Orlik wachlarzowaty (Aquilegia flabellata) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje punktowo - w niektórych rejonach w Azji. W Polsce to roślina mało znana.

Posiada pokrój wzniesiony, kępiasty. Liście są drobne, trójsieczne. Kwiaty są oryginalne - posiadają charakterystyczną ostrogę. Mają barwę różową, fioletową lub niebieską - z dodatkiem bieli. Orlik kwitnie od czerwca do lipca. Owocem jest mieszek zawierający czarne nasiona.

Orlik wachlarzowaty - wymagania i uprawa:

Bylina jest mało wymagająca i można ją polecić nawet osobom początkującym. Lubi stanowiska słoneczne (lub lekko osłonięte) i zaciszne - wtedy najobficiej kwitnie. Preferuje podłoża dość żyzne, przepuszczalne, najlepiej piaszczysto-próchnicze. Roślinę najlepiej siać/sadzić wiosną. W czasie sezonu wegetacyjnego warto dokarmiać ją nawozami organicznymi lub mineralnymi.

Z reguły wytrzymuje mróz - osłony (np.: z igliwia) zaleca się stosować w chłodniejszych rejonach Polski. Po przekwitnięciu nie ma walorów dekoracyjnych i szybko zanika. Dlatego miejsca, gdzie orliki rosły, warto obsadzić innymi gatunkami. Gatunek powinno się profilaktycznie chronić przed chorobami grzybowymi, zwłaszcza plamistościami liści.

Zastosowanie orlika wachlarzowatego:

Orlik warto wykorzystywać do tworzenia niskich rabat lub ich obrzeży. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej. Może służyć jako dekoracja ogrodów i tarasów.

zdjęcie: Ghislain118 http://www.fleurs-des-montagnes.net - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12807596