Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
18
Do góry

Powojnik ‘Maria Skłodowska Curie’ nagrodzony!

Powojnik ‘Maria Skłodowska Curie’ zdobył drugie miejsce w tegorocznym konkursie People’s Choice Awards organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) w Wielkiej Brytanii. Do konkursu stanęło aż 28 nowych odmian roślin ozdobnych z całego świata. Można je było podziwiać w Garden Harlow Carr, jednym z pięciu ogrodów pokazowych należących do RHS.

Powojnik (Clematis) ‘Maria Skłodowska Curie’ to nowa odmiana nazwana na cześć polskiej podwójnej noblistki. Nagroda w konkursie "People’s Choice Awards"* to kolejne wyróżnienie dla tej pięknej polskiej odmiany wyhodowanej przez Szczepana Marczyńskiego i wprowadzonej do sprzedaży przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy z Pruszkowa w 2014 roku.

Liczne nagrody!

W ciągu zaledwie pięciu lat 'Maria Skłodowska Curie' podbiła serca miłośników roślin na całym świecie. Otrzymała m.in.:

  • główną nagrodę Press Prize na wystawie Plantarium 2014 w holenderskim Boskoop;
  • brązowy medal w konkursie nowości na wystawie Plantarium 2014;
  • złoty medal w konkursie nowości na moskiewskiej wystawie FlowersExpo 2014;
  • złoty medal w konkursie jakości na moskiewskiej wystawie FlowersExpo 2015;
  • srebrny medal w konkursie nowości na wystawie Salon du Végétal 2015 we Francji.

Powojnik Maria Skłodowska Curie

Wyróżniona odmiana została nazwana na cześć polskiej podwójnej noblistki. Podczas oficjalnego nadania nazwy na wystawie Zieleń to Życie w Warszawie w 2011 r. obecni byli potomkowie Marii Skłodowskiej Curie. W czerwcu 2019 roku Poczta Polska wydała serię czterech znaczków „Polskie odmiany powojników”. Jedną z zaprezentowanych była również odmiana ‘Maria Skłodowska Curie’.


*Konkurs People’s Choice Award jest częścią corocznego programu testowania nowych odmian, prowadzonego przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society - RHS), które jest jedną z najstarszych organizacji ogrodniczych na świecie. Zostało założone w 1804 roku przez Sir Josepha Banksa i Johna Wedgwooda. Promuje ogrodnictwo, organizując najsłynniejsze i największe wystawy ogrodnicze: Chelsea Flower Show, Hampton Court Palace Flower Show, Tatton Park Flower Show i Cardiff Flower Show. Prowadzi także szkolenia ogrodnicze dla profesjonalistów i amatorów. Towarzystwo zajmuje się również badaniami naukowymi, rozwija programy edukacyjne i społeczne. Wydaje wiele publikacji związanych z ogrodnictwem. Konkurs People’s Choice Award jest częścią corocznego programu testowania nowych odmian, prowadzonego przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.

2019-10-02
Źródło: Clematis Źródło Dobrych Pnączy


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu