Powojnik (Clematis) 'Golden Dream' PBR to pięknie kwitnące pnącze z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae).

★ Powojnik 'Golden Dream' PBR wygrał brązowy medal i wyróżnienie dziennikarzy w Konkursie Roślin NOWOŚCI – "Roślinne Nowości 2020" na 28. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie Online. Został zgłoszony przez Clematis Źródło Dobrych Pnączy.

Ta polska odmiana powojnika należy do Grupy Atragene i wyróżnia się pięknymi, dzwonkowatymi, półpełnymi kwiatami o jasnożółtej barwie

Kwiaty w początku kwitnienia są limonkowożółte. Osiągają średnicę 7-9 cm – są jednymi z większych w tej grupie powojników. Ich szypułki są purpurowe. Pojedynczy kwiat jest zbudowany z 4 lancetowatych, lekko pofalowanych i ostro zakończonych działek oraz 10-25 prątniczek. Prątniczki są zwężone, wydłużone, mogą być dłuższe od zewnętrznych działek, a ich wierzchołki są uniesione.

W trakcie kwitnienia kwiaty stają się bardziej żółte, a u nasady prątniczek i wzdłuż nerwu głównego pojawia się bordowe przebarwienie. Pnącze kwitnie najobficiej w maju i przyjemnie pachnie (grejpfrutowo). 

Wymagania i uprawa

Odmiana lubi miejsca dobrze oświetlone, ale nie gorące. Znosi półcień. Jest mrozoodporna (strefa 4), mało wymagająca i dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych. Nie wymaga cięcia.

Zastosowanie

Powojnik 'Golden Dream' jest przydatny do sadzenia przy ogrodzeniach, podporach ogrodowych, kamieniach, starych pniach, krzewach liściastych lub iglastych. Może być stosowana jako roślina okrywowa.

Zdjęcia: Clematis Źródło Dobrych Pnączy, tekst: na podstawie materiałów prasowych Konkursu Roślin Nowości 2020/Zieleń To Życie

logo - CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy