Powojnik Jackmana (Clematis x jackmanii) to ozdobne, wieloletnie pnącze z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Kultywar ten powstał w Anglii, w wyniku krzyżowania gatunków już w XIX w. i jest uznawany za pierwszy wielkokwiatowy mieszaniec powojników.
Organami czepnymi powojników są ogonki liściowe. Roślina wyrasta na wys. 3-4 m. Posiada liście całobrzegie, owalne i szpiczasto zakończone. Są nieparzystopierzaste lub wielokrotnie pojedyncze.
Należy do powojników wielkokwiatowych, wcześnie lub późno kwitnących zależnie od odmiany. Kwiaty są osadzone na cienkich szypułkach. Osiągają 8-12 cm średnicy. Najczęściej występują w kolorach fioletowym, purpurowym i białym. Powojnik Jackmana kwitnie od lipca do końca września.
Wymagania i uprawa
Najlepszym stanowiskiem jest miejsce półcieniste i osłonięte od wiatru. Najlepiej kwitną, gdy zapewnimy im glebę luźną, przepuszczalną i żyzną o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W okresie wegetacji rośliny należy podlewać – nie lubią przesuszania.
Bardzo dobrze reagują na nawóz organiczny. Powojniki Jackmana wymagają cięcia delikatnego (u wcześnie kwitnących) lub mocnego (u kwitnących później).
Rośliny te sadzi się wczesną wiosną. Wymagają odstępów co najmniej 50 cm i podpór w postaci kratek czy siatki.
Zastosowanie
Funkcję podpory dla powojników Jackmana dobrze spełniają średnie i wysokie krzewy liściaste i iglaste. Rośliny nadają się do ogrodów przydomowych i radzą sobie w pojemnikach na tarasie.
Wybrane odmiany
- 'Rubra' – jest wcześnie kwitnący (grupa 2), purpurowe kwiaty o 12 cm średnicy, żółte pylniki (zdj. 4, 5)
- 'Alba' – jest wcześnie kwitnący (grupa 2), mlecznobiałe kwiaty o 15 cm średnicy, brązowe pylniki (zdj. 6)
Ciekawostki
W ostatnich czasach nazwa gatunkowa często jest używana jako odmianowa (dla formy pierwotnej) i roślinę znajdujemy jako powojnik 'Jakmanii'. Jego odmiany, jeśli ich powstanie nie jest jasno udokumentowane, też nie będą posiadać nazwy gatunkowej (czyli np.: powojnik 'Tie Dye').
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde