Powojnik (Clematis) odmiana 'Floral DancePBR to polska odmiana z Grupy Powojników Wielkokwiatowych Późno Kwitnących. Pnącza te należą do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) i są bardzo popularne jako rośliny ogrodowe.

Powojnik ten osiąga 2-2,5 m wysokości. Ma liście złożone, dwu- lub trójlistkowe, czasami pojedyncze, sercowate. Tak jak inne powojniki, czepia się podpór ogonkami liściowymi

Odmiana charakteryzuje się zawsze pełnymi lub półpełnymi, ciemnoniebieskimi kwiatami, pojawiającymi się na tegorocznych pędach. Kwiaty są średniej wielkości (od 5 do 7 cm średnicy) i są zbudowane z fioletowoniebieskich działek z purpurową pręgą. Pręciki złożone z żółtych pylników osadzonych na filetowo-zielonkawych nitkach. Powojnik ten kwitnie od połowy czerwca do końca lipca i powtarza kwitnienie we wrześniu (znacznie mniej obfite).

Wymagania i uprawa

Wymagania 'Floral Dance' są takie same jak pozostałych powojników z grupy późno kwitnących. Roślina preferuje miejsca jasne, niezbyt gorące, gleby żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Odmiana jest odporna na mróz.

Zastosowanie

Powojnik 'Floral Dance' nadaje się do uprawy przy różnych kratach i innych ażurowych podporach ogrodowych oraz w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Wygląda też pięknie, gdy sąsiadując z wyższymi roślinami będzie się po nich wspinał – takimi naturalnymi podporami będą np. krzewy iglaste i liściaste.

Ciekawostki

Powojnik ten został wyhodowany przez Szczepana Marczyńskiego (Polska) i wprowadzony na rynek w 2021 r.. Brał udział w Konkursie Roślin Nowości 2021, do którego został zgłoszony przez CLEMATIS ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY Sp. z o.o. Sp..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska

logo - CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy