Co posadzić obok powojników? | Lista roślin

Co posadzić obok powojników fot. IVerde

Powojniki (Clematis) to niezwykle efektowne pnącza o bardzo okazałych kwiatach. Ze względu na specyficzne wymagania tych roślin (górna partia roślin powinna być w słońcu, a dolna w cieniu), potrzebują dobrego odpowiedniego towarzystwa, by jak najlepiej się rozwijały i pięknie kwitły. Zobacz, co posadzić obok powojników, aby rabaty wyglądały atrakcyjnie.

Posłuchaj
00:00
79
Spis treści
Jakie rośliny posadzić obok powojników? Powojniki w kompozycjach. Gdzie można je posadzić? Powojniki przy podporach Powojniki w towarzystwie krzewów

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie powojników?

Powojniki (Clematis), pomimo dość dużych wymagań uprawowych, to jedne z bardziej popularnych pnączy sadzonych w ogrodach i na działkach. Zależnie od grupy, do której należą (powojniki wielkokwiatowe, botaniczne, bylinowe) rośliny mają różne wymagania w stosunku do nasłonecznienia i stanowiska. Dlatego kupując sadzonki należy się upewnić, że będzie można im zapewnić idealne miejsce w ogrodzie. Aby obficie kwitły trzeba pamiętać o ich przycinaniu i podlewaniu w okresie kwitnienia.

Powojniki na rabacie

Fot. Garden Guru, Linda/Fotolia

Byliny i rośliny jednoroczne rosnące obok powojników powinny mieć nie tylko podobne do nich wymagania, ale również pasować do nich pod względem kolorystycznym. Fioletowe i różowe odmiany dobrze wyglądają na tle białych i jasnoróżowych kwiatów.

Powojniki na rabatach

Niewielkie rozmiary osiągane przez powojniki sprawiają, że można je sadzić je w małych ogrodach, na działkach i na rabatach wśród bylin oraz roślin sezonowych. Większość odmian osiąga ok. 2-4 metrów długości.

Ponieważ kwitnienie powojników przypada na okres późnej wiosny i lata, dlatego wybór roślin towarzyszących jest bardzo duży. Dobrze jest dobierać do nich niskie byliny tworzące kępy i zasłaniające dolne partie pnączy, np. tawułki, kosmosy podwójnie pierzaste, liliowce, kocimiętki lub przywrotniki.

Powojnik i funkie fot. IVerde

Fot. iVerde

Mało wymagające hosty szczególnie dobrze sprawdzają się jako towarzystwo dla powojników o jasnych kwiatach – białych lub żółtych. Od maja do późnej jesieni tworzą efektowne kępy liści. W lipcu kwitną na jasnofioletowo, a jesienią niektóre odmiany przebarwiają się na żółto.

Powojniki na rabacie fot. iVerde

Fot. iVerde

Kwitnące latem przywrotniki (z lewej) i kocimiętki (z prawej) osiągają ok. 60 cm wysokości i tworzą gęste kępy. Dobrze ocieniają "stopy" powojników.

Na mieszanych rabatach można dla kontrastu sadzić obok powojników również gatunki o strzelistych kwiatostanach i dużych kwiatach wyrastających na wysokich łodygach, np. ostróżki lub lilie.

Powojnik i winobluszcz fot. David Prahl Fotolia

Fot. David Prahl/Fotolia

Ciemnofioletowy powojnik pięknie uzupełnia monotonną ścianę porośniętą przez winobluszcz trójklapowy.

Powojniki przy podporach

Dobrym sposobem na stworzenie kompozycji z powojnikami jest zestawienie ich z innymi pnączami. I nie trzeba wcale się sugerować siłą wzrostu roślin towarzyszących powojnikom. W słonecznych miejscach, w ogrodach i na rabatach w stylu angielskim doskonale wyglądają obok róż pnących. Osiągają podobne rozmiary i mogą rosnąć na jednej podporze. Warto wówczas tworzyć kontrastowe zestawienia, aby jak najlepiej wydobyć kształt i kolor kwiatów obu roślin.

Powojnik i róże fot. IVerde

Fot. iVerde

Powojniki i róże to klasyczne, zawsze dobrze sprawdzające się zestawienie roślin.

Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca możemy posadzić obok siebie kilka odmian powojników tworząc kolorową ścianę. Powojniki można również dosadzać obok silnych pnączy ozdobnych z liści, takich jak winobluszcz pięciolistkowy i trzyklapowy, kokornak wielkolistny lub dławisz okrągłolistny.

Powojniki w ogrodzie

Fot.  ksi, Matthew Ashmore/Fotolia

Powojniki stanowią ozdobę ogrodu przez całe lato. Oczywiście najbardziej efektowne są ich kwiaty, ale warto pamiętać, że później tworzą oryginalnie wyglądające, puchate owocostany.

Powojniki w towarzystwie krzewów

Ponieważ powojniki to rośliny zrzucające liście na zimę i efektowne głównie od maja do września, warto obok nich sadzić krzewy zimozielone (żywotniki, niskie gatunki i odmiany sosen, bukszpany) lub kwitnące krzewy liściaste bądź odmiany o barwnych liściach (pięciorniki, perukowce, tawuły japońskie).

Co posadzić obok powojników

Fot. zrenate, Hans Braxmeier, Sushuti/Pixabay

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: iVerde

Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Powojnik 'Jan III Sobieski' Clematis 'Jan III Sobieski'

Powojnik / Clematis Clematis

Powojnik 'Snow Storm' Clematis 'Snow Storm'

Powojnik alpejski Clematis alpina

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści