Powojnik jesienny (Clematis terniflora) należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje w Japonii, jednak w wielu krajach jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Należy do grupy powojników - Frammula. Pnącze dorasta do 7 metrów wysokości i rośnie dość intensywnie. Posiada pierzasto-złożone liście zachowujące swoją barwę przez całą jesień. Od września do listopada kwitnie wytwarzając obficie białe, intensywnie pachnące kwiaty.

Powojnik jesienny lubi ciepłe, słoneczne stanowiska i żyzne, przepuszczalne, dobrze zdrenowane gleby. Roślina źle reaguje nawet na krótkotrwałe susze i szczególnie w tym okresie należy ją podlewać. Dodatkowo miejsce wokół rośliny warto obłożyć płaskimi kamieniami lub ściółkować glebę, aby uniknąć strat wilgoci.

Na zimę roślinę zaleca się okryć (może odmarzać). Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy cięcie (wiosną należy wyciąć wszystkie pędy na 50cm od ziemi). Powojnik jesienny warto również dokarmiać nawozami o spowolnionym działaniu.

W ogrodzie roślina służy głównie jako dekoracja altan, tarasów i murków. Jest to jeden z najpóźniej kwitnących powojników i znakomicie uatrakcyjnia zielone zakątki w ogrodzie późną jesienią, gdy większość gatunków kończy sezon wegetacyjny. Pnącze nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

fot. The hills are alive, Rameshng