Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Jak pielęgnować bluszcz w ogrodzie i w doniczce?

Tajemniczy i popularny bluszcz dostarcza dużo masy liściowej, stając się wyrazistym elementem ogrodu przez cztery pory roku. Ten liściasty krzew – płożący lub pnący – jest zimozielony. Liście są w szerokiej palecie zieleni. Różne gatunki bluszczu nadają się do uprawy w ogrodzie.

Bluszcz (Hedera) pochodzi z Azji, Europy i Afryki Północnej. W naturze rośnie na drzewach i skałach i może wspiąć się na wysokość 25–30 metrów. Szczególnie dobrze rozwija się w chłodniejszych regionach.

Nazwa Hedera pochodzi z indoeuropejskiego i znaczy „chwytać” lub „łapać”, co odnosi się do budowy korzeni bluszczu. Jako roślina okrywowa bluszcz nie daje chwastom żadnej szansy – nie dość, że bardzo dekoracyjny, to jest jeszcze sprzymierzeńcem ogrodników. Wszystkie gatunki bluszczu szybko rosną i łatwo je prowadzić, dlatego stosuje się je do pokrycia płotów, ogrodzeń z siatki, altan i ścian. Bluszcz odgrywa również ważną rolę w ekologii i ekosystemie ogrodu: ptaki lubią gniazdować wśród jego gałęzi, a wśród liści owady znajdują schronienie.

bluszcz fot. Flower Council Holland

Bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) ma duże, zielone liście i doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa lub „zielona ściana”. Bluszcz kolchidzki (H. colchica) ma bardziej skórzaste liście, zaś bluszcz pospolity (H. helix) jest najbardziej znanym gatunkiem – do wyboru mamy różne kształty liści i ich kolory (zielony, mozaikowy z białym lub złotym). Bluszcz pospolity (H. helix) ‘Arborescens Hedera’ ma bardziej krzaczasty pokrój i po kwitnieniu tworzy ładne, czarne jagody. Klasyczny wybór to bluszcz kanaryjski (H. canariensis) ‘Gloire de Marengo’ – imponujący, o większych liściach z kremowobiałymi krawędziami, jednak ma niższą mrozoodporność.

bluszcz fot. Flower Council Holland bluszcz fot. Flower Council Holland

Bluszcz występuje w starożytnych legendach celtyckich i germańskich jako roślina ochronna (zapewnia doskonałą izolację przed ciepłem i zimnem, gdy rośnie przy domu), przynosząca szczęście i dostarczająca nadzieję. Zwłaszcza gdy Natura zapada w sen zimowy, zieleń bluszczu przypomina nam, że wiosna znowu nadejdzie. Ponieważ roślina jest wiecznie zielona, symbolizuje życie wieczne.

Pielęgnacja bluszczu

 • Stanowisko
  Bluszcz lubi i miejsca zacienione, jasne, ale nie w pełnym słońcu.
 • Gleba
  Nie może wyschnąć, ale nadmiar wody również nie jest dobry dla bluszczu.
 • Szkodniki
  Jeśli roślina znajduje się w osłoniętym miejscu, np. na werandzie lub balkonie, regularne opryskiwanie wodą pomaga zapobiegać pojawieniu się przędziorka - „czerwonego pajączka”.
 • Nawożenie
  Zasilaj roślinę nawozem raz w miesiącu, zwłaszcza jeśli uprawiasz ją w pojemniku.
 • Cięcie
  Przycinaj bluszcz późną wiosną, po okresie największego wzrostu, oraz jesienią, przed nadejściem zimy.
 • Problemy
 • Warto wiedzieć: mocujące się do ściany korzenie mogą pozostawiać na niej ślady.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
TRAWNIK
Na czasie
TRAWNIK
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 13, Sentencja nr:5
Tydzień 13, Sentencja nr:5
Bratki doskonale nadają się na pierwsze wiosenne dekoracje skrzynek i pojemników balkonowych, a także do ożywienia niezbyt kolorowych o tej porze rabat w ogrodzie.
Tydzień 13, Sentencja nr:2
Tydzień 13, Sentencja nr:2
Pod koniec marca można przystąpić do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Ważne, by na początku z jego powierzchni wygrabić tzw. filc: suchą trawę, liście i śmieci.
Tydzień 13, Sentencja nr:3
Tydzień 13, Sentencja nr:3
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu.
Tydzień 13, Sentencja nr:1
Tydzień 13, Sentencja nr:1
Warto prześwietlić drzewa owocowe, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza (śliwy, grusze, jabłonie). Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się zabliźniają.
Twoja strona ogrodu