Milin amerykański (Campsis radicans) naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Jest to silnie rosnące pnącze wspinające się na wysokość 6-10 m za pomocą powietrznych korzeni czepnych oraz lekko wijących się pędów. Roczne przyrosty mają 2-3 m długości.
Liście milinu mają do 40 cm długości, składają się 7-11 grubo ząbkowanych, ostro zakończonych, zielonych listków. Jesienią, przed opadnięciem, część liści przebarwia się na żółto.
Płatki korony kwiatów milinu 'Flamenco' są zrośnięte w rurkę długości 4-6 cm, rozszerzoną na szczycie, zakończoną pięcioma wywiniętymi na zewnątrz, okrągłymi łatkami. W swojej ojczyźnie miliny są zapylane przez kolibry, zawisające w pozornym bezruchu nad barwnymi trąbkami kwiatów, w których ukryty jest słodki nektar.
W Polsce z nektaru milinów korzystają m.in. nocne ćmy. Owoce milinu to torebki długości do 10 cm, z których po dojrzeniu wysypują się oskrzydlone nasiona. Usuwanie torebek nasiennych sprzyja obfitszemu kwitnieniu roślin.
Wymagania i uprawa
Milin jest pnączem łatwym w uprawie, dobrze rośnie na przeciętnych, średnio żyznych, glebach ogrodowych. Preferuje podłoże ciepłe, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne. Starsze rośliny tolerują suszę i zasolenie.
Problemem w uprawie milinu amerykańskiego może być niepełna odporność na mróz, zwłaszcza w najzimniejszych rejonach kraju i w pierwszych latach uprawy. Dlatego nowo sadzone rośliny należy przez pierwsze 2-3 lata zabezpieczać u podstawy. Starsze egzemplarze są bardziej odporne na niskie temperatury. Poza tym nawet jeśli przemarzną, szybko regenerują się i odrastają od podstawy.
W pierwszym roku po posadzeniu roślinę warto przyciąć na wysokości 15 cm, dzięki czemu wytworzy wiele pędów. W kolejnych latach wczesną wiosną należy obcinać zeszłoroczne pędy, pozostawiając 2 lub 3 węzły. Silne cięcie stymuluje kwitnienie milinu, dlatego warto je corocznie przeprowadzać.
Gdzie posadzić?
Milin amerykański charakteryzuje się silnym i szybkim tempem wzrostu. Pnącze wymaga mocnych, stabilnie osadzonych podpór. Nadaje się do sadzenia przy ażurowych ogrodzeniach, pergolach, trejażach, słupach i pniach drzew o świetlistych koronach.
Doskonale sprawdza się sadzony przy południowych ścianach budynków, na których przymocowano kraty lub innego rodzaju podpory, wokół których mogą się owijać. Na miejscach ciepłych i słonecznych roślina kwitnie długo i obficie, natomiast sadzona w cieniu może w ogóle nie zakwitać.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |