Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
16
Do góry

Powojnik 'Solina'

Kwiaty późno kwitnących odmian powojników ukazują się na tegorocznych pędach zwykle od drugiej połowy czerwca oraz w lipcu. Pnącza odpowiednio pielęgnowane zachwycają pięknem  oraz obfitością kwiatów. Nieduże rozmiary tych roślin pozwalają na sadzenie w małych ogrodach, na działkach, a nawet w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Powojnik (Clematis) 'Solina' to jedna z wielu wartościowych, polskich odmian powojnika wyhodowana przez warszawskiego Jezuitę, brata Stefana Franczaka w latach 90 XX wieku. Jest to pnącze o wiotkich pędach i drobnych, zielonych liściach, za pomocą których owija się wokół podpór. Roślina wspina się do 3 metrów wysokości. Kwitnie od końca czerwca do lipca, obsypując się masą niebiesko-fioletowych kwiatów. Kwiaty są pojedyncze, średniej wielkości, zbudowane z 6 lilioworóżowych działek z jaśniejszą pręgą biegnącą przez środek każdej z nich. W centrum kwiatu znajdują się liczne pręciki o białozielonych nitkach oraz słupki.

Powojnik Solina fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Zobacz więcej ciekawych powojników

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Solina' najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, ale zdrenowanych i przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Gleby zbyt ubogie warto w trakcie sadzenia wzbogacić dodatkiem ziemi gliniastej i kompostu, natomiast ciężkie podłoża gliniaste trzeba wymieszać z grubym piaskiem lub żwirem, aby woda nie stagnowała o obrębie bryły korzeniowej. Powojniki wielkokwiatowe preferują stanowiska słoneczne.

Rośliny trzeba sadzić w odległości co najmniej 30 cm od murów lub około metra od większych roślin, stanowiących ich naturalną podporę do wspinania. 'Solina' jest odmianą odporną na mróz. W przypadku wystąpienia choroby zwanej uwiądem, wszystkie zamierające pędy należy wyciąć tuż przy ziemi i spalić. Jeśli zaś na młodych przyrostach pojawią się kolonie mszyc, wystarczy opryskać je jednym z wielu dostępnych w sklepach ogrodniczych środków do zwalczania tych szkodników.

Ponieważ pnącze zakwita na pędach jednorocznych, wymaga corocznego, silnego cięcia polegającego na usunięciu wczesną wiosną wszystkich starych pędów nad 2-3 parą pąków, najczęściej na wysokości 30-50 cm od ziemi.

Gdzie posadzić?

Clematis 'Solina' łatwo porasta wszelkiego rodzaju ogrodzenia o ażurowej konstrukcji, kratki, siatki, tyczki oraz linki. Bardzo dobrze prezentuje się w sąsiedztwie niewysokich drzew lub krzewów o ażurowych koronach, po których może się wspinać. Roślinę można sadzić przy altanach i pergolach. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Clematis Źródło Dobrych Pnączy (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu