Logo
Logo

Najpiękniejsze pnącza na siatkę ogrodzeniową | Lista roślin

Płot w formie siatki ogrodzeniowej można w dość krótkim czasie zamienić w zieloną barierę dającą nieco prywatności w ogrodzie. W tym celu warto posadzić wzdłuż ogrodzenia przede wszystkim szybko rosnące pnącza, które będą wspinać się dzięki wąsom czepnym, a dodatkowo mają dekoracyjne liście oraz kwiaty.

Spis treści
Jak wybrać pnącze szybkorosnące?
Które pnącza jednoroczne nadają się na ogrodzenie?
Które pnącza wieloletnie można posadzić przy siatce?

Jakie pnącza najlepiej nadają się na siatkę ogrodzeniową?

Pnącza są najlepszym sposobem na zapewnienie naturalnego i estetycznego wyglądu ogrodzenia. Mogą również służyć jako ekran przeciwsłoneczny lub ochrona przed hałasem. Istnieje wiele różnych gatunków pnączy, które mogą być uprawiane w ogrodzie, a idealnie sprawdzą się przy ogrodzeniach. Oto kilka przykładów:

Clematis Źródło Dobrych Pnączy / YouTube


Najszybciej rosnące pnącza na siatkę

Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, czyli zazielenieniu ogrodzenia nawet w ciągu jednego sezonu, można sięgnąć np. po rdestówkę bucharską, chmiel zwyczajny lub niektóre powojniki.

 • Rdestówka bucharska (Fallopia baldschuanica), znana także jako rdestówka/rdest Auberta potrafi przyrosnąć nawet 4-6 m rocznie), tworzy masę zielonych liści oraz bardzo liczne, drobne białe kwiaty (od sierpnia do października). Ma niewielkie wymagania glebowe oraz stanowiskowe (lepiej kwitnie w pełnym słońcu) i dobrze regeneruje się po przycięciu.

 • Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) jest pnączem bylinowym, którego pędy zamierają na zimę, a każdej wiosny wyrastają nowe z podziemnych części rośliny. W ciągu kilku tygodni potrafi stworzyć zieloną ścianę liści (lub żółtą - odmiana 'Aureus'), dorastając nawet do ponad 5 m wysokości i osiagając szerokość 2–3 m. Uda się na każdej, średnio wilgotnej glebie, na stanowisku zarówno słonecznym, jak i w półcieniu.
 • Powojniki (Clematis) np. odmiany 'Bill McKenzie', 'Kaśka' o szybko rosnących pędach i żółtych kwiatach lub odmiana 'Paul Farges' o małych, białych, gwiazdkowatych i bardzo licznych kwiatach. Pnącza te potrafią pokryć ogrodzenie w około 2 miesiące, są wystarczająco mrozoodporne i lubią miejsca słoneczne oraz przepuszczalne gleby.

Pnącza jednoroczne na siatkę ogrodzeniową

Siatkę ogrodzeniową w ogrodach przydomowych lub na działkach można obsadzać także jednorocznymi roślinami pnącymi, które zwykle szybko się wspinają i efektownie kwitną. Zwykle uprawia się je z siewu lub sadzi się gotowe sadzonki. Do takich pnączy należą między innymi:

 • kobea pnąca (Cobaea scandens), która wytwarza długie pędy (do 3-4 m), pierzaste, złożone liście oraz dekoracyjne i duże, białe lub filetowe dzwonkowate kwiaty (kwitnie w lipcu i sierpniu); preferuje stanowisko słoneczne i żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby, ale zwykle rośnie na przeciętnych ogrodowych glebach; najkorzystniej jest sadzić ją do gruntu w maju.

 • tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) – zwykle uprawiana w donicach (np. na balonach), ale sprawdzi się także wysiana przy ogrodzeniach; jej pędy dorastają do około do 1,5 m wysokości, a jej ozdobą są ciemnozielone, sercowate w zarysie liście i charakterystyczne drobne, żółte kwiaty z ciemnobrązowym środkiem („oczkiem”), kwitnące od czerwca aż do późnej jesieni. Lubi ciepłe, słoneczne stanowiska i żyzne podłoże; uprawia się ją z nasiona, które najlepiej wysiać wczesną wiosną pod osłonami lub w pomieszczeniu, a sadzonki sadzi się do gruntu w maju.
 • groszek pachnący (Lathyrus odoratus) – popularne od lat pnącze jednoroczne, osiągające do 1,5 m wysokości; tworzy charakterystyczne kanciaste pędy z wąsami czepnymi oraz eliptyczne liście, podobne do liści innych roślin motylkowatych (bobowatych); ładnie pachnące, motylkowate kwiaty (zwykle białe i różowe, ale także w innych barwach) kwitną w czerwcu i lipcu; uprawia się go bezpośrednio z siewu (w kwietniu) do gruntu. 

Dekoracyjne pnącza wieloletnie na ogrodzenie

Jeśli możemy poczekać na efekt nieco dłużej (ok. 2-4 sezony), dobrym wyborem do obsadzenia płotu mogą być inne ogrodowe rośliny pnące. Niektóre z nich (bujnie rosnące i z dużą masą zieloną) lepiej stosować na mocniejsze ogrodzenia. Warte polecenia są np.:

 • bluszcz pospolity (Hedera helix) – najlepiej rośnie w półcieniu lub cieniu (ale udaje się także na stanowiskach słonecznych); ma zimozielone, nieduże klapowane liście (u odmian także dwubarwne); rośnie wolniej niż pozostałe pnącza; potrzebuje umiarkowanie wilgotnej, przeciętnej gleby;

 • kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) – dość silnie rośnie, a jego wijące się zielone pędy przyrastają około 2-3 m rocznie; ozdobą są bardzo duże (do 30 cm), zielone, sercowate liście (zachodzące na siebie dachówkowato;

 • powojniki (Clematis) – bardzo duża grupa pnączy o wielobarwnych i bardzo dekoracyjnych kwiatach; najlepiej sadzić gatunki najbardziej odporne na mróz;
 • wiciokrzewy (Lonicera) – bardzo duża grupa popularnych od lat pnączy; dość szybko owijają się wokół podpór, a zwracają uwagę przede wszystkim dekoracyjnymi, pachnącymi kwiatami; udają się na niemal każdej ogrodowej glebie i lubią miejsca słoneczne lub półcieniste; najładniej kwitnące gatunki i odmiany godne polecenia: wiciokrzew pomorski (L. periclymenum), wiciokrzew przewierceń (L. caprifolium), wiciokrzew Tellmanna (L. x tellmanniana), wiciokrzew Browna (L. x brownii) i wiciokrzew Heckrotta (L. x heckrotii);

 • wiciokrzewy zimozielone – ozdobne przede wszystkim z liści, które często zostają na pędach przez zimę; najpopularniejsze gatunki to np.: wiciokrzew Henry'ego (L. henryi), wiciokrzew japoński (L. japonica) oraz wiciokrzew zaostrzony (L. acuminata).

Do obsadzania nieco wyższych i mocniejszych płotów i ogrodzeń można polecić także pnącza, które dość szybko zamieniają ogrodzenia w dekoracyjne, zielone ściany, dzięki dużym, ładnym, dłoniastym liściom – bardzo efektownie przebarwiającym się jesienią na czerwono, czerwono-pomarańczowo lub szkarłatnie i karminowo, np.:

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia tytułowe: Anela47 / Dreamstime oraz Manfred Richter / Pixabay

Autor
Najpiękniejsze pnącza na siatkę ogrodzeniową | Lista roślin
Najpiękniejsze pnącza na siatkę ogrodzeniową | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu