Powojnik 'Arabella' (Clematis 'Arabella') należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Klematisy występują w środowisku naturalnym w wielu rejonach świata. 'Arabella' jest jednak odmianą botaniczną wyhodowaną w Wielkiej Brytanii przez Barry'ego Fretwella.

Należy do grupy Integrifolia. W sprzedaży jest dostępna od 1990 roku. Pnącze dorasta do 2m wysokości. Pędy są cienkie, delikatne. Posiada kwiaty pojedyncze o średnicy ok. 7cm. Mają fioletową barwę, ale w trakcie przekwitania stają się jasnoniebieskie. Kwitnie od czerwca do października.

Powojnik 'Arabella' - wymagania i uprawa:

Pnącze lubi stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego, osłonięte od silnych wiatrów. W takich warunkach obficie kwitnie i nie przysycha. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne o odczynie obojętnym. To gatunek mrozoodporny. Źle reaguje na susze - roślina powinna być systematycznie podlewana. W pobliżu warto ściółkować glebę.

Wokół głównego pędu warto również wyłożyć płaskie kamienie - to ochroni klematis przed wyparowywaniem gleby. Zaleca się go sadzić wiosną. Wczesną wiosną usuwa się wszelkie uszkodzone lub chore pędy. Całą roślinę należy skrócić do wysokości 1,5m. W okresie wegetacji klematis warto dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi.

Zastosowanie:

Pnącze ze względu na duże walory dekoracyjne jest cenione w wielu typach ogrodów. Można je stosować jako roślinę okrywową. Znacznie efektywniej wygląda jednak prowadzona na podporach jako ozdoba ogrodzeń, kratownic, trejaży i altan. Powojnik 'Arabella' nadaje się do uprawy w pojemnikach.

zdjęcie: Leonora Enking from West Sussex, England (ClematisUploaded by uleli) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons