Dlaczego milin nie kwitnie? Najczęstsze powody

dlaczego milin nie kwitnie - najczęstsze powody fot. AdobeStock

Milin amerykański to niezwykle ozdobne pnącze, które wspaniale prezentuje się na płotach i pergolach. Jego głównym atrybutem są niesamowite kwiaty, którymi roślina obficie pokrywa się w lipcu i pozostaje nimi udekorowana aż do września. Mimo że roślina nie jest bardzo wymagająca, to błędy w uprawie mogą spowodować ubogie lub całkowity brak kwitnienia.

Dlaczego milin nie kwitnie? Co zrobić, aby milin kwitł obficie?

Posłuchaj
00:00
18
Spis treści
Błędy w nawożeniu milinu Dobór stanowiska i podłoża dla milin Błędy w terminie i sposobie cięcia

Milin nie kwitnie – najczęstsze powody

Milin amerykański (Campsis radicans) nie jest bardzo wymagającym pnączem, jednak zaniedbanie rośliny i nieodpowiednia pielęgnacja mogą spowodować, że kwiatów będzie bardzo mało lub nie pojawią się wcale. Oto najczęstsze przyczyny braku kwitnienia u milina.

Wybierając milin amerykański do swojego ogrodu, trzeba pamiętać, że młode osobniki uzyskane z sadzonek nie będą kwitły od razu po nasadzeniu. Na piękne kwiaty będzie trzeba poczekać 3-4 lata. Nie jest to nic niepokojącego i jest to zupełnie naturalne.

Brak nawożenia

Obfite kwitnienie wymaga ogromnej ilości składników pokarmowych. Dlatego brak nawożenia lub nieodpowiedni dobór nawozów lub ich niewłaściwe stosowanie mogą spowodować brak kwitnienia milinu.

Dużym problemem przy uprawie milinu może być nadmierna ilość azotu, który powoduje wzrost części zielonych, ale osłabia kwitnienie.

Czym nawozić milin?

Przy uprawie milinu trzeba też zadbać o dobre nawozy do roślin kwitnących z dużą zawartością fosforu i potasu, które zapewnią odpowiednią ilość składników pokarmowych.

Nieodpowiednie stanowisko

Milin nie będzie też kwitł w miejscach zacienionych, chłodnych i nieosłoniętych od wiatru. To pnącze, które zdecydowanie lubi ciepło, a do obfitego kwitnienia potrzebuje dużej ilości światła słonecznego.

Stanowisko i podłoże dla milinu

Milin nie ma dużych wymagać co do podłoża i może dobrze rosnąć praktycznie na każdej glebie, ale wymaga odpowiedniego stanowiska. Dla milinu najlepsza jest południowa ściana, która jest wystawiona na słońce, osłonięta od wiatru i dość mocno się nagrzewa.

Niewłaściwe przycinanie

Zbyt silne przycinanie lub jego całkowity brak również może być przyczyną słabego kwitnienia lub braku kwiatów. Przyczyną może być również przycinanie w nieodpowiednim terminie.

Jak przycinać milin?

Milin amerykański należy przycinać wiosną, przycinając starsze pędy tak, aby mogły z nich wyrosnąć nowe. To właśnie na nowych pędach pojawiają się kwiaty. Równie ważne jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatów, co znacznie wydłuża okres kwitnienia.

  • Pierwsze przycinanie milinu powinno odbywać się tuż po posadzeniu, gdy należy skrócić pędy do 15 cm wysokości, a pod koniec sezonu należy je ponownie przyciąć o połowę długości. Dzięki temu roślina w kolejnym sezonie wypuści wiele bocznych pędów.
  • W kolejnych latach należy przycinać głównie zeszłoroczne i zdeformowane pędy, aby pojawiały się nowe odnogi, gdyż to właśnie na nowych pędach po około 3-4 latach od nasadzenia będą pojawiać się piękne kwiaty.
  • Trzeba też pamiętać, aby w trakcie kwitnienia regularnie usuwać przekwitłe kwiaty.

Prawidłowa pielęgnacja milinu amerykańskiego sprawia, że roślina pięknie wygląda i posiada dużą ilość kwiatów.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Nahhan, Marc / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Milin amerykański Campsis radicans

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści