Logo
Logo
42
Okazje

Powojnik 'Kardynał Wyszyński'

Powojniki to wartościowe i uniwersalne pnącza ogrodowe o wielu zastosowaniach, ale przede wszystkim rośliny o zniewalającej urodzie kwiatów. Polska odmiana 'Kardynał Wyszyński' kwitnie bardzo obficie, obsypując się już w czerwcu dużymi, jaskrawoczerwonymi kwiatami. Ponieważ jest łatwa w uprawie, mogą się nią cieszyć nawet początkujący ogrodnicy.

Powojnik (Clematis) 'Kardynał Wyszyński' wyhodował Stefan Franczak w 1982 roku, nadając mu imię wielkiego Polaka. Ta odmiana zaliczana jest do powojników z Grupy Wielkokwiatowych Późno Kwitnących, wśród której jest kilka cennych polskich odmian odznaczonych medalami na wystawach światowych. Powojniki z tej grupy kwitną obficie przez kilka tygodni, obsypując się dużymi kwiatami.

powojnik Kardynał Wyszyński fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych powojników

Odmiana 'Kardynał Wyszyński' rośnie umiarkowanie silnie, osiągając 2-3 m wysokości. Wspina się po podporach za pomocą ogonków liściowych. Pędy ma cienkie, wiotkie, liście całobrzegie, trójlistkowe, jasnozielone. Kwiaty tej rośliny pojawiają się na pędach tegorocznych w czerwcu i lipcu, a potem w mniejszej liczbie aż do jesieni. Są duże, średnicy 15 cm, pojedyncze, złożone z 6-8 jaskrawy, aksamitnych działek, które w czasie kwitnienia lekko się przebarwiają – na początku kwitnienia są czerwone, a w trakcie przekwitania stają się bardziej fioletowe. Brzegi działek są karbowane, a pręciki są czerwonawe na końcach.

Uprawa i wymagania

Powojniki wielkokwiatowe należy sadzić na stanowisku dobrze oświetlonym, ale nie gorącym. Górna część pnącza może pozostawać w słońcu, a podstawa powinna być ocieniona. Roślina najlepiej rośnie w podłożu żyznym, próchnicznym, umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.

Pielęgnacja ogranicza się do wiosennego skrócenia wszystkich zeszłorocznych pędów na wysokości ok. 50 cm oraz zasilania młodych roślin nawozem. Odmiana doskonale wytrzymuje polskie zimy bez potrzeby okrywania.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Kardynał Wyszyński' nadaje się do uprawy przy ogrodzeniach i różnego rodzaju podporach przyściennych i wolno stojących, takich jak kraty, słupy, bramki i piramidy. Świetnie rośnie w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Jej walory dekoracyjne i użytkowe zostały docenione na wystawie Plantarium w 1990 roku w holenderskim Boskoop, gdzie otrzymała złoty medal w konkursie nowości.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

 

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu