Logo
Logo

Powojnik 'Niobe'

Clematis ‘Niobe’ należy do Grupy Powojników Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian powojnika o kwiatach w ciemnoczerwonej tonacji kolorystycznej, uzyskana w Polsce w latach 60. XX wieku przez Władysław Nolla – uznanego na świecie i utytułowanego hodowcy, którego odmiany wyróżniano i nagradzano za granicami kraju.

Dowiedz się, jakie wymagania ma ta odmiana powojnika, jak ją uprawiać i gdzie najlepiej posadzić w ogrodzie.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Powojnik (Clematis) ‘Niobe’ jest dostępny w sprzedaży od 1975 roku. Roślina otrzymała prestiżowe wyróżnienie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (Royal Horticultural Society) – nagrodę AGM – Award of Garden Merit – przyznawaną najlepszym odmianom roślin ogrodowych oraz znalazła się na liście odmian powojników dla początkujących miłośników tych roślin, wydaną w 2004 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Powojnikowe (International Clematis Society).

Powojnik ‘Niobe’ wspina się do około 2 m wysokości. Kwitnie obficie w czerwcu a następnie tworzy nieliczne kwiaty w okresie późnego lata, w sierpniu i we wrześniu.

Kwiaty powojnika 'Niobe' są pojedyncze, ciemnoczerwone, w pąkach bardzo ciemne, w kolorze dojrzałych wiśni. Rozwinięte kwiaty mają 14 cm średnicy, są zbudowane z 6 działek otaczających zebrane w środku żółte pylniki, tworzące jasne oczko.

Liście sezonowe, zielone, trójlistkowe o gładkich brzegach blaszki liściowej. Ogonki liściowe łatwo owijają się wokół napotkanych podpór, pozwalając roślinie piąć się wzwyż.

powojnik Clematis 'Niobe'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Powojnik ‘Niobe’ najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, ale zdrenowanych i przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Gleby zbyt ubogie przed posadzeniem powojnika warto wzbogacić dodatkiem gliny lub kompostu. Gleby zwięzłe, słabo przepuszczalne należy koniecznie rozluźnić, dodając piasku.

Rośliny najlepiej sadzić na wystawie wschodniej lub zachodniej. ‘Niobe’ jest odmianą powojnika w pełni odporną na mróz.

W przypadku wystąpienia objawów uwiądu, wszystkie zamierające pędy należy wyciąć przy ziemi i spalić. Jeśli na młodych przyrostach pojawią się kolonie mszyc, wystarczy zastosować jeden z wielu dostępnych na rynku środków przeznaczonych do zwalczania tych szkodników.

Cięcie powojnika 'Niobe' należy ograniczyć do usuwania pędów uszkodzonych lub martwych, bowiem każdy zabieg skracania pędów powoduje osłabienie kwitnienia w kolejnym sezonie.

Gdzie posadzić?

Powojnik 'Niobe' doskonale sprawdzi się posadzony w przydomowym ogrodzie lub na działce, ale może być też uprawiany w zieleni osiedlowej.

 

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Powojnik 'Niobe'
Powojnik 'Niobe'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
kategoria-abc_ogrodnika_aktualnosci_ogrodnicze
NAJNOWSZE TREŚCI