Powojnik alpejski Clematis alpina

Powojnik alpejski, fot. 'Besenbinder' (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Powojnik alpejski (Clematis alpina) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
26
Dekoracyjność: kwiaty, owoce
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: różowe, niebieskie, fioletowe
Kwiaty: pojedyncze, dzwonkowate
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: pnącze
Wysokość: do 3 m
Okres kwitnienia: IV, V, VI, VII
Trwałość liści: półzimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: roślina pnąca, sadzona przy podporach, sadzona przy ogrodzeniach, miejsca eksponowane, ogrody przydomowe, na altany, balkony, skalniaki

Powojnik alpejski (Clematis alpina) to roślina przez górali nazywana gośćcem. Powojniki należą do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Pnącze to spotykamy w górach środkowej i zachodniej Azji, jak też w Europie – w Polce możemy go spotkać w Tatrach, Pieninach czy Bieszczadach.

Pnącze to chwyta się podpór długimi ogonkami liściowymi. Dorasta do 3 metrów wytwarzając ciemne, drewniejące pędy. Liście charakterystyczne dla rodzaju są długoogonkowe, usytuowane naprzeciwlegle, podwójnie trójdzielne o ząbkowanym brzegu.

Dzwonkowate, zwisające kwiaty tego pnącza mają średnicę 4-6 cm. Główny termin kwitnienia przypada na koniec kwietnia do czerwca (może zakwitać drugi raz w ciągu roku).

Oprócz kwiatów wielką ozdobą tych powojników są ich puszyste owocostany przypominające srebrne pompony. Bardzo długo utrzymują się na roślinie.

Wymagania i uprawa

Roślina jest szczególnie ceniona ze względu na wytrzymałość w trudnych warunkach atmosferycznych. Potrzebuje stanowisk słonecznych lub półcienistych. Najbardziej lubi gleby żyzne i przepuszczalne, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Powojnika tego nie trzeba ciąć – jest to jedynie zabieg ograniczający rozrastanie i mający na zadaniu usunąć martwe części rośliny.

Zastosowanie

Powojniki alpejskie zaleca się sadzić koło kosodrzewin, ponieważ w naturalnych warunkach porastają jej pędy. Daje to niespotykany kontrast kolorystyczny.

Najlepszą podporą dla pnącza są elementy niewysokie o małym przekroju – rozpięte linki, ogrodzenie, siatka, a także sąsiednie rośliny. Roślina może być stosowana jako gatunek okrywowy

Ciekawe odmiany

  • 'Blue Dance' – niebieskie, błękitne kwiaty
  • 'Willy' – jasnoróżowe kwiaty z cieniutkim białym paskiem na brzegach płatków
  • 'Stolwijk Gold' – ma żółte liście oraz duże, 8 płatkowe, fioletowe kwiaty, gdzie co drugi płatek jest węższy i mniejszy


Zdjęcia: "Alpenrebe (Clematis alpina)"/'Besenbinder'/CC BY-SA 2.0,  Steinsplitter/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons"Clematis alpina"/Nordhage/CC BY-SA 2.0

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Powojnik / Clematis Clematis

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści