Powojnik 'Królowa Bona' to obficie kwitnąca, polska odmiana powojnika o fioletowopurpurowych kwiatach z wyraźną pręgą, zaliczana do grupy powojników Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących.

Kwiaty mają 9-12 cm średnicy, pojawiają się 60 cm od podstawy rośliny. Kwiaty rozwijające się na zeszłorocznych pędach są pełne, a tworzące się latem na nowych przyrostach półpełne, czasami pojedyncze. Działki okwiatu są liczne, eliptyczne, ostro zakończone, fioletowopurpurowe z purpurową pręgą, w trakcie przekwitania jaśnieją. Pręciki zbudowane z żółtych pylników osadzonych na kremowych nitkach. Kwitnie w czerwcu i lipcu, ponownie zakwita we wrześniu, ale już słabiej. Liście średniej wielkości, zielone, sercowate, pojedyncze lub złożone trójdzielne. Młode przyrosty purpurowe, w miarę wzrostu zielenieją. Pnącze wspina się za pomocą ogonków liściowych, dorasta do 1,5-2 m wysokości.

Mało wymagające pnącze, preferuje stanowiska słoneczne, gleby żyzne, przepuszczalne, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego.

Strefa mrozoodporności: 4 -34/-29 °C

Roślina zakwalifikowana do Konkursu Roślin Nowości 2022

 Hodowca: Szczepan Marczyński, Polska
 Wprowadzenie na rynek: 2021 r.
 Zgłaszający: Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp.k., ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska

 

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Więcej informacji na: Konkurs Roślin Nowości 2022
Więcej o roślinach i ich producentach na: e-katalogroslin.pl