Dalie kwitną nieprzerwanie od lata do pierwszych przymrozków i zakwitną obficie, jeśli tylko będą regularnie usuwane ich przekwitłe kwiaty. Najlepiej radzą sobie w pełnym słońcu i preferują dobrze przepuszczalne gleby piaszczyste, ale tolerują też cięższe gleby gliniaste, zwłaszcza jeśli zostaną wzbogacone piaskiem lub mchem torfowym.
Jakie dalie posadzić w ogrodzie?
Dalie mogą osiągać wysokość od ok. 30 cm do nawet 180 cm. Klasyfikowane według rozmiaru, kształtu i koloru, nieskończone dostępne odmiany dalii sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie! Kolory wahają się od żółtego, różowego, fioletowego, czerwonego, szkarłatnego, pomarańczowego do białego, a znajdą się także wielokolorowe, z paskami i dwukolorowymi płatkami.
Dalie talerzowe
Dalie talerzowe to najbardziej pokaźne dalie z ogromnymi kwiatami o średnicy nawet do 30 cm! Te piękności kwitną nieprzerwanie od lata do pierwszych przymrozków.
- Olbrzymie kwiaty, dorastające do 30 cm
- Płatki bywają skręcone lub spiczaste
- Dorastają do 120 cm wysokości
- Idealne na rabaty, obwódki wokół ścieżek
Dalie kaktusowe/półkaktusowe
Kaktusowe dalie zawdzięczają swoją nazwę spiczastym zakończeniom płatków, które nadają im kłujący wygląd. Kwiaty dalii kaktusowych są podwójne i różnokolorowe. Te wyjątkowe odmiany kwitną przez całe lato i dobrze znoszą niekorzystne warunki pogodowe.
- Zwinięte, spiczaste płatki nadają kwiatom kolczasty wygląd
- Kwiaty mają od 5 do 30 cm średnicy
- Rośliny te zwykle dorastają do co najmniej 100 cm wysokości
Dalie pomponowe i kuliste
Te małe, podwójne kwiaty mają otwarty środek i są w kształcie kuli z zawiniętymi płatkami, które zakrzywiają się do wewnątrz. Płatki są zazwyczaj tępe na końcach i często są idealnie symetryczne w swoim ułożeniu. Piękne w bukietach lub jako nasadzenia na patio w żywych odcieniach różu, żółci i pomarańczy.
- Płatki tworzą spiralę
- Większość odmian ma małe kwiaty
- Mogą dorastać do ok. 10 cm wysokości
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Dalie ozdobne
Dalie ozdobne to wyjątkowe rośliny o podwójnych kwiatach, których płatki są płaskie lub zwinięte. Ich klasyfikacja dzieli się na dwie kategorie: „formalne” odmiany ozdobne mają zwykle szerokie i płaskie płatki z symetrycznymi układami, podczas gdy odmiany „nieformalne” mają nieregularne układy płatków z zawiniętymi końcami. Występują w ogromnej gamie rozmiarów, dzięki czemu nadają się do różnych zastosowań w architekturze krajobrazu.
- Formalne odmiany mają równomiernie rozmieszczone płatki o płaskim końcu
- Odmiany nieformalne mają nieregularne układy płatków skręconych lub falistych
- Występują w różnych rozmiarach, ale zazwyczaj mają duże kwiaty
- Odmiany te mogą mieć nawet 180 cm wysokości!
Dalie zawilcowe i Collarette
Dalie zawilcowe składają się z jednej lub więcej warstw płatków otaczających skupisko małych różyczek, które tworzą środek przypominający poduszkę. Collarettes mają warstwę płaskich lub lekko zagłębionych płatków otaczających otwarty środek. Kwiaty są jednolite lub dwukolorowe i występują w różnych kolorach, od głębokich burgundów i pomarańczy po jaskrawe żółcie i biele. Te kwiaty dalii są zwykle mniejsze niż inne typy i nadają się przede wszystkim na obwódki i do pojemników.
- Małe kwiaty o średnicy do 10 cm
- Idealne do nasadzeń obwódkowych i do pojemników
- Większość odmian dorasta do 120 cm wysokości
Dalie piwoniowe
Dalie piwoniowe mają małe kwiaty z dwiema lub więcej warstwami płatków. Kilka odmian dalii piwoniowych ma ciemne liście, co odróżnia je od innych rodzajów dalii. Podobnie jak w przypadku większości odmian dalii, odmiany o kwiatach piwonii kwitną nieprzerwanie od lata do pierwszych przymrozków. Świetnie nadają się do nasadzeń na rabaty i do pojemników, a także sprawdzają się w kompozycjach z kwiatów ciętych.
- Kwiaty mają zazwyczaj średnicę ok. 12 cm
- Odmiany te dorastają do 120 cm wysokości
- Często o nieregularnym kształcie płatków i niepowtarzalnym, ciemnym ulistnieniu
- Idealne do nasadzeń obwódkowych przy ścieżkach lub do pojemników
Dalie storczykowe
Dalie storczykowe to jedne z najpiękniejszych dalii, które często przypominają wiatraczki z żywymi, zwiniętymi płatkami i jasnopomarańczowymi lub żółtymi środkami. Odmiany o podwójnych kwiatach mają zagięte do tyłu płatki, które zwijają się do wewnątrz.
- Odmiany dorastają nawet do 120 cm wysokości
- Niepowtarzalnie ukształtowane płatki w pojedynczej i podwójnej warstwie
- Przypominają storczyki
Dalie mignon
Dalie mignon to klasyczne kwiaty, zwarte o zaokrąglonym wyglądzie przypominającym stokrotki, z pojedynczą warstwą płatków wokół złotych środków. Dostępne są odmiany w różnych odcieniach różu, a także delikatnej żółci, czerwieni i bieli. Mają stosunkowo niewielki pokrój, co czyni je wszechstronnymi roślinami w ogrodzie.
- Układ i wygląd płatków stokrotki
- Kwiaty mają od 8 do 10 cm średnicy
- Dalie mignon osiągają około 50 cm wysokości
- Doskonałe do pojemników lub skrzynek
Ciekawostki o uprawie dalii
- Dalie wyrastają z bulw podobnych do cebulek, ale ze skórką podobną do ziemniaka.
- Bulwy dalii mogą zimować w ziemi lub być zbierane po pierwszych przymrozkach i przechowywane przez zimę w chłodniejszym klimacie.
- Preferują ciepłe gleby i umiarkowaną ilość wody; zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie bulw.
- Dalie idealnie nadają się na kwiaty cięte. W rzeczywistości im więcej kwiatów dalii ścinamy, tym więcej roślina wyprodukuje.
Tekst: NGB / Eden Brothers, zdjęcie tytułowe: congerdesign, Ralphs_Fotos, dewdrop157 / Pixabay