Ogrodowe samosiejki
Samosiew dają jednak nie tylko kwiaty, ale też pnącza, krzewy i drzewa. Popularny chmiel, wilec, bluszcz pospolity czy groszek szerokolistny, za pomocą nasion także może rozprzestrzenić się w całej działce. Czasami jest to bardzo korzystne, gdyż sadzonki można wykorzystać do stworzenia pięknej osłony lub parawanu z pnączy, ale niekiedy może być też problemem, tak jak w przypadku chmielu, który bardzo szybko się rozprzestrzenia i porasta wszystko, na co trafi (np. drzewa, krzewy, ogrodzenia).
Samosiejki w ogrodzie dzięki ptakom!
Poza samosiejkami uzyskanymi z własnych roślin, w naszym ogrodzie może pojawić się też wiele ciekawych gatunków także za sprawą ptaków. Zjadając owoce, skutecznie roznoszą po okolicy znajdujące się w nich nasiona, dając początek nowemu pokoleniu roślin. Wśród takich niespodziewanych gości, bywają gatunki kłopotliwe i inwazyjne jak np. robinie akacjowe czy klony, ale też rośliny bardzo atrakcyjne jak np. oryginalne iglaki, piękne kwiaty (np. dzwonki skupione, maki) czy krzewy ozdobne (np. pęcherznica kalinolistna, berberysy).
Co zrobić z samosiejkami?
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie główne: Alina Kuptsova / Pixabay; zdjęcia w tekście: WikimediaImages, Hans Braxmeier / Pixabay