Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
23
Do góry

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Powojniki to urocze rośliny ozdobne o bardzo szerokich możliwościach zastosowania. Doskonale sprawdzają się w ogrodach i na działkach. Można je też sadzić w zieleni miejskiej. Uatrakcyjniają kompozycje barwnymi kwiatami, ciekawymi owocostanami, a niekiedy też ozdobnymi liśćmi.

Liczne, bardzo wdzięczne w uprawie odmiany powojników znajdziemy w Grupie Atragene. Grupa ta obejmuje selekty uzyskane z krzyżowania górskich gatunków powojników, dobrze przystosowanych do chłodnego klimatu. Rośliny te dorastają do 2-3 m wysokości i kwitną wczesną wiosną, a po przekwitnięciu tworzą ozdobne, puszyste owocostany w kształcie lampionów. Są bardzo mrozoodporne, nie wymagają cięcia. Mogą być stosowane jako rośliny okrywowe oraz uprawiane w pojemnikach.

Powojnik Stolwijk Gold fot. G. Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych odmian powojników

Powojnik (Clematis) 'Stolwijk Gold’ jest jednym z ciekawszych przedstawicieli tej grupy powojników. To holenderska odmiana o złocistożółtych liściach, wyhodowana na początku XXI wieku przez Hansa Stolwijka. Odmiana ta zdobyła srebrny medal na wystawie Plantarium w 2005 r. oraz brązowy medal na wystawie ZIELEŃ TOŻYCIE w 2010 r. Jest to pierwszy powojnik o żółtym kolorze liści, na tle których bardzo ciekawie prezentują się jego fioletowoniebieskie, dzwonkowate kwiaty. Kwiaty tworzą się na pędach zeszłorocznych, rozwijają się w kwietniu i maju, są zbudowane z 4-8 lancetowatych, zaostrzonych na końcach działek. Otwierają się szeroko, w pełni kwitnienia mają 5-6 cm średnicy. Latem rośliny powtarzają kwitnienie, ale jest ono ubogie. Po kwitnieniu pnącze tworzy ozdobne, puszyste owocostany.

Wymagania i uprawa

Ta odmiana powojnika ma niewielkie wymagania uprawowe. Zadowala się przeciętnymi, umiarkowanie wilgotnymi glebami o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Preferuje miejsca jasne, najlepiej o wystawie wschodniej lub zachodniej. Dobrze komponuje się z niedużymi krzewami iglastymi i liściastymi, po których się wspina i opiera.

Gdzie posadzić?

Sadząc powojniki w ogrodzie należy pamiętać, że pnącza te wymagają podpór o niedużym przekroju elementów, których mają się czepiać, o średnicy nie większej niż 1 cm. Najlepiej pną się po siatkach, ażurowych kratkach, gęsto rozpiętych linkach czy specjalnie dla nich projektowanych, metalowych stelażach, przyjmujących niejednokrotnie fantazyjne, ciekawe kształty. Powojniki z grupy Atragene idealnie nadają się do obsadzania ogrodzeń oraz sadzenia między drzewami i krzewami. Jeśli nie mają podpór, mogą być stosowane jako rośliny ścielące się po ziemi.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)

Komentarze

Wieści z branży
TRAWNIK
Na czasie
TRAWNIK
Zobacz więcej
Twoja strona ogrodu