Logo
Logo

Kobea pnąca (Cobaea scandens)

Kobea pnąca (Cobaea scandens) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Pokrój: pnącze
 • Wysokość: 2-6m
 • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: na altany, tarasy, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

  Kobea pnąca (Cobaea scandens) należy do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej (głównie w Meksyku), gdzie rośnie jako bylina.

  W Polsce uprawiana się ją jako roślinę jednoroczną. Pnącze osiąga do 6m wysokości. Wytwarza pierzasto-złożone liście oraz duże, dzwonkowate kwiaty. Kwitnie od lipca do października. Kwiaty mają najczęściej fioletową lub niebieską barwę. Pojedynczy kwiat utrzymuje swoją wartość ozdobną przez 1-2 dni.

  Wymagania i uprawa

  Kobea jest łatwa w uprawie. Można ją sadzić na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. W pierwszym przypadku kwitnie obficiej, ale jest bardziej narażona na przesuszenie. Preferuje podłoża piaszczysto-próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie zbliżonym do obojętnego.

  Wysiewanie kobei wykonuje się pod koniec zimy lub wczesną wiosną w ciepłym pomieszczeniu.

  Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!
  Przeczytaj także
  Zakładasz lub naprawiasz trawnik? Potrzebujesz szybkich efektów? Oto plan działania!

  Sadzonki wysadza się do gruntu (lub większych pojemników) w drugiej połowie maja. Roślinę zaleca się podlewać w czasie susz a sporadycznie (2-3 razy w sezonie) dokarmiać nawozami ze zwiększoną ilością potasu i fosforu.

  Ważnym zabiegiem – zwłaszcza w początkowym okresie uprawy – jest systematyczne odchwaszczanie. Gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki.

  Zastosowanie

  Pnącze warto wykorzystywać do dekoracji elementów małej architektury – altan, pergoli i kratownic. Ponadto dobrze wygląda sadzona przy ścianach i ogrodzeniach. Można uprawiać ją w pojemnikach jako dekorację balkonów i tarasów.

  Ciekawostki

  Kobea pnąca w swoim naturalnym środowisku jest zapylana przez nietoperze.


  Zdjęcia: Mokkie/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons, zoosnow/Pixabay

  Autor
  Kobea pnąca
  Kobea pnąca
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)