Powojnik tangucki (Clematis tangutica) czasem jest nazywany powojnikiem złotym (ang. golden clematis) to nazwa grupy pnącz wieloletnich z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Roślina pochodzi z Chin, gdzie porasta żwirowe zbocza, brzegi strumieni, obszary trawiaste i leśne.

Pnącze to osiągaja od 2 do 6 m długości/wysokości i bujnie się rozrasta. Liście są pierzaste lub podwójniepierzaste złożone z małych, lancetowatych, mocno i drobno ząbkowanych listków. Organem czepnym powojników są ogonki liściowe.

Wytwarza żółte, czteropłatkowe, lekko zwisające kwiaty o średnicy ok. 5 cm. Są gwiazdkowe z mniej lub bardziej rozwartymi kwiatami, czteropłatkowe, dzwonkowate, zwisające i zazwyczaj żółte. Powojnik tangucki kwitnie od końca czerwca do października.

Ozdobne, puszyste owocostany pojawiają się pod koniec lipca i pozostają na roślinie do grudnia.

Wymagania i uprawa

Rośliny te są mało wymagające i mrozoodporne. Potrzebują słonecznego lub półcienistego stanowiska i przeciętnej gleby ogrodniczej – dobrze znoszą krótkotrwałe susze (najlepiej ze wszystkich powojników) ale wolą mieć umiarkowanie, stale wilgotnie.

Cięcie tego powojnika jest niezbędna dla utrzymania formy, ponieważ mocno się on rozrasta – wykonujemy go wiosną, w marcu-kwietniu. Powojnik tangucki należy do grupy 3 i tnie się go bardzo silnie (na 3-4 oczko od podłoża (ok. 40 cm). Powojnik tangucki odbija z pąków leżących naprzeciwlegle w kątach ogonków liściowych. 

Zastosowanie

Roślina doskonała do obsadzania siatek, pergoli, trejaży. Sadzonki wysokości 50 cm potrzebują 2-3 sezonów, aby dobrze przerosnąć metalowe pręty. Powojnik tangucki można uprawiać w pojemnikach.

Wybrane odmiany

  • 'Mac Kenzie' – (zdj. 1, 2, 3)
  • 'Orange Peel' – (zdj. 4, 5)
  • 'Golden Tiara' – (zdj. 6)


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Małgorzata Wójcik, iVerde