Powojnik (Clematis) odmiana 'Snow Storm' PBR należy do Grupy Powojników Wielkokwiatowych Późno Kwitnących. Pnącza te są bardzo licznym rodzajem w rodzinie jaskrowatych (Ranunculaceae).

Liście powojnika są pojedyncze, jasnozielone, matowe, sercowate lub złożone, trójlistkowe. Pnącze czepia się podpór ogonkami liściowymi. Osiąga 2-2,5 m wysokości.

Odmiana 'Snow Storm' jest obficie kwitnąca. Kwiaty o średnicy 10-14 cm, pojedyncze, czysto białe, zbudowane z 5-6 lekko pofalowanych działek z wyraźnym unerwieniem. Pręciki złożone z jasnożółtych pylników, osadzonych na białych nitkach. Główne kwitnienie przypada od połowy czerwca do końca lipca. Roślina może powtórzyć mniej obficie kwitnienie na przełomie września i października. 

Wymagania i uprawa

Nie odbiega wymagani uprawowymi od innych powojników. Roślina lubi miejsca jasne, dobrze oświetlone, preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane. Roślina jest odmiana odporna na mróz,

Zastosowanie

Powojnik 'Snow Storm' może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach iglastych i liściastych. Jako pnącze dobrze prezentuje się sadzony przy kratach, obeliskach i innych podporach ogrodowych. Nadaje się też do uprawy w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. 

Ciekawostki

Powojnik ten został wyhodowany przez Szczepana Marczyńskiego i wprowadzony na rynek w 2021 r.. Brał udział w Konkursie Roślin Nowości 2021, gdzie został zgłoszony przez CLEMATIS ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY Sp. z o.o. Sp..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska 

CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy - logo