Uprawa clematisów na balkonie
Powojniki (Clematis), choć nie są to rośliny łatwe w pielęgnacji, doskonale nadaje się do oprawy doniczkowej. Poza powojnikami możemy uprawiać wiele innych roślin pnących - gatunków jednorocznych i wieloletnich - poznaj je i przeczytaj artykuł: Pnącza na balkon - najlepsze rośliny pnące do doniczek.
Jeśli chcesz aby Twoje clematisy rosły na balkonie przez wiele lat, posadź je do większych i głębszych doniczek, niż te, które widzisz na zdjęciach! |
FILM: Jak sadzić powojniki do donic?
Uprawa powojników na balkonie | Jak dbać o clematisy, by obficie kwitły?
Aby uprawiać powojniki na balkonie, najpierw musisz wybrać odpowiednią donicę i miejsce. Następnie należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, aby rośliny mogły prawidłowo rosnąć i kwitnąć.
Sadzenie
Powojniki można sadzić praktycznie przez cały sezon wegetacyjny. Najlepiej jednak zrobić to na wiosnę, aby jak najdłużej cieszyć się ich urodą. Warto pamiętać, aby roślinę po wyjęciu z plastikowej doniczki posadzić na docelowym miejscu nieco głębiej, tak aby 5-10 cm pędu było zasypane ziemią.
Stanowisko
Większość clematisów najlepiej będzie rosnąć w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Na ciemnych balkonach (z wystawą północną) ich uprawa może być trudniejsza, z uwagi na mniej słońca, silniejsze wiatry i ostrzejsze zimowe mrozy.
Podłoże
Ziemia dla powojników musi być żyzna i przepuszczalna. Najlepiej kupić specjalne podłoże do powojników lub uniwersalną ziemię do kwiatów balkonowych o pH 6-7. Na dnie doniczki niezbędna będzie warstwa drenażu, aby nadmiar wody odpływał przez otwory.
Doniczka
Roślinom trzeba zapewnić dużą doniczkę - posiadającą przynajmniej 30 cm szerokości i głębokości. Zapewni ona korzeniom odpowiednią ilość podłoża do wzrostu, ochroni przed przesychaniem i przemarzaniem, poza tym będzie na tyle ciężka, że oprze się silniejszym wiatrom, i nie przewróci się wraz z rośliną.
Podpory
Powojniki to pnącza, potrzebują więc solidnych podpór, po których będą "mogły się wpinać". Mniejszym okazom wystarczy wigwam z bambusowych tyczek, większe będą potrzebować ażurowej drewnianej kratki lub niewielkiej pergoli.
Podlewanie
Powojniki bardzo źle znoszą suszę, dlatego nie można dopuścić do ich przesuszenia. Podłoże powinno być stale wilgotne. Należy to często sprawdzać i w razie potrzeby nawadniać rośliny - w czasie upałów nawet dwa razy dziennie!
Nawożenie
Powojniki tworzą dużą masę zielonych liści i wiele kwiatów, dlatego też wymagają zasilania. Wiosną warto zastosować długodziałający nawóz (najlepiej specjalny do clematisów). W sezonie można zasilać nawozem do roślin kwitnących.
Zimowanie
Rośliny można przenieść na czas zimy do chłodnego pomieszczenia (0-5 stopni) lub zakopać w ogrodzie. Mrozy mogą spędzić także na balkonie, pod warunkiem ich solidnego zabezpieczenia. Doniczkę trzeba odizolować od zimnej podłogi, ustawiając ją na styropianie. Donicę także trzeba odizolować - t.j. najlepiej obłożyć grubym styropianem i owinąć słomą lub grubą warstwą juty lub agrowłókniny.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Admphoto2 / Dreamstime, pozostałe zdjęcia: Flora Dania