Orlik błękitny (Aquilegia caerulea) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta tereny górskie. Jest jednym z najładniejszych, długoostrogowch (kształt kwiatu) orlików.

Roślina osiąga wysokość od 20-80 cm (zależnie od odmiany). Ma wzniesiony pokrój oraz wydłużone, głęboko klapowane liście odziomkowe na długich ogonkach. Na spodzie są zwykle owłosione. Łodygi rośliny bardzo rzadko się rozgałęziają. 

Kwiaty są charakterystyczne dla całego rodzaju orlik – płatki przypominają trąbki, które na końcu przechodzą w ostrogi. U orlika błękitnego osiągają długość do 7 cm i średnicę do 8 cm.

Typowy przedstawiciel gatunku ma niebiesko-białe kwiaty, ale do tej pory wyselekcjonowano wiele odmian botanicznych, różniących się kolorystycznie – mogą być białe, żółte, czerwone itd. Najczęściej jednak, wszystkie maja "ucięte" i białe szczyty płatków korony.

Orlik kwitnie od końca maja do sierpnia. Owocem jest mieszek.

Wymagania i uprawa

Roślina jest mało wymagająca – może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i zacienionym (wtedy najobficiej kwitnie!). Optymalne są podłoża piaszczysto-próchnicze o umiarkowanej wilgotności i średniej zawartości składników pokarmowych.

To gatunek mrozoodporny w Polsce. Można wysiewać go z nasion – wiosną. Ma tendencje do samoistnego siewu. Na 1 mkw powinno się znajdować 9-10 okazów orlika.

Zastosowanie

Orlik błękitny z powodzeniem można wykorzystać jako ozdobę rabat, obrzeży drzew i krzewów oraz skalniaków. Roślina szczególnie pasuje do ogrodów wiejskich. Niestety po przekwitnięciu jest mało dekoracyjna dlatego warto komponować ją z innymi gatunkami roślin. To interesująca propozycja do wazonów na kwiat cięty.

Polecane odmiany

  • 'Heavenly Blue' – o liliowo-białych kwiatach;
  • 'Red Hobbit' – odmiana niska o czerwono-białych kwiatach;
  • 'Blue-White' – o niebiesko-białych kwiatach;
  • 'Rose-White' – o różowo-białych kwiatach;
  • 'Spring Magic White' – o kwiatach białych;

Zdjęcia: FarOutFlora/Flickr, Katarzyna Jeziorska