Logo
Logo

Serduszka okazałe 'Alba'

To łatwa w uprawie, odporna na szkodniki i choroby wiosenna bylina. Przyciąga uwagę oryginalnymi, białymi kwiatami w kształcie serduszek. Sprawdza się przede wszystkim w miejscach zacienionych, np. pod koronami drzew liściastych. W jednym miejscu może rosnąć przez wiele lat.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Do rodzaju serduszka (Dicentra) zalicza się około 20 gatunków roślin jednorocznych i wieloletnich, naturalnie występujących w Azji oraz Ameryce Północnej. Rośliny te swoją nazwę zawdzięczaj atrakcyjnym kwiatom, których kształt przypomina serce. Warto wiedzieć, że serduszka zawierają wiele substancji czynnych, wykorzystywanych w medycynie.

W Polsce można uprawiać 5 gatunków bylinowych serduszek, ale najpopularniejszym z nich jest pochodząca z Azji Wschodniej serduszka okazałe. Roślinę wprowadzono do uprawy w XIX wieku. Jej urocze, różowo-białe kwiaty zawieszone na łukowato wygiętych łodygach zachwyciły miłośników ogrodnictwa i gatunek szybko zyskał na popularności, trafiając do ogrodów niemal całej Europy. Wśród kilku dostępnych na rynku odmian tego gatunku wyjątkowo elegancką, aby nie powiedzieć wytworną, jest kwitnąca na biało odmiana 'Alba'.

Serduszka okazałe (Dicentra spectabilis) 'Alba' to wysoka bylina dorastająca do 0,8 m wysokości, tworząca wiosną (na początku kwietnia) silne, grube łodygi. Oczywiście rozwój rośliny zależy od temperatury. Jeśli jest ciepło, serduszka szybko tworzą jasnozielone, pierzasto złożone liście z szerokimi klapami (podobne do liści lubczyku). Pąki kwiatowe rośliny tworzą się na szczytach łodyg. Kwiaty rozwijają się od maja do czerwca. Pojedynczy kwiat ma 2-3 cm długości i 1,5 cm szerokości, jest zbudowany z 4 rozdętych u podstawy, białych płatków korony ułożonych w taki sposób, że swoim kształtem przypominają serce. Kwiaty są zebrane w groniaste, długie kwiatostany, początkowo łukowate, potem bardziej wyprostowane. Po kwitnieniu rośliny stopniowo przechodzą w spoczynek. Liście zaczynają robić się jasne, potem żółte, łodygi załamują się i latem zupełnie zasychają.

Zobacz więcej gatunków i odmian serduszek

 

Wymagania i pielęgnacja

Serduszka okazałe są łatwe w uprawie, zdrowe, odporne na choroby i szkodniki oraz długowieczne; w jednym miejscu mogą rosnąć przez kilkadziesiąt lat. Tworzą silny i głęboki system korzeniowy. W naturze rośliny te stanowią część runa leśnego, wymagają więc miejsc cienistych lub półcienistych, osłoniętych od wiatru oraz wilgotnego i żyznego podłoża. Są w pełni odporne na mróz, ale niestety bywają uszkadzane przez silne wiosenne przymrozki występujące w maju. Dlatego w razie zapowiedzi wystąpienia późnych przymrozków byliny te warto okryć na noc agrowłókniną. Wprawdzie uszkodzone rośliny potrafią się szybko zregenerować, jednak nie będą już tak ładne, a ich kwitnienie będzie słabe.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Gdzie posadzić

W ogrodzie serduszka najlepiej sadzić pod koronami drzew liściastych, które wiosną przepuszczają wystarczającą ilość światła, na rabatach bylinowych oraz w towarzystwie niewielkich krzewów. Ze względu na wczesne zamieranie serduszek (już w połowie lata) rośliny wymagają zestawienia z takimi gatunkami, które szybko zamaskują pozostałe po nich puste miejsce. Doskonale do tego celu nadają się funkie, które rozwijają się trochę później niż serduszka i mają podobne wymagania uprawowe. Równie dobrze rośliny te można sadzić w towarzystwie tawułek, parzydła, bodziszków czy brunnery wielkolistnej, której niebieskie kwiaty wiosną wspaniale komponują się z białymi kwiatami serduszek.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Serduszka okazałe 'Alba'
Serduszka okazałe 'Alba'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)