Logo
Logo
23
Okazje

Dalie kaktusowe – uprawa i odmiany

Dalia kaktusowa to bardzo urocza roślina. Jej hodowla jest doskonałym wyborem dla tych osób, którzy chcą wypełnić ogród wielobarwnymi kwiatami. Pełne, duże kwiatostany z płatkami zwijającymi się w rurki występują w bardzo wielu kolorach, a posadzenie ich w ogrodzie sprawia, że wiosną oraz latem prezentuje się on niesamowicie.

 

Jak wyglądają dalie kaktusowe?
Kwiatostan jak kaktus

Dalie kaktusowe to jedna z wielu grup dalii powszechnie zwanymi georginiami, wyróżnionych ze względu na swój piękny, nietypowy kwiatostan.

Wśród dalii kaktusowych wyróżnia się kilka rodzajów kwiatów, z których są zbudowane kuliste kwiatostany tych roślin. Różnią się one pomiędzy sobą kształtem płatków – niektóre z nich są zwinięte w spiczaste rurki oraz symetrycznie rozłożone wokół środka kwiatu. Inne z kolei posiadają zakrzywiony kształt do zewnątrz i są postrzępione.

Jak dbać o dalie kaktusowe?
Krótki poradnik uprawy

Jeśli dalie są prawidłowo pielęgnowane, to niektóre ich odmiany potrafią dorosnąć do wysokości nawet 2 m! A ich kwiatostany osiągną średnicę ok. 10-15 cm.

  • Dalie są ciepłolubne i dlatego musimy je sadzić po zagrożeniu przymrozkami, tj. najlepiej po 15 maja.
  • W przypadku sadzenia dalii do donic, można to robić wcześniej, ale pamiętajmy, by rośliny wnosić do domu przed zapowiadanym mrozem.
  • Bulwy dalii sadzimy w żyzne podłoże na głębokość 5-7 cm.

  • Ziemia dla dalii kaktusowych powinna być bogata w składniki odżywcze i posiadać obojętne pH. Takie cechy ma każda ziemia uniwersalna, którą można kupić w sklepach ogrodniczych.
  • Dale należy podlewać w okresie przedłużających się suchych okresów oraz nawozić do połowy sierpnia.
  • Wysokie rośliny dobrze wyposażyć w podpory.
  • Dale wykopujemy przed zimą w październiku (przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami).

Wybierając najwyższej jakości sadzonki dalii kaktusowej można wyhodować kwiaty o perfekcyjnie wyglądających kwiatostanach. Dzięki nim można stworzyć niezwykle malowniczy oraz uroczy ogród.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: iBulb

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu