Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Strefa magazynu
styczeń - luty 2017

Nowy rok, postanowienia, plany, marzenia... Nowe życie. Czyż nie najlepiej symbolizuje je nasiono – mały cud, czekający na obudzenie sił witalnych przez pocałunek cieplejszych i jaśniejszych dni? Choćby zima była nie wiem jak piękna, to i tak nie możemy się doczekać najwcześniejszych oznak najmniejszego poruszenia w przyrodzie i ruszenia do ogrodu, wąchania chlorofilu, wysiewania i sadzenia.

Warto się do tego przygotować, dlatego już w zimowym numerze rozpoczynamy cykl poświęcony wysiewaniu nasion (od s. 83). Znajdziecie w nim mnóstwo wskazówek oraz kalendarze wysiewów – przygotowane dla polskich warunków – najpopularniejszych warzyw i roślin ozdobnych z kwiatów.

A może w nowym roku spróbujesz czegoś nowego? Odważ się – zachęca Łukasz Skop, dzieląc się doświadczeniami w uprawie z nasion niecodziennych roślin jadalnych i jednorocznych kwiatów. Choć niektóre ich nazwy brzmią nieco egzotycznie, jak klip Dagga czy kukamelon, nie są to kapryśne cieplarniane księżniczki!

Jeśli sam lubisz się zmierzyć z uprawą takich nieoczywistych gatunków i odmian, podziel się tym z innymi – czekamy na listy: listy@magazyngardenersworld.pl

Skoro mówimy o noworocznych postanowieniach, to według Carol Klein jednym z łatwiejszych do realizacji jest posadzenie przynajmniej po jednej zapierającej dech w piersiach roślinie na każdy miesiąc, Monty stawia zaś na przeorganizowanie warzywnika, tak by podążał za zmianami w naszym życiu – i za naszym apetytem.

Szanowni Czytelnicy, w nowym roku życzymy Wam apetytu na piękniejsze i lepsze ogrody!

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Lubimy zimę: Bo daje widoki na lepsze
W czasie zimy w ogrodzie niewiele się dzieje. To jednak dobry czas aby zaplanować nowe nasadzenia. Gwiazdą numeru jest Bergenia Schmidta (Bergenia x schmidtii).
Czytaj dalej
Wysiew nasion: Kiedy zacząć?
Charles Dowding wyjaśnia, kiedy rozpocząć wysiewy, by mieć świetne wyniki.
Czytaj dalej
Psy zawsze przy mnie
Ponieważ psy zajmują w życiu Monty’ego tak ważne miejsce (zarówno na ekranie, jak i poza nim), zdradza on, dlaczego nie chciałby, aby przestały mu towarzyszyć w ogrodzie.
Czytaj dalej
Czas zimowego przycinania
Wiele uśpionych teraz drzew i krzewów skorzysta z zimowego przycięcia, zwłaszcza przerośnięte egzemplarze. Bez zasłaniających widok liści – mówi Rosie Yeomans – z łatwością zobaczysz gałązki, które możesz usunąć.
Czytaj dalej
Wiewiórka w ogrodzie: Baśka w koronie
Choć zimą jej aktywność spada, wiewiórkę pospolitą można zobaczyć o tej porze roku wysoko na drzewach.
Czytaj dalej
Nowe sposoby dokarmiania ptaków
W ciągu ostatnich 25 lat dokonała się ogromna zmiana sposobu, w jaki dokarmiamy ptaki. Kate Bradbury sprawdza, co takiego się stało i jak możemy wykorzystać tę wiedzę, aby pomóc innym gatunkom.
Czytaj dalej
Zasmakuj sukcesu
Najlepszym miejscem do projektowania warzywnika jest stół w kuchni. Monty zdradza, co będzie uprawiał i jadł w nadchodzącym roku, i pokazuje, jak osiągnąć upragnione cele bez względu na wielkość działki.
Czytaj dalej
Jarmuż prosto z ogródka
To pożywne, uniwersalne i ozdobne z liści warzywo jest najodporniejszym członkiem rodziny kapustowatych – dostarcza zbiorów przez zimę aż do wiosny.
Czytaj dalej
Powojniki: Uprawa w pojemnikach
Jeśli chodzi o długość kwitnienia, nic nie przebije powojników – twierdzi Helen Riches.
Czytaj dalej
Wszystko o powojnikach
Powojniki to rośliny kwitnące bardzo obficie i kolorowo – nic dziwnego, że są tak lubiane. Dowiedz się, jakie odmiany najwspanialej kwitną w poszczególnych porach roku, poznaj porady specjalistów dotyczące uprawy powojników w pojemnikach (także w polskich warunkach) i tajniki ich pielęgnacji.
Czytaj dalej
Zestawienia idealne: Krople barw
Końcówka zimy przynosi niespodziewane kolory, formy i zapachy. Zobacz 3 propozycje na roślinne duety.
Czytaj dalej
Zestawienia idealne: Iskierki radości
Wypróbuj tych jaskrawych połączeń roślinnych, by rozjaśnić rabaty i… rozgrzać swoje serce. Zobacz 3 propozycje roślinnych duetów.
Czytaj dalej
Dekoracja sezonu: Piękność w różu
Ta zabawna kompozycja dodaje błyszczącej różowej doniczce splendoru i robi wrażenie.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Leszczyna pospolita 'Red Majestic'
Poskręcane pędy, różowe kotki, bordowe liście i jesienne orzechy – to cztery zalety tego łatwego w uprawie, wyrazistego krzewu – zachęca Graham Rice.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Dereń jadalny 'Variegata'
Wczesne kwiaty, kolorowe letnie liście, a potem owoce – ten łatwy w uprawie krzew prezentuje barwy przez większość roku, zachęca Graham Rice.
Czytaj dalej
Dieramy: Dzwony weselne
Jeśli chcesz dodać magii letniemu ogrodowi, wybierz delikatne, wdzięcznie przewieszające się dieramy – radzi James Wickham.
Czytaj dalej
1 roślina, 3 pomysły: Ciemierniki
Uroczo kołyszące się kwiaty ciemierników dodają elegancji kompozycjom w donicach. Kevin Smith pokazuje, jak stworzyć trzy dekoracje eksponujące te leśne piękności.
Czytaj dalej
Praca w ogrodnictwie: Zawód, do którego trzeba dorosnąć
Początek nowego roku to czas refleksji, postanowień, a czasem nawet decyzji o zmianie zawodu. Czy jednak ogrodnictwo na pewno jest dla ciebie? Monty rozważa różne możliwości pracy na tym polu, zaś kilka osób, które zdecydowały się na zmianę profesji, opowiada swoje historie.
Czytaj dalej
Notes Joego: Pełnia blasku
Środek zimy może być posępny zarówno dla ogrodów, jak i dla samych ogrodników. Joe Swift znalazł na to antidotum – ogniste założenie w Hampshire.
Czytaj dalej
Ulubieńcy Carol: Rośliny na cały rok
Jednym z łatwych do realizacji noworocznych postanowień jest posadzenie przynajmniej po jednej zapierającej dech w piersiach roślinie na każdy miesiąc w roku. Carol Klein poleca 12 własnych gwiazd sezonu.
Czytaj dalej
Wiosenne kwiaty: Dotyk wiosny
Wypełnij dom kolorowymi wiosennymi kwiatami, wykonując dekoracje z pędzonych cebulek proponowane przez Helen Riches.
Czytaj dalej
Przebiśniegi Carol: Rozkoszne śnieżynki
Chociaż niepozorne, są zwiastunami wiosny – a tych wszyscy szaleńczo pożądamy. Carol Klein przedstawia przebiśniegi, które skradną ci serce i zasłużą na własne miejsce w twoim ogrodzie.
Czytaj dalej
Twoja strona ogrodu
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska październik 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT