Logo
Logo

Powojnik ‘Maria Skłodowska Curie’ nagrodzony!

Powojnik ‘Maria Skłodowska Curie’ zdobył drugie miejsce w tegorocznym konkursie People’s Choice Awards organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) w Wielkiej Brytanii. Do konkursu stanęło aż 28 nowych odmian roślin ozdobnych z całego świata. Można je było podziwiać w Garden Harlow Carr, jednym z pięciu ogrodów pokazowych należących do RHS.

Powojnik (Clematis) ‘Maria Skłodowska Curie’ to nowa odmiana nazwana na cześć polskiej podwójnej noblistki. Nagroda w konkursie "People’s Choice Awards"* to kolejne wyróżnienie dla tej pięknej polskiej odmiany wyhodowanej przez Szczepana Marczyńskiego i wprowadzonej do sprzedaży przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy z Pruszkowa w 2014 roku.

Liczne nagrody!

W ciągu zaledwie pięciu lat 'Maria Skłodowska Curie' podbiła serca miłośników roślin na całym świecie. Otrzymała m.in.:

  • główną nagrodę Press Prize na wystawie Plantarium 2014 w holenderskim Boskoop;
  • brązowy medal w konkursie nowości na wystawie Plantarium 2014;
  • złoty medal w konkursie nowości na moskiewskiej wystawie FlowersExpo 2014;
  • złoty medal w konkursie jakości na moskiewskiej wystawie FlowersExpo 2015;
  • srebrny medal w konkursie nowości na wystawie Salon du Végétal 2015 we Francji.

Powojnik Maria Skłodowska Curie

Wyróżniona odmiana została nazwana na cześć polskiej podwójnej noblistki. Podczas oficjalnego nadania nazwy na wystawie Zieleń to Życie w Warszawie w 2011 r. obecni byli potomkowie Marii Skłodowskiej Curie. W czerwcu 2019 roku Poczta Polska wydała serię czterech znaczków „Polskie odmiany powojników”. Jedną z zaprezentowanych była również odmiana ‘Maria Skłodowska Curie’.

*Konkurs People’s Choice Award jest częścią corocznego programu testowania nowych odmian, prowadzonego przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society - RHS), które jest jedną z najstarszych organizacji ogrodniczych na świecie. Zostało założone w 1804 roku przez Sir Josepha Banksa i Johna Wedgwooda. Promuje ogrodnictwo, organizując najsłynniejsze i największe wystawy ogrodnicze: Chelsea Flower Show, Hampton Court Palace Flower Show, Tatton Park Flower Show i Cardiff Flower Show. Prowadzi także szkolenia ogrodnicze dla profesjonalistów i amatorów. Towarzystwo zajmuje się również badaniami naukowymi, rozwija programy edukacyjne i społeczne. Wydaje wiele publikacji związanych z ogrodnictwem. Konkurs People’s Choice Award jest częścią corocznego programu testowania nowych odmian, prowadzonego przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.

2019-10-02
Źródło: Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (8)