Orlik błękitny (Aquilegia caerulea) to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie porasta tereny górskie. Roślina ma wzniesiony pokrój oraz wydłużone liście na długich ogonkach. Zwykle osiąga wysokość do 60 cm (zależnie od odmiany). Kwitnie od maja do sierpnia.

Kwiaty są charakterystyczne - ich płatki przypominają trąbki, które na końcu przechodzą w ostrogi.

Typowy przedstawiciel gatunku ma niebieskie kwiaty z białą obwódką, ale do tej pory wyselekcjonowano wiele odmian botanicznych, różniących się kolorystycznie. Owocem jest mieszek.

Uprawa orlika błękitnego

Roślina jest mało wymagająca - może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym jak i zacienionym (wtedy najobficiej kwitnie).

Optymalne są podłoża piaszczysto-próchnicze o umiarkowanej wilgotności i średniej zawartości składników pokarmowych.

To gatunek mrozoodporny w Polsce. Można wysiewać go z nasion - wiosną, chociaż ma tendencje do samoistnego siewu. Na 1 mkw powinno się znajdować 9-10 okazów orlika.

Zastosowanie orlika błękitnego

Orlik błękitny z powodzeniem można wykorzystać jako ozdobę rabat, obrzeży drzew i krzewów oraz skalniaków. Roślina szczególnie pasuje do ogrodów wiejskich. Niestety po przekwitnięciu jest mało dekoracyjna dlatego warto komponować ją z innymi gatunkami roślin. To interesująca propozycja do wazonów na kwiat cięty.

Polecane odmiany:
- 'Heavenly Blue' - o liliowo-białych kwiatach;
- 'Red Hobbit' - odmiana niska o czerwono-białych kwiatach;
- 'Blue-White' - o niebiesko-białych kwiatach;
- 'Rose-White' - o różowo-białych kwiatach;
- 'Spring Magic White' - o kwiatach białych;