwarcie drzwi tarasowych łączy obydwie te przestrzenie, a my zyskujemy dodatkowy pokój – pod gołym niebem.

Posłuchaj
00:00
47

Planowanie małego ogrodu na tarasie bardzo przypomina urządzanie wnętrza domu. Jednak w przeciwieństwie do pomieszczeń, taki ogród nigdy nie jest statyczny. Dzięki roślinom zmienia się nieustannie w ciągu roku, dlatego też nawet po jego założeniu, proces tworzenia nigdy nie jest zakończony.

Ogród na tarasie powinien być przedłużeniem i rozwinięciem stylu, jaki panuje w domu. Nie musi być być jednak miejscem reprezentacyjnym (to rola ogrodu przed domem), taras powinien być miejscem do relaksu, dzięki czemu może mieć styl mniej formalny.

Taras: pokój w ogrodzie, ogród w pokoju

Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni wymaga dużej wyobraźni i umiejętności oparcia się pokusie posiadania wszystkiego. Projekt małego ogrodu powinien być prosty, wręcz minimalistyczny. Na tarasie, tak jak w domu, wszystko musi być dobrze zaplanowane, gdyż na małej przestrzeni bardzo łatwo stworzyć niepotrzebny chaos i wrażenie przeładowania.

Konieczność planowania i niemarnowania miejsca tworzy pewne ograniczenia, które jednak można potraktować jako zalety – bo gdy wszystko jest skupione na małej przestrzeni, jest uporządkowane i pod stałą kontrolą – daje nam poczucie prywatności i bezpieczeństwa.

Ogrod na tarasie, fot. Flower Council Holland

 

Nawierzchnia tarasowa: szkielet małego ogrodu

Nawierzchnie, ścieżki i podniesione murki powinny tworzyć szkielet całego projektu, wokół którego organizowana jest reszta ogrodu. Umiejętnie dobrana kostka brukowa czy kamienne płyty podkreślą architekturę budynku. Z łatwością znajdziemy kostki gładkie, fakturowane czy postarzane, a dostępność różnorodnych kolorów i kształtów daje nam praktycznie nieograniczone możliwości dowolnej aranżacji.

W małych ogrodach najlepiej sprawdzą się naturalne i stonowane barwy nawierzchni, które doskonale będą współgrać z roślinnością. Najlepiej wybierać kolory jasne, które rozświetlają i powiększają małe przestrzenie.

Ponadto kamienne murki i podniesione rabaty pomagają zbudować niepowtarzalny klimat, dzieląc ogród na strefy i uwypuklając naturalne zalety zieleni. Jednocześnie podkreślają różne elementy, a co najważniejsze – optycznie powiększają ogród. Wystarczy obniżyć teren o kilkanaście cm aby ogród wydawał się większy.

Ogród na tarasie, fot. Flower Council Holland

Podniesione rabaty i ścieżki stanowią ramy oddzielające strefę roślinną od użytkowej – są funkcjonalne i dekoracyjne zarazem. Aby taras zamienił się w ogród trzeba umiejętnie połączyć „twarde” i surowe nawierzchnie z delikatną i "miękką" zielenią, aby beton czy kamień nie zdominowały kompozycji, a jednocześnie podkreślały urodę posadzonych roślin.

Małe miejskie ogrody otoczone ścianami budynków i sąsiadujących posesji wydają się mniejsze niż są w rzeczywistości. Aby optycznie je powiększyć podziel ogród na mniejsze strefy, a jedną z nich pozostaw otwartą. Pamiętaj też o tym, że niewielkie różnice wysokości i zaokrąglone ścieżki optycznie powiększają jego powierzchnię.

Rośliny przy tarasie: ogród najbliżej domu

Urządzanie małego ogrodu różni się od planowania dużej powierzchni – jest to trudne zadanie, nawet dla architektów krajobrazu.

Rośliny w największym stopniu wpływają na wygląd ogrodu – to one nadają mu stylu i kreują nastrój, jednak należy sadzić je z umiarem, pamiętając że rośliny są tylko jednym z elementów ogrodu na tarasie (wcale nie dominującym).

Warto zastanowić się jak ogród będzie wyglądał za kilka lat, gdy rośliny dorosną do ostatecznych rozmiarów. Aby uniknąć przesadzania i częstego przycinania trzeba zrezygnować z drzew i krzewów osiągających duże rozmiary oraz roślin ekspansywnych – zbyt szybko rosnących, mogących zagłuszyć wolniej rosnące. Te ograniczenia zawężają mocno listę gatunków, jednak wciąż jest w czym wybierać.

Rośliny na tarasie, fot. Flower Council Holland

Małe ogrody są doskonałym miejscem dla roślin cebulowych, roślin skalnych, traw ozdobnych, małych krzewów (rododendronów, pięciorników, miniaturowych iglaków) i karłowych drzew (szczepionych wierzb, klonów palmowych, ozdobnych jabłoni i pięknie kwitnących wiśni).

Blisko tarasu można posadzić również zioła, tak aby ich dekoracyjne i aromatyczne listki zawsze były pod ręką. Aby odgrodzić się od sąsiadów najlepiej stworzyć „zieloną ścianę” - t.j. zamontować ażurową pergolę i obsadzić ją kwitnącym clematisem lub zimozielonym bluszczem.

Sposób aranżacji małego ogrodu zależy przede wszystkim od tego jaki tryb życia prowadzisz. Zastanów się dobrze, czy będzie to dla Ciebie (i Twojej rodziny): miejsce do wypoczynku? przyjmowania gości? a może rekreacji? Jeśli dobrze to zaplanujesz nawet mały ogród może pełnić wszystkie te funkcje.

Rośliny na tarasie: ogród w doniczce

Małe ogrody to idealne miejsca także dla roślin w doniczkach – można je ustawiać i przestawiać w zależności od upodobań i tym samym zmieniać dotychczasowe koncepcje, wprowadzając nowy kolor i wystrój.

W doniczkach najlepiej posadzić rośliny sezonowe, np. wiosenne (hiacynty, szafirki, tulipany i kolorowe bratki) – pięknie kwitną gdy ogród jest jeszcze w uśpieniu, a na drzewach nie ma jeszcze liści, jednak po kwitnieniu robią się żółte i mało dekoracyjne.

Wtedy mogą zastąpić je długo kwitnące petunie, pelargonie czy begonie – ozdobne od połowy maja do końca lata. Na jesieni ich miejsce w doniczkach zajmą kolorowe chryzantemy, wrzosy i wrzośce krwiste.

Ogród na tarasie, fot. Flower Council Holland

Ogród powinien wyglądać dekoracyjnie o każdej porze roku, dlatego pożądane są rośliny charakteryzujące się długim okresem kwitnienia oraz te o zimozielonych liściach – tworzące idealne tło dla kwiatów, a co najważniejsze - będące atrakcyjne przez cały rok. Jest to bardzo istotne aby w zimowe miesiące ogród nie wyglądał na opustoszały.

Aby uniknąć monotonii warto stosować rośliny różnorodne pod względem kształty i koloru, jednak lepiej kierować się zasadą podobieństwa niż kontrastu. Nie warto wprowadzać zbyt wielu różnych gatunków aby nie stworzyć wrażenia nadmiernej pstrokacizny. Zamiast tego lepiej posadzić w grupach różne odmiany, podobne do siebie, a różniące się nieznacznie kolorem lub wielkością.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: agmacolor/Fotolia, zdjęcia w tekście: Flower Council Holland (Funnyhowflowerdothat.co.uk of thejoyofplants.co.uk)

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści