Logo
Logo

Uprawa bluszczu ogrodowego | Jaki wybrać? Jak dbać?

Tajemniczy i popularny bluszcz dostarcza dużo masy liściowej, stając się wyrazistym elementem ogrodu przez cztery pory roku. Ten liściasty krzew – płożący lub pnący – jest zimozielony. Liście są w szerokiej palecie zieleni. Różne gatunki bluszczu nadają się do uprawy w ogrodzie.

Spis treści
Co o uprawie bluszczu warto wiedzieć? Gdzie posadzić bluszcz? Jakie gatunki i odmiany bluszczu warto uprawiać w ogrodzie? Co lubi bluszcz ogrodowy i jak o niego dbać?

Jak wygląda bluszcz ogrodowy?

Bluszcz (Hedera) pochodzi z Azji, Europy i Afryki Północnej. W naturze rośnie na drzewach i skałach i może wspiąć się na wysokość 25–30 metrów. Szczególnie dobrze rozwija się w chłodniejszych regionach.

Bluszcz występuje w starożytnych legendach celtyckich i germańskich jako roślina ochronna (zapewnia doskonałą izolację przed ciepłem i zimnem, gdy rośnie przy domu), przynosząca szczęście i dostarczająca nadzieję. Zwłaszcza gdy Natura zapada w sen zimowy, zieleń bluszczu przypomina nam, że wiosna znowu nadejdzie. Ponieważ roślina jest wiecznie zielona, symbolizuje życie wieczne.

Nazwa Hedera pochodzi z indoeuropejskiego i znaczy „chwytać” lub „łapać”, co odnosi się do budowy korzeni bluszczu.

Jako roślina okrywowa bluszcz nie daje chwastom żadnej szansy – nie dość, że bardzo dekoracyjny, to jest jeszcze sprzymierzeńcem ogrodników. Wszystkie gatunki bluszczu szybko rosną i łatwo je prowadzić, dlatego stosuje się je do pokrycia płotów, ogrodzeń z siatki, altan i ścian. Bluszcz odgrywa również ważną rolę w ekologii i ekosystemie ogrodu: ptaki lubią gniazdować wśród jego gałęzi, a wśród liści owady znajdują schronienie.

bluszcz fot. Flower Council Holland

Bluszcze ogrodowe

Bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) ma duże, zielone liście i doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa lub „zielona ściana”. Bluszcz kolchidzki (H. colchica) ma bardziej skórzaste liście, zaś bluszcz pospolity (H. helix) jest najbardziej znanym gatunkiem – do wyboru mamy różne kształty liści i ich kolory (zielony, mozaikowy z białym lub złotym). Bluszcz pospolity (H. helix) ‘Arborescens Hedera’ ma bardziej krzaczasty pokrój i po kwitnieniu tworzy ładne, czarne jagody. Klasyczny wybór to bluszcz kanaryjski (H. canariensis) ‘Gloire de Marengo’ – imponujący, o większych liściach z kremowobiałymi krawędziami, jednak ma niższą mrozoodporność.

bluszcz fot. Flower Council Holland bluszcz fot. Flower Council Holland
Jak łatwo dbać o rośliny domowe? Oto uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich i do wszystkiego
Przeczytaj także
Jak łatwo dbać o rośliny domowe? Oto uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich i do wszystkiego

Pielęgnacja bluszczu ogrodowego

 • Stanowisko
  Bluszcz lubi i miejsca zacienione, jasne, ale nie w pełnym słońcu.

 • Gleba
  Nie może wyschnąć, ale nadmiar wody również nie jest dobry dla bluszczu.

 • Szkodniki
  Jeśli roślina znajduje się w osłoniętym miejscu, np. na werandzie lub balkonie, regularne opryskiwanie wodą pomaga zapobiegać pojawieniu się przędziorka - „czerwonego pajączka”.

 • Nawożenie
  Zasilaj roślinę nawozem raz w miesiącu, zwłaszcza jeśli uprawiasz ją w pojemniku.

 • Cięcie
  Przycinaj bluszcz późną wiosną, po okresie największego wzrostu, oraz jesienią, przed nadejściem zimy.

 • Problemy
  Warto wiedzieć: mocujące się do ściany korzenie mogą pozostawiać na niej ślady.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Autor
Uprawa bluszczu ogrodowego | Jaki wybrać? Jak dbać?
Uprawa bluszczu ogrodowego | Jaki wybrać? Jak dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny