Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
30
Do góry

Serduszka okazałe 'Alba'

To łatwa w uprawie, odporna na szkodniki i choroby wiosenna bylina. Przyciąga uwagę oryginalnymi, białymi kwiatami w kształcie serduszek. Sprawdza się przede wszystkim w miejscach zacienionych, np. pod koronami drzew liściastych. W jednym miejscu może rosnąć przez wiele lat.

Do rodzaju serduszka (Dicentra) zalicza się około 20 gatunków roślin jednorocznych i wieloletnich, naturalnie występujących w Azji oraz Ameryce Północnej. Rośliny te swoją nazwę zawdzięczaj atrakcyjnym kwiatom, których kształt przypomina serce. Warto wiedzieć, że serduszka zawierają wiele substancji czynnych, wykorzystywanych w medycynie.

W Polsce można uprawiać 5 gatunków bylinowych serduszek, ale najpopularniejszym z nich jest pochodząca z Azji Wschodniej serduszka okazałe. Roślinę wprowadzono do uprawy w XIX wieku. Jej urocze, różowo-białe kwiaty zawieszone na łukowato wygiętych łodygach zachwyciły miłośników ogrodnictwa i gatunek szybko zyskał na popularności, trafiając do ogrodów niemal całej Europy. Wśród kilku dostępnych na rynku odmian tego gatunku wyjątkowo elegancką, aby nie powiedzieć wytworną, jest kwitnąca na biało odmiana 'Alba'.

Serduszka okazałe (Dicentra spectabilis) 'Alba' to wysoka bylina dorastająca do 0,8 m wysokości, tworząca wiosną (na początku kwietnia) silne, grube łodygi. Oczywiście rozwój rośliny zależy od temperatury. Jeśli jest ciepło, serduszka szybko tworzą jasnozielone, pierzasto złożone liście z szerokimi klapami (podobne do liści lubczyku). Pąki kwiatowe rośliny tworzą się na szczytach łodyg. Kwiaty rozwijają się od maja do czerwca. Pojedynczy kwiat ma 2-3 cm długości i 1,5 cm szerokości, jest zbudowany z 4 rozdętych u podstawy, białych płatków korony ułożonych w taki sposób, że swoim kształtem przypominają serce. Kwiaty są zebrane w groniaste, długie kwiatostany, początkowo łukowate, potem bardziej wyprostowane. Po kwitnieniu rośliny stopniowo przechodzą w spoczynek. Liście zaczynają robić się jasne, potem żółte, łodygi załamują się i latem zupełnie zasychają.

Zobacz więcej gatunków i odmian serduszek

Wymagania i pielęgnacja


Serduszka okazałe są łatwe w uprawie, zdrowe, odporne na choroby i szkodniki oraz długowieczne; w jednym miejscu mogą rosnąć przez kilkadziesiąt lat. Tworzą silny i głęboki system korzeniowy. W naturze rośliny te stanowią część runa leśnego, wymagają więc miejsc cienistych lub półcienistych, osłoniętych od wiatru oraz wilgotnego i żyznego podłoża. Są w pełni odporne na mróz, ale niestety bywają uszkadzane przez silne wiosenne przymrozki występujące w maju. Dlatego w razie zapowiedzi wystąpienia późnych przymrozków byliny te warto okryć na noc agrowłókniną. Wprawdzie uszkodzone rośliny potrafią się szybko zregenerować, jednak nie będą już tak ładne, a ich kwitnienie będzie słabe.

Gdzie posadzić

W ogrodzie serduszka najlepiej sadzić pod koronami drzew liściastych, które wiosną przepuszczają wystarczającą ilość światła, na rabatach bylinowych oraz w towarzystwie niewielkich krzewów. Ze względu na wczesne zamieranie serduszek (już w połowie lata) rośliny wymagają zestawienia z takimi gatunkami, które szybko zamaskują pozostałe po nich puste miejsce. Doskonale do tego celu nadają się funkie, które rozwijają się trochę później niż serduszka i mają podobne wymagania uprawowe. Równie dobrze rośliny te można sadzić w towarzystwie tawułek, parzydła, bodziszków czy brunnery wielkolistnej, której niebieskie kwiaty wiosną wspaniale komponują się z białymi kwiatami serduszek.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu