Logo
Logo

Powojniki (clematisy) w doniczkach | Jak dbać, by miały mnóstwo kwiatów?

Powojniki świetnie nadają się do posadzenia do pojemników na balkonie czy tarasie i stworzenia kolorowego miniogrodu. Sprawdzone odmiany do tego celu poleca Szczepan Marczyński, polski szkółkarz z wieloletnim doświadczeniem, i radzi, jak z sukcesem je uprawiać.


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Styczeń-Luty 2017

Powojniki do doniczek

Odmiany silnie rosnące, dorastające do 2–3 m, oplotą podpory pędami z zielonymi liśćmi, a przez kilka letnich tygodni ozdobią też licznymi barwnymi kwiatami. Do tego celu dobrze nadają się m.in.: ‘Warszawska Nike’, ‘Comtesse de Bouchaud’, ‘Solina’, ‘Polish Spirit’, ‘Krakowiak’ i ‘Prince Charles’. Aby się ładnie rozrosły, trzeba zapewnić im wysokie podpory, np. kratki, siatki lub linki.

Gdy chcemy mieć niezbyt wysokie, zwarte rośliny obsypane kwiatami późną wiosną i wczesnym latem, które mogą zadowolić się niedużą podporą (wysokości 120–150 cm), najlepiej wybrać niżej dorastające odmiany powojników, np. ‘Hania’, ‘Julka’, ‘Jerzy Popiełuszko’, ‘Maria Skłodowska Curie’ czy ‘Piilu’.

Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

Sadzenie do doniczek

Rośliny przeznaczone do uprawy pojemnikowej najlepiej sadzić w kwietniu, do dużych pojemników – najlepiej, jeśli ich średnica przekracza 30 cm, a wysokość 40 cm. W ich dnie musi być duży otwór, umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Na dno pojemników sypie się 2–3-cm warstwę żwiru, keramzytu lub potłuczonych doniczek, a na to kładzie się gęstą siatkę, oddzielającą drenaż od podłoża.

Pojemniki wypełnia się w ¾ dobrym podłożem torfowym, najlepiej o grubej strukturze (są widoczne m.in. 2–3-cm kawałki torfu) oraz dużej porowatości i elastyczności (ściskając i rozluźniając podłoże w dłoni, czujemy, że jest sprężyste), o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 5,5–6). Do dużego pojemnika można posadzić dwie lub więcej roślin, również różnych odmian, aby uzyskać barwną kompozycję.

Do sadzenia powinno się wybierać tylko silne, zdrowe rośliny w pojemnikach 2-litrowych albo większych, pochodzące z pewnych źródeł. Przed sadzeniem należy je zanurzyć na około 10 minut w wodzie, a następnie wystukać z pojemników, w których dotychczas rosły, i sadzić 5 cm głębiej, niż rosły dotychczas. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy. Powojniki nie lubią silnie nagrzewającego się podłoża, dlatego jeśli stoją w miejscu mocno nasłonecznionym, dobrze jest je ocieniować.

Pielęgnacja

Pnącza uprawiane w pojemnikach wymagają regularnego, obfitego podlewania dużymi porcjami wody (nawet 3–5 litrów). Najwięcej podlewania wymagają zwłaszcza w upalne, wietrzne dni – w takich warunkach silnie rozrośnięte rośliny trzeba nawadniać nawet codziennie. Można to robić ręcznie albo zainstalować podlewanie automatyczne.

Po posadzeniu należy pnączom zapewnić podpory o elementach do 1 cm grubości, po których będą się wspinały. Do podłoża, w czasie sadzenia oraz w kolejnych latach, jednorazowo w drugiej połowie kwietnia, dodajemy nawóz o spowolnionym działaniu (typu Osmocote 5-6m), zgodnie z instrukcją na opakowaniu, lub zamiast tego regularnie od kwietnia do lipca rośliny zasilamy roztworem nawozów.

Najczęstszym błędem popełnianym przy uprawie powojników lub innych pnączy w pojemnikach jest ich niedostateczne podlewanie, nadmierne nawożenie oraz niewystarczające zabezpieczenie przed zimą.

Zimowanie

Korzenie roślin są o kilkanaście stopni Celsjusza wrażliwsze na mróz niż ich część nadziemna (pędy), dlatego pojemniki przed zimą trzeba zabezpieczyć, aby temperatura w nich nie obniżyła się nadmiernie. Niezbyt duże pojemniki z powojnikami można na zimę umieścić w chłodnej piwnicy (0–5 stopni) lub zadołować je w ogrodzie w ziemi, tak aby podstawa rośliny była 5 cm pod powierzchnią ziemi.

Na balkonie czy tarasie można ustawić je na grubej płycie styropianowej i otoczyć pojemnik połączonymi płytami styropianu, sklejki lub kartonu. Tak otoczony pojemnik zasypujemy rozdrobnionym styropianem bądź innym nienasiąkającym materiałem izolacyjnym, np. sprzedawanymi na pocztach wypełniaczami do paczek.

Izolacja z każdej strony pojemnika powinna mieć grubość 5–10 cm, a od góry zabezpieczenie przed deszczem. Pozostawienie powojników na zimę na balkonie bez zabezpieczenia może spowodować przemarznięcie korzeni. Owinięcie pojemnika tkaniną czy folią bąbelkową jest najczęściej niewystarczające.

Odmiany powojników do uprawy w doniczkach

Powojnik Solina fot. Clematis Źrodlo Dobrych Pnaczy
Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik 'Solina'

Zdrowa, stosunkowo mało wymagająca i silnie rosnąca odmiana. Osiąga 2,5-3,5 m wysokości. Od końca czerwca do połowy sierpnia obsypuje się masą lilaróżowych kwiatów średnicy ok. 12 cm. Wymaga silnego cięcia wiosną (na wysokość ok. 30 cm).

Powojnik Warszawska Nike fot. Clematis Źrodlo Dobrych Pnaczy
Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik 'Warszawska Nike'

Odporna, obficie kwitnie, dorasta do 2-3 m. Purpurowofioletowe kwiaty średnicy 12-14 cm rozwijają się od czerwca do września. Wymaga słabego cięcia wiosną (na wysokość ok. 1 m).

Powojnik Julka fot. Clematis Źrodlo Dobrych Pnaczy
Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik 'Julka'

Umiarkowanie silnie rosnąca odmiana (1,5-2 m) o dwubarwnych, aksamitnych kwiatach. Kwiaty ciemnofioletowe z ciemnoczerwonym pasem pośrodku działek, zmieniają tonację barwy w zależności od pory roku i stanowiska. Nie lubi bardzo słonecznych miejsc – wystaw południowych. Kwiaty mają średnicę ok. 15 cm, rozkwitają od połowy maja do końca czerwca i ponownie od połowy sierpnia. Wymaga słabego cięcia wiosną (na wysokość ok. 1 m).

Powojnik Comtesse de Bouchaud fot. Clematis Źrodlo Dobrych Pnaczy
Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik 'Comtesse de Bouchaud'

Ceniona, stara, mało wymagająca, silnie rosnąca odmiana. Dorasta do 3-4 m. Urocze, różowe kwiaty, średnicy ok. 12 cm, rozwijają się licznie od końca czerwca do końca lipca i ponownie, ale mniej licznie, od połowy sierpnia do połowy września. Wymaga silnego cięcia wiosną (na wysokość ok. 30 cm).

Powojnik Polish Spirit fot. Clematis Źrodlo Dobrych Pnaczy
Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik 'Polish Spirit'

Urocza, odporna i silnie rosnąca odmiana. Osiąga 3–4 m wysokości. Wyjątkowo długo kwitnie, od początku lipca do początku października, obsypując się masą niebieskopurpurowych kwiatów średnicy 8–10 cm. Ładnie wyglądają też drobne, ciemnozielone do jesieni liście. Wymaga silnego cięcia wiosną (na wysokość ok. 30 cm).

Powojnik Krakowiak fot. Clematis Źrodlo Dobrych Pnaczy
Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik 'Krakowiak'

Wesoła, odporna i silnie rosnąca odmiana. Osiąga 3 m wysokości. Od końca czerwca do początków września obsypuje się setkami małych (5-8 cm), jaskraworóżowych kwiatów. Jasnozielone, drobne liście ładnie wyglądają do jesieni. Wymaga silnego cięcia wiosną (na wysokość ok. 30 cm).

Powojnik Prince Charles fot. Clematis Źrodlo Dobrych Pnaczy
Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik 'Prince Charles'

Średnio silnie rosnąca odmiana (do 2 m). Bardzo obficie kwitnie od połowy czerwca do końca lipca, a mniej obficie do września. Obsypuje się jasnoniebieskimi kwiatami (ok. 10 cm). Wymaga silnego cięcia wiosną (na wysokość ok. 30 cm).

Powojnik Hania fot. Clematis Źrodlo Dobrych Pnaczy
Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik 'Hania'

Umiarkowanie silnie rosnąca odmiana (1,5-2 m). Pięknie wyglądają jej aksamitne, jaskrawe, czerwone kwiaty z różowymi brzegami działek (płatków) i żółtym środkiem. Nie lubi bardzo słonecznych miejsc – wystaw południowych. Kwiaty mają średnicę ok. 15 cm, rozkwitają od połowy maja do końca czerwca i ponownie od połowy sierpnia. Wymaga słabego cięcia wiosną (na wysokość ok. 1 m).

Powojnik Jerzy Popieluszko fot. Clematis Źrodlo Dobrych Pnaczy
Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik 'Jerzy Popiełuszko'

Zwarta, dorasta do 1,2–1,5 m. Od połowy maja do połowy lipca cała pokrywa się masą jedwabistobiałych kwiatów, z kawowym środkiem, średnicy 13– 15 cm. Kontynuuje kwitnienie do października, ale mniej obficie. Nie lubi ciemnych miejsc i północnej wystawy. Wymaga słabego cięcia wiosną (na wysokość ok. 1 m).

Powojnik Maria Sklodowska Curie fot. Clematis Źrodlo Dobrych Pnaczy
Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik 'Maria Skłodowska Curie'

Wyjątkowo atrakcyjna odmiana o zawsze pełnych, kulistych lub półkulistych, białych kwiatach, średnicy 12–15 cm, obsypujących roślinę w czerwcu–lipcu. Przy długotrwałej chłodnej pogodzie na kwiatach pojawiają się zielonkawe, intrygujące przebarwienia. Lubi miejsca słoneczne, dobrze oświetlane. Wymaga słabego cięcia wiosną (na wysokość ok. 1 m).

Powojnik Piilu fot. Clematis Źrodlo Dobrych Pnaczy
Fot. Clematis Źródło Dobrych Pnączy

Powojnik 'Piilu'

Obficie i długo kwitnąca odmiana o zwartym wzroście (do 1,5 m). Kwiaty średnicy 8–12 cm mają lilaróżowe działki z ciemnoróżową pręgą pośrodku, wiosną często są półpełne, potem pojedyncze. Kwiaty są rozświetlone przez pęki złocistych pręcików. Kwitnie obficie w czerwcu–lipcu, a słabiej do końca sierpnia. Lubi miejsca słoneczne, dobrze oświetlane. Wymaga słabego cięcia wiosną (na wysokość ok. 1 m).

Tekst i zdjęcia: Szczepan Marczyński, Clematis Źródło Dobrych Pnączy www.clematis.com.pl. Na stronie poza encyklopedią pnączy z licznymi zdjęciami znajdziesz filmy instruktażowe, również o tym, jak dobierać pojemniki na balkon, jak sadzić i jak zabezpieczyć rośliny przed zimą). Zdjęcie tytułowe: Flora Dania

Artykuł ukazał się w magazynie Gardeners' World Polska Styczeń-Luty 2017

Gardener's World styczeń - luty 2017

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Styczeń-Luty 2017

Autor
Powojniki (clematisy) w doniczkach | Jak dbać, by miały mnóstwo kwiatów?
Powojniki (clematisy) w doniczkach | Jak dbać, by miały mnóstwo kwiatów?
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Styczeń-Luty 2017
Przejrzyj i kup