Powojnik (Clematis) odmiana 'Jan III Sobieski' PBR to został wyhodowany w Polsce i należy do Grupy Powojników Wcześnie Kwitnących. Pnącza te należą do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae).

Roślina dorasta do 1,5-2 m wysokości. Wytwarza liście pojedyncze, sercowate, ciemnozielone, całobrzegie oraz trójdzielne, złożone z eliptycznych, ostro zakończonych listków. Pnącze czepia się podpór ogonkami liściowymi. 

Odmiana 'Jan III Sobieski' wyróżnia się swoimi dużymi (13-18 cm średnicy) kwiatami o aksamitnych, ciemnoczerwonych, eliptycznych płatkach zaokrąglonych na wierzchołkach i z lekko pofalowanymi działkami. Część pręcików przekształcona w ozdobne prątniczki. Kwiaty odmiany występują w dwóch "formach": jedne posiadają budowę półpełną i zawiązują się na pędach zeszłorocznych, a drugie są pojedyncze i pojawiają się na pędach jednorocznych. Powojnik ten kwitnie od połowy maja do połowy lipca, rozpoczynając kwitnienie od samego dołu rośliny (20 cm od podstawy!)

Wymagania i uprawa

Roślina preferuje miejsca jasne, niezbyt gorące, gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane. Odmiana odporna na mróz.

Zastosowanie

Dzięki zwartemu pokrojowi i obfitemu kwitnieniu świetnie nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Powojniki w ogrodzie sadzi się przy różnych kratkach i ogrodzeniach, ale też przy większych krzewach, by tym samym mogły się po nich wspinać (naturalne podpory).

Ciekawostki

Powojnik 'Jan III Sobieski' PBR brał udział Konkursie Roślin Nowości 2021, gdzie został zgłoszony przez CLEMATIS ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY Sp. z o.o. Sp.. Pnącze zostało wyhodowane przez Szczepana Marczyńskiego, a wprowadzono je na rynek w 2021 r..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021

logo - CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy