Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz Afryce Północnej. W Polsce porasta głównie tereny górskie. W naszym kraju orlik pospolity jest objęty ochroną gatunkową – głównym zagrożeniem jest przenoszenie roślin do ogródków.

Orlik pospolity to stosunkowo wysoka bylina, która może dorastać nawet do 100 cm wysokości, najczęściej jednak jej wysokość nie przekracza 60 cm. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem i karbowanymi, wydłużonymi liśćmi na długich ogonkach.

Kwiaty orlików osadzone na długich ogonkach mają hakowato zagięte ostrogi. W naturze najczęściej występują gatunki kwitnące na fioletowo. Roślina kwitnie od maja do lipca. Owocem jest mieszek.

Uprawa i wymagania

Bylina jest stosunkowo niewymagająca i łatwa w uprawie. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i lekko zacienionych. Co ciekawe, w miejscach cienistych orlik lepiej kwitnie.

Roślina preferuje podłoża próchnicze i piaszczysto-próchnicze, umiarkowanie wilgotne o średniej zasobności. To gatunek mrozoodporny. Orlik jest krótkowieczny, ale często wysiewa się samoistnie.

Zastosowanie

Orlik pospolity najczęściej jest sadzony na rabatach i jako dekoracja obrzeży drzew i krzewów. Po przekwitnięciu staje się nieatrakcyjny, więc najlepiej komponować go z innymi gatunkami bylin. Roślina pasuje do ogrodów urządzanych w stylu naturalistycznym oraz wiejskim.

Nadaje się również do wazonu jako kwiat cięty. Sadzona w ogrodzie w swoim sąsiedztwie odstrasza ślimaki.

Orlik pospolity to także roślina lecznicza wykorzystywana w homeopatii. Nie można jej jednak stosować jako domowego leku, gdyż jest lekko trująca. Spożycie ziela może powodować odurzenie, biegunkę i problemy z oddychaniem.

zdjęcie tytułowe: Roo72, H. Zell (wiki.cc)