Herbata / napar z szałwii
Naturalne napary z ziół to źródło wielu cennych składników dla naszego organizmu. Herbata z szałwii może na przykład ograniczyć pocenie i zahamować laktację po zakończeniu karmienia piersią. Ponadto wpływa pozytywnie na wzrok i ma działanie przeciwzapalne.
Co zawiera?
W składzie szałwii znajdziemy mnóstwo cennych witamin, między innymi witaminę A, C oraz witaminy z grupy B. Ponadto zawiera ona olejki eteryczne, odpowiedzialne za jej charakterystyczny zapach. Całości dopełniają oleje organiczne, żywice oraz garbniki.
Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z szałwii
Aby wydobyć pełnię cennych właściwości szałwii, dobrze jest nauczyć się ją odpowiednio przygotowywać. Najlepsze do przygotowania naparu są świeże liście, ale jeśli nie mamy do nich dostępu, możemy posłużyć się również suszonymi. Przed parzeniem należy je nieco rozdrobnić, a następnie łyżkę tak przygotowanej szałwii zalać filiżanką wrzącej wody. Taką mieszankę przykrywamy na przykład talerzykiem i odstawiamy mniej więcej na 15 minut. Po tym czasie napar jest gotowy i można delektować się nim na zdrowie. Ważne, by dziennie nie pić więcej niż trzech filiżanek takiej herbaty.
Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?
- Wszystkie te składniki sprawiają, że szałwia znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, takich jak chociażby uciążliwe problemy z nadmierną potliwością.
- Dzięki właściwościom antyseptycznym świetnie sprawdza się przy leczeniu chorób gardła i jamy ustnej, na przykład anginy i zapalenia dziąseł.
- Bardzo dobrze wpływa również na układ trawienny, zmniejszając dolegliwości gastryczne, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, czy biegunki.
- Warto po nią sięgnąć również wtedy, gdy chcemy zahamować laktację, na przykład tuż po odstawieniu dziecka od piersi.
- Napar z szałwii może być nie tylko pity, ale również stosowany zewnętrznie, do przemywania ran i otarć, zwłaszcza tych, które trudno się goją
- Kąpiel w wodzie z dodatkiem liści szałwii może pomóc osobom uskarżającym się na reumatyzm.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: drobacphoto / Depositphotos