Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
3
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jak pielęgnować bluszcz w ogrodzie i w doniczce?

Tajemniczy i popularny bluszcz dostarcza dużo masy liściowej, stając się wyrazistym elementem ogrodu przez cztery pory roku. Ten liściasty krzew – płożący lub pnący – jest zimozielony. Liście są w szerokiej palecie zieleni. Różne gatunki bluszczu nadają się do uprawy w ogrodzie.

 

Bluszcz (Hedera) pochodzi z Azji, Europy i Afryki Północnej. W naturze rośnie na drzewach i skałach i może wspiąć się na wysokość 25–30 metrów. Szczególnie dobrze rozwija się w chłodniejszych regionach.

Nazwa Hedera pochodzi z indoeuropejskiego i znaczy „chwytać” lub „łapać”, co odnosi się do budowy korzeni bluszczu. Jako roślina okrywowa bluszcz nie daje chwastom żadnej szansy – nie dość, że bardzo dekoracyjny, to jest jeszcze sprzymierzeńcem ogrodników. Wszystkie gatunki bluszczu szybko rosną i łatwo je prowadzić, dlatego stosuje się je do pokrycia płotów, ogrodzeń z siatki, altan i ścian. Bluszcz odgrywa również ważną rolę w ekologii i ekosystemie ogrodu: ptaki lubią gniazdować wśród jego gałęzi, a wśród liści owady znajdują schronienie.

bluszcz fot. Flower Council Holland

Bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) ma duże, zielone liście i doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa lub „zielona ściana”. Bluszcz kolchidzki (H. colchica) ma bardziej skórzaste liście, zaś bluszcz pospolity (H. helix) jest najbardziej znanym gatunkiem – do wyboru mamy różne kształty liści i ich kolory (zielony, mozaikowy z białym lub złotym). Bluszcz pospolity (H. helix) ‘Arborescens Hedera’ ma bardziej krzaczasty pokrój i po kwitnieniu tworzy ładne, czarne jagody. Klasyczny wybór to bluszcz kanaryjski (H. canariensis) ‘Gloire de Marengo’ – imponujący, o większych liściach z kremowobiałymi krawędziami, jednak ma niższą mrozoodporność.

bluszcz fot. Flower Council Holland bluszcz fot. Flower Council Holland

Bluszcz występuje w starożytnych legendach celtyckich i germańskich jako roślina ochronna (zapewnia doskonałą izolację przed ciepłem i zimnem, gdy rośnie przy domu), przynosząca szczęście i dostarczająca nadzieję. Zwłaszcza gdy Natura zapada w sen zimowy, zieleń bluszczu przypomina nam, że wiosna znowu nadejdzie. Ponieważ roślina jest wiecznie zielona, symbolizuje życie wieczne.

Pielęgnacja bluszczu

 • Stanowisko
  Bluszcz lubi i miejsca zacienione, jasne, ale nie w pełnym słońcu.

 • Gleba
  Nie może wyschnąć, ale nadmiar wody również nie jest dobry dla bluszczu.

 • Szkodniki
  Jeśli roślina znajduje się w osłoniętym miejscu, np. na werandzie lub balkonie, regularne opryskiwanie wodą pomaga zapobiegać pojawieniu się przędziorka - „czerwonego pajączka”.

 • Nawożenie
  Zasilaj roślinę nawozem raz w miesiącu, zwłaszcza jeśli uprawiasz ją w pojemniku.

 • Cięcie
  Przycinaj bluszcz późną wiosną, po okresie największego wzrostu, oraz jesienią, przed nadejściem zimy.

 • Problemy
  Warto wiedzieć: mocujące się do ściany korzenie mogą pozostawiać na niej ślady.


Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT