Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród z powojnikami (clematisami) | 10 inspirujących pomysłów na aranżacje

Powojniki, zwane klematisami to wdzięczna grupa pnączy. Dzięki różnorodności odmian w ogrodzie można uprawiać rośliny o kwiatach pojedynczych lub pełnych; a do tego w najrozmaitszych kolorach. Choć niektórym kojarzyć się mogą z typowymi angielskimi ogrodami, sprawdzą się zarówno w założeniach rustykalnych, jak i nowoczesnych. Przejrzyj galerię 10 ogrodów z powojnikami i stwórz swoją wymarzoną kompozycję!

Pomysł na ogród z powojnikami (klematisami)

Powojniki (Clematis) od lat cieszą się wielką popularnością wśród właścicieli ogrodów i tarasów. Głównie dzięki wspaniałym kwiatom rozwijającym się od lata do jesieni oraz oryginalnym, puszystym owocostanom, które pozwalają cieszyć się ogrodem także pod koniec sezonu. Wielką zaletą tych pnączy są jednak nie tylko kwiaty, ale także niezbyt silny wzrost. Przeciętnie ich pędy osiągają około 2-3 metry długości, zatem nie trzeba dysponować zbyt dużą powierzchnią, by je uprawiać. Wśród oferowanych w szkółkach odmian znajdą się takie, które poradzą sobie nawet w donicy na tarasie.

Większość powojników lubi lekko zacienione miejsca w ogrodzie (ostre słońce może powodować poparzenie lub wysychanie roślin). Powojniki świetnie wyglądają na bramkach lub niedużych trejażach. Ale można je wykorzystywać również do osłaniania ogrodzeń i sadzić obok innych pnączy, np. dekoracyjnych z liści. Ponieważ nie są zbyt ekspansywne, można im pozwalać wspinać się po krzewach, np. żywotnikach, aby dodać do ogrodowych kompozycji trochę koloru. Obok powojników można sadzić też wiele bylin – ozdobnych z liści lub kwiatów.

Zobacz galerię 10 ogrodów z powojnikami!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe JackieLou DL, DEZALB, Holger Schué/Pixabay

Autor
Ogród z powojnikami (clematisami) | 10 inspirujących pomysłów na aranżacje
Ogród z powojnikami (clematisami) | 10 inspirujących pomysłów na aranżacje
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (13)