Logo
Logo

Notes Joego: Pełnia blasku

Środek zimy może być posępny zarówno dla ogrodów, jak i dla samych ogrodników. Joe Swift znalazł na to antidotum – ogniste założenie w Hampshire.

Czy twój ogród traci urok wraz z nadejściem stycznia? To jeden z najtrudniejszych miesięcy pod względem zastosowania roślin, które przyciągają wzrok. Jeśli szukasz inspiracji, wybierz się do Winter Garden (Zimowy Ogród) w Harold Hillier Gardens w Hampshire. Wizyta w nim dostarczy pomysłów na sezonowe nasadzenia oraz da ci zastrzyk energii.

Odwiedzałem to miejsce wiele razy, aby poprawić sobie nastrój w środku zimy, i zawsze wracałem do domu z lepszym samopoczuciem. Poszczególne rośliny i dobrze przemyślane, proste kombinacje, które tam widzimy, pokazują, jak bardzo żywy i zachęcający może być ogród w przygnębiający, zimowy dzień.

Zimowe pędy dereni, wierzb i pnie drzew z nietypową korą wyróżniają się pośród starannie dobranych, zimozielonych roślin liściastych. Przepyszna woń wawrzynów, sarcococcy i kaliny przebija się przez surowe, zimne powietrze, pociągając za nos przez ogród; zapach niektórych z nich poczujesz, zanim zdążysz je ujrzeć.

Sam układ ogrodu jest niesamowicie prosty. Składa się z różnych rozmiarów wysepek rabatowych i skoszonych ścieżek, które kierują zwiedzających kilka stopni w górę i w dół, do światła i w zacienione miejsca – ale tak, że zawsze czujesz się, jakbyś był wśród roślinności...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Styczeń-Luty 2017