Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
16
Do góry

Powojnik 'Solina'

Kwiaty późno kwitnących odmian powojników ukazują się na tegorocznych pędach zwykle od drugiej połowy czerwca oraz w lipcu. Pnącza odpowiednio pielęgnowane zachwycają pięknem  oraz obfitością kwiatów. Nieduże rozmiary tych roślin pozwalają na sadzenie w małych ogrodach, na działkach, a nawet w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Powojnik (Clematis) 'Solina' to jedna z wielu wartościowych, polskich odmian powojnika wyhodowana przez warszawskiego Jezuitę, brata Stefana Franczaka w latach 90 XX wieku. Jest to pnącze o wiotkich pędach i drobnych, zielonych liściach, za pomocą których owija się wokół podpór. Roślina wspina się do 3 metrów wysokości. Kwitnie od końca czerwca do lipca, obsypując się masą niebiesko-fioletowych kwiatów. Kwiaty są pojedyncze, średniej wielkości, zbudowane z 6 lilioworóżowych działek z jaśniejszą pręgą biegnącą przez środek każdej z nich. W centrum kwiatu znajdują się liczne pręciki o białozielonych nitkach oraz słupki.

Powojnik Solina fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Zobacz więcej ciekawych powojników

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Solina' najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, ale zdrenowanych i przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Gleby zbyt ubogie warto w trakcie sadzenia wzbogacić dodatkiem ziemi gliniastej i kompostu, natomiast ciężkie podłoża gliniaste trzeba wymieszać z grubym piaskiem lub żwirem, aby woda nie stagnowała o obrębie bryły korzeniowej. Powojniki wielkokwiatowe preferują stanowiska słoneczne.


Rośliny trzeba sadzić w odległości co najmniej 30 cm od murów lub około metra od większych roślin, stanowiących ich naturalną podporę do wspinania. 'Solina' jest odmianą odporną na mróz. W przypadku wystąpienia choroby zwanej uwiądem, wszystkie zamierające pędy należy wyciąć tuż przy ziemi i spalić. Jeśli zaś na młodych przyrostach pojawią się kolonie mszyc, wystarczy opryskać je jednym z wielu dostępnych w sklepach ogrodniczych środków do zwalczania tych szkodników.

Ponieważ pnącze zakwita na pędach jednorocznych, wymaga corocznego, silnego cięcia polegającego na usunięciu wczesną wiosną wszystkich starych pędów nad 2-3 parą pąków, najczęściej na wysokości 30-50 cm od ziemi.

Gdzie posadzić?

Clematis 'Solina' łatwo porasta wszelkiego rodzaju ogrodzenia o ażurowej konstrukcji, kratki, siatki, tyczki oraz linki. Bardzo dobrze prezentuje się w sąsiedztwie niewysokich drzew lub krzewów o ażurowych koronach, po których może się wspinać. Roślinę można sadzić przy altanach i pergolach. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Clematis Źródło Dobrych Pnączy (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu