Jak wygląda bluszcz ogrodowy?
Bluszcz (Hedera) pochodzi z Azji, Europy i Afryki Północnej. W naturze rośnie na drzewach i skałach i może wspiąć się na wysokość 25–30 metrów. Szczególnie dobrze rozwija się w chłodniejszych regionach.
Bluszcz występuje w starożytnych legendach celtyckich i germańskich jako roślina ochronna (zapewnia doskonałą izolację przed ciepłem i zimnem, gdy rośnie przy domu), przynosząca szczęście i dostarczająca nadzieję. Zwłaszcza gdy Natura zapada w sen zimowy, zieleń bluszczu przypomina nam, że wiosna znowu nadejdzie. Ponieważ roślina jest wiecznie zielona, symbolizuje życie wieczne.
Jako roślina okrywowa bluszcz nie daje chwastom żadnej szansy – nie dość, że bardzo dekoracyjny, to jest jeszcze sprzymierzeńcem ogrodników. Wszystkie gatunki bluszczu szybko rosną i łatwo je prowadzić, dlatego stosuje się je do pokrycia płotów, ogrodzeń z siatki, altan i ścian. Bluszcz odgrywa również ważną rolę w ekologii i ekosystemie ogrodu: ptaki lubią gniazdować wśród jego gałęzi, a wśród liści owady znajdują schronienie.
Bluszcze ogrodowe
Bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) ma duże, zielone liście i doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa lub „zielona ściana”. Bluszcz kolchidzki (H. colchica) ma bardziej skórzaste liście, zaś bluszcz pospolity (H. helix) jest najbardziej znanym gatunkiem – do wyboru mamy różne kształty liści i ich kolory (zielony, mozaikowy z białym lub złotym). Bluszcz pospolity (H. helix) ‘Arborescens Hedera’ ma bardziej krzaczasty pokrój i po kwitnieniu tworzy ładne, czarne jagody. Klasyczny wybór to bluszcz kanaryjski (H. canariensis) ‘Gloire de Marengo’ – imponujący, o większych liściach z kremowobiałymi krawędziami, jednak ma niższą mrozoodporność.
Pielęgnacja bluszczu ogrodowego
- Stanowisko
Bluszcz lubi i miejsca zacienione, jasne, ale nie w pełnym słońcu. - Gleba
Nie może wyschnąć, ale nadmiar wody również nie jest dobry dla bluszczu. - Szkodniki
Jeśli roślina znajduje się w osłoniętym miejscu, np. na werandzie lub balkonie, regularne opryskiwanie wodą pomaga zapobiegać pojawieniu się przędziorka - „czerwonego pajączka”. - Nawożenie
Zasilaj roślinę nawozem raz w miesiącu, zwłaszcza jeśli uprawiasz ją w pojemniku. - Cięcie
Przycinaj bluszcz późną wiosną, po okresie największego wzrostu, oraz jesienią, przed nadejściem zimy. - Problemy
Warto wiedzieć: mocujące się do ściany korzenie mogą pozostawiać na niej ślady.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk