Logo
Logo

Powojnik 'Warszawska Nike'

Powojniki wielkokwiatowe są bez wątpienia jednymi z najpiękniejszych pnączy ogrodowych. Rośliny tworzą liczne, okazałe kwiaty, dlatego w okresie kwitnienia po prostu zachwycają swoją urodą, nie są przy tym wcale trudne w uprawie. Jednym z wielu godnych polecenia jest powojnik (Clematis) 'Warszawska Nike'.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Ogromną zaletą powojników jest to, że można je sadzić właściwie w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie. Ich system korzeniowy zajmuje mało miejsca, a cała część nadziemna jest bardzo plastyczna i stosunkowo łatwo poddaje się kształtowaniu poprzez prowadzenie przy różnorodnych konstrukcjach.

Rolę podpór dla wiotkich pędów powojników doskonale spełniają wszelkiego rodzaju ogrodzenia, stelaże lub kratki ustawione przy ścianach budynków. Mogą nimi być także inne rosnące w ogrodzie rośliny.

Powojnik (Clematis) 'Warszawska Nike' należy do Grupy Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących. Odmiana została uzyskana przez znanego miłośnika i hodowcę powojników, warszawskiego Jezuitę, brata Stefana Franczaka. Do handlu trafiła w 1982 roku i szybko zyskała uznanie krajowych i zagranicznych producentów roślin ozdobnych oraz ogrodników. Najważniejsze z przyznanych wyróżnień i nagród to AGM, najbardziej prestiżowe wyróżnienie nadawane przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS oraz srebrny medal przyznany na holenderskiej wystawie Plantarium w 1990 roku.

Powojnik ‘Warszawska Nike’ osiąga 2-3 metry wysokości. Pnącze kwitnie na zeszłorocznych pędach w czerwcu i lipcu, a następnie trochę słabiej, na nowych pędach, aż do jesieni. Kwiaty pojedyncze, ciemnopurpurowe, aksamitne, o średnicy 12-14 cm, są zbudowane z 6 działek o lekko pofalowanych brzegach, srebrzystofioletowych od spodu. Żółte pylniki pięknie prezentują się na tle działek kielicha.

Liście tej odmiany są sezonowe, zielone, trójlistkowe o gładkich brzegach blaszki liściowej. Ogonki liściowe łatwo owijają się wokół napotkanych podpór. Owocostany dekoracyjne, choć nie w takiej mierze puszyste, jak u powojników z Grupy Tangutica.

powojnik Clematis Warszawska Nike Fot. G. Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i pielęgnacja

Powojnik 'Warszawska Nike' najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, ale zdrenowanych i przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Gleby zbyt ubogie należy wzbogacić dodatkiem gliny lub kompostu. Gleby zwięzłe, słabo przepuszczalne należy koniecznie rozluźnić dodając piasku.

Rośliny najlepiej sadzić na wystawie południowej lub w miejscach dobrze oświetlonych, w odległości co najmniej 30 cm od murów. Jeśli rolę podpory mają stanowić drzewa lub krzewy, powojnik należy sadzić około 1 metra od ich podstawy.

Odmiana ‘Warszawska Nike’ jest odporna na mróz i nie wymaga zabezpieczania na zimę. W przypadku wystąpienia objawów uwiądu, wszystkie zamierające pędy należy wyciąć przy ziemi i spalić. Jeśli na młodych przyrostach pojawią się kolonie mszyc, wystarczy zastosować jeden z wielu dostępnych środków do zwalczania tych szkodników.

Cięcie należy ograniczyć do usuwania pędów uszkodzonych lub martwych, bowiem każdy zabieg skracania pędów powoduje osłabienie kwitnienia w kolejnym sezonie.

powojnik Clematis Warszawska Nike Fot. G. Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Gdzie posadzić?

Clematis 'Warszawska Nike' łatwo porasta wszelkiego rodzaju siatki, tyczki, linki, słupki, kratki, a także płoty, ażurowe ścianki altan oraz pergol. Warto wiedzieć, że bogate walory dekoracyjne w trakcie kwitnienia podkreśli jasne tło ściany, liści i kwiatów innych roślin tworzących kompozycję.

Ta odmiana powojnika ciekawie prezentuje się wśród bylin na rabatach, pomiędzy gałązkami niewielkich drzew lub krzewów oraz na tle roślin iglastych. Powojnik ‘Warszawska Nike’ znajduje się na liście powojników dla początkujących (Clematis for beginners ICLS-BL) Międzynarodowego Towarzystwa Powojnikowego.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Powojnik 'Warszawska Nike'
Powojnik 'Warszawska Nike'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (10)