Logo
Logo

Jesienny wysiew kwiatów | Jakie rośliny można siać?

Kwitnące rośliny jednoroczne można wysiewać nie tylko wczesną wiosna, ale też jesienią. Dowiedz się, które gatunki wysiane jesienią przetrwają zimowe miesiące.

Spis treści
Jakie kwiaty wysiewać jesienią? Kiedy wysiewać? Co zrobić, gdy wykiełkują za wcześnie?

Rośliny wysiewane jesienią do gruntu

Większość uprawianych w ogrodzie roślin wysiewa się pod koniec zimy (w pomieszczeniach lub w szklarni) oraz wiosną. Tylko niektóre gatunki można siać jesienią. Jest to szczególnie korzystne w przypadku roślin jednorocznych. To grupa, która do prawidłowego kiełkowania potrzebuje okresu chłodu lub nawet ujemnych temperatur.

Nasiona kupowane w sklepie zwykle są przygotowane do siewu wiosennego. Te zebrane własnoręcznie trzeba stratyfikować, np. w lodówce lub wysiać jesienią. Siew wykonuje się najczęściej na przełomie września i października.

Jesienny siew jest szczególnie korzystny w przypadku uprawy chabra bławatka i piżmowego, ubiorka gorzkiego i okółkowego, złocienia polnego, nagietka lekarskiego, maczka kalifornijskiego, ostróżek, eszolcji oraz klarkii wytwornej.

Termin kiełkowania roślin

Zwykle nasiona kiełkują dopiero wiosną. Zdarza się jednak, że jesień jest długa i ciepła – wtedy siewki mogą się pojawić jeszcze w bieżącym sezonie. W takim wypadku należy okryć je stroiszem lub agrowłókniną.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: zoosnow / Pixabay

KALENDARZ OGRODNIKA
Autor
Jesienny wysiew kwiatów | Jakie rośliny można siać?
Jesienny wysiew kwiatów | Jakie rośliny można siać?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl