Logo
Logo
Okazje

Przebiśniegi Carol: Rozkoszne śnieżynki

Chociaż niepozorne, są zwiastunami wiosny – a tych wszyscy szaleńczo pożądamy. Carol Klein przedstawia przebiśniegi, które skradną ci serce i zasłużą na własne miejsce w twoim ogrodzie.

Jak to możliwe, że tak maleńki kwiat wzbudza tak wielkie poruszenie i wyzwala tyle radości i podniecenia? Nawet „nieogrodnicy” znają przebiśniegi, a jedno spojrzenie na nie od razu daje pewność, że wiosna jest już tuż za rogiem. Są uosobieniem odrodzenia: ciemna, przemoczona i do obrzydliwości przesiąknięta pesymizmem ziemia nagle przechodzi transformację i ożywa, kiedy szarozielone listki przekłuwają jej powierzchnię, aż w końcu, osiągnąwszy odpowiednią wysokość, eleganckie białe dzwonki kołyszą się swobodnie na swoich łodyżkach.

Przebiśniegi nie są samotnikami. Pokrywają ziemię całymi dywanami, pasami, rzekami dzwonków. W ogrodach i dzikich lasach mogą wyrastać setkami tysięcy. Łacińską nazwę Galanthus nivalis śnieżyczce przebiśnieg nadał szwedzki botanik Karol Linneusz w swoim dziele Species Plantarum w 1753 roku. Jej nazwa wywodzi się od greckiego gala – oznaczającego „mleko” i anthos – „kwiat”, a nivalis znaczy tyle, co „ze śniegu” i odnosi się albo do śnieżnobiałego koloru kwiatów, albo do wczesnowiosennego kwitnienia. Jednak już znacznie wcześniej, bo w 1579 rzutki i myślący przyszłościowo botanik John Gerard wspomniał śnieżyczkę w dziele The Herball or Generall Historie of Plantes...

Pełen tekst możesz przeczytać w magazynie Gardeners' World Polska Styczeń-Luty 2017

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Lista zakupów
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska kwiecień 2022

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!