Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki

Kobea pnąca (Cobaea scandens) należy do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej (głównie w Meksyku), gdzie rośnie jako bylina.

W Polsce uprawiana się ją jako roślinę jednoroczną. Pnącze osiąga do 6m wysokości. Wytwarza pierzasto-złożone liście oraz duże, dzwonkowate kwiaty. Kwitnie od lipca do października. Kwiaty mają najczęściej fioletową lub niebieską barwę. Pojedynczy kwiat utrzymuje swoją wartość ozdobną przez 1-2 dni.

Wymagania i uprawa

Kobea jest łatwa w uprawie. Można ją sadzić na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. W pierwszym przypadku kwitnie obficiej, ale jest bardziej narażona na przesuszenie. Preferuje podłoża piaszczysto-próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Wysiewanie kobei wykonuje się pod koniec zimy lub wczesną wiosną w ciepłym pomieszczeniu.

Sadzonki wysadza się do gruntu (lub większych pojemników) w drugiej połowie maja. Roślinę zaleca się podlewać w czasie susz a sporadycznie (2-3 razy w sezonie) dokarmiać nawozami ze zwiększoną ilością potasu i fosforu.

Ważnym zabiegiem – zwłaszcza w początkowym okresie uprawy – jest systematyczne odchwaszczanie. Gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Zastosowanie

Pnącze warto wykorzystywać do dekoracji elementów małej architektury – altan, pergoli i kratownic. Ponadto dobrze wygląda sadzona przy ścianach i ogrodzeniach. Można uprawiać ją w pojemnikach jako dekorację balkonów i tarasów.

Ciekawostki

Kobea pnąca w swoim naturalnym środowisku jest zapylana przez nietoperze.


Zdjęcia: Mokkie/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons, zoosnow/Pixabay